Tipcars Pražský Rallysprint 2016: stále hojně navštěvovaný!

Tipcars Pražský Rallysprint 2016: stále hojně navštěvovaný!

Autor: Pavel Novotný · Fotografie: Pavel Novotný

O českém rally jsme toho letos napsali opravdu mnoho. Navštívili jsme pro vás téměř každý podnik rally konaný v ČR. Ke konci roku přichází čas také na několik soutěží mimo klasické šampionáty. Navzdory tomu jde vždy o velmi navštěvované události. Jak je tomu možné? Tentokrát jsme se nemuseli vydávat daleko, kousek „za barákem“ nám totiž v sobotu 3.11. jezdili závodní speciály tradičního pražského rallysprintu. Už jen startovka toho slibuje hodně. Jelikož navíc téměr o nic nejde, většina závodníků se sjela do Prahy jen „svézt“ a pobavit fanoušky. I tentokrát tak bylo o co stát, pojďme se na to podívat!

 

Stále dobrý, ale dříve lepší.

Dovolte mi teď krátké poohlédnutí do historie. Dovolím si totiž tvrdit, že pražský rallysprint stále trpí nešťastnou událostí z roku 2008. Všem fanouškům snad nemusím připomínat tragickou nehodu Poláka Kuzaje. Od té doby se mnohé změnilo. Poměrně zásadně se zde hraje na bezpečnost, na tradiční RZ v prostorách dostihového závodiště v Chuchli i několika RZ z prostor za Prahou jsme museli zapomenout. Hlavní centrum posledních let je tedy v Praze na Strahově. Nazval bych tak letošní Tipcars Pražský Rallysprint spíše exhibičním závodem/jízdou vybraných posádek. Osobně mě asi nejvíce potěšili obě posádky Fordu Focus WRC, po boku tradičního závodníka, Honzy Dohnala, se postavil i Tomáš Kostka, který mimochodem ovládl celý závodní den. Na startu se jako obvykle objevil i nespočet Fabií R5, z nichž nejlepším byl letos Vojtěch Štajf nově s Karlem Janečkem na třetím místě. Překvapením tak trošku byla i druhá pozice v podání Martina Kočího a Lukáše Kostky, kteří startovali s vozem Romana Odložilíka. Fiesta R5 dostala „přes noc“ prý jen nové zbarvení, ale každopádně s novým řidičem jela zcela jinak.

 

Na úvod jsem zmínil velkou tradici a hlavně návštěvnost, kterou s sebou každý rok tento podnik přináší. O tom není pochyb. Zajímavostí je, že v posledních letech se na Strahov vybírá vstupné, které letos činilo dokonce 250Kč na osobu, což mezi závody českého rally nemá obdoby. I tak byly ale prostory Strahova zaplněny snad až k prasknutí, a to nejen klasickými fanoušky, ale i laiky, kteří se prostě jen jednou za rok přijdou podívat na řvoucí, burácející a pekelně rychlé stroje, které v hlavním městě jindy prostě neuvidí. I to je výjimečnost Pražského rallysprintu. Když opominu jeden naprosto zbytečný střes s pořadatelem nebo chcete-li samotným šéfem pořadatelů (P. Mihulou), tak jsme si i my užili letošní ročník. Mimo jiné se totiž musíte vypořádat i s nízkými teplotami, ale to přeci skalního příznivce nikdy neodradí…

 

Pavel Novotný

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..