(Suchou nohou) neprojdeš dál! Aneb naše krátká zastávka na akci „Auta na Náplavce“

(Suchou nohou) neprojdeš dál! Aneb naše krátká zastávka na akci „Auta na Náplavce“

Autor: Jakub Kameníček · Fotografie: Jakub Kameníček

Jak asi tušíte z nadpisu, nikdo s tím nepočítal, nikdo se na to netěšil, ale bohužel (či bohudík) byla akce z minulého týdne provázena sychravým, uplakaným počasím. Nicméně my jsme tak či tak plánovali událost navštívit a také se tak stalo. Akce se rozprostírala na dvou březích Vltavy: z jedné strany podél Rašínova nábřeží a z té druhé v blízkosti toho Hořejšího. Kromě prohlídky aut od 21 vystavovatelů, od Fiatu, přes Audi až k Tesle (eon.cz), zde byl také poměrně bohatý kulturní program po celé čtyři dny, během kterých akce probíhala. K vidění zde byli například umělci Vladimír 518, Tomáš Klus, Dan Bárta či hudebníci ze skupiny Monkey Business. Fotbaloví fandové by si dnes, v tento deštivý pátek přišli taky na své, jelikož se v 1 hodinu odpoledne konala na východním břehu Náplavky autogramiáda sportovců z u nás věhlasného fotbalového klubu AC Sparta Praha.

Pořadatelem akce, kterému patří dík za organizaci a vůbec za nápad uspořádat takovouto událost, byl automobilový magazín „Svět Motorů“… Nyní už ale pojďme k tomu, co jsme my měli možnost vidět a jaký byl náš dojem z této návštěvy.

 

Přesun na místo…

Ve 2 odpoledne přijíždíme k Náplavce a parkujeme auto na Rašínově nábřeží. Hned jak vystoupíme z auta, tasíme deštníky, protože tento pátek byl poměrně silný a hlavně vytrvalý déšť. Jak scházíme dolů k Vltavě, vidíme už první auta a naše první úsměvy (i přes uplakané počasí) na sebe nenechají dlouho čekat.

 

Jeden břeh zblízka

Hned z kraje, při sestupu vidíme první automobily. Konkrétně jde o značku Ford. Kromě „běžných“ modelů, jako jsou například crossover Kuga, či SUV Edge, z těch menších aut model Fiesta, zde byl vystaven i žlutý „krasavec“, nejnovější model Ford Mustang. Ten na sebe strhával pochopitelně hodně pozornosti.

Hned za ním, směrem k Železničnímu mostu, byla hojná výstavka vozů Audi. Zde jsme si měli možnost povšimnout zajímavého rozvržení představovaných vozů. Většina stávajících aut, těch, co mají svou premiéru již delší dobu za sebou, byla na pevné zemi-na dlažebních kostkách. Ty nové a extravagantní modely měly na Náplavce místo na plovoucích platformách. Já osobně jsem se, upřímně řečeno a snad i pochopitelně, těšil na mé první tváří v tvář s novou Audi A8. Právě ta stála na plovoucím pontonu, konkrétněji na kruhovém otočném (leč v dané chvíli se neotáčejícím) piedestalu. Kolemstojící „muži v černém“ s deštníky v ruce bedlivě střežili tento vůz a kdokoli si „dovolil“ vystoupit na platformu, aby snad „Aachhh“ chtěl nahlédnout přes okno do interiéru, byl poměrně rychle vykázán ze své pozice. Tak či tak, Audi A8, soudě podle vlastní zkušenosti, se velmi povedlo a vypadá, alespoň dle mého názoru, opravdu luxusně a elegantně.

Dále byly k vidění vozy značky Seat, s novým modelem Arona – křížencem mezi Ibizou a Atecou- dnes také zde, ve své plné kráse.

Po Seatu jsme mohli obdivovat vozy s V a W ve znaku. Nejvíce mne osobně asi zaujal stále nový a (v mých očích) přitažlivý manažerský liftback nebo spíše pětidveřové „comfort coupé“ Arteon. Zde v o pozornost žádající zlaté metalíze.

Následují další: Škoda, u které bylo k vidění (mimo jiné) krásně seřazeno v černé, diskrétní a ostré, hned několik sportovních verzí různých modelů. Jmenovitě Octavia Combi RS245, Superb Sportline. Pěkná podívaná…

Dále, neméně zajímavě, jak se bližíme k Železničnímu mostu, vídáme staré „známé“ i ty relativně stále nové tváře od značek Dacia, Opel či auta z koncernu FCA: Jeep, Fiat, Alfa Romeo, se svými esy v rukávu- modelem Giulia Quadrifoglio a nyní ještě více aktuální AR Stelvio – SUV, které se za volantem vůbec tak netváří (jako SUV), a které bych mile rád někdy třeba otestoval i na vlastní kůži…

 

A ten druhý z povzdálí…

Z časových důvodů především (i když nebudeme zapírat, že počasí nebylo také zrovna vynecháno z rovnice), jsme osobně druhý břeh, druhou část výstavy, nenavštěvovali. A tak jsme se museli spokojit s pouhým vzdáleným pohledem přes řeku. I tak bylo ale dost dobře vidět, jaké značky tam mají své místo a bylo zde na dohled i pódium. Druhý břeh byl domovem pro auta od Reanaultu (premiéru si tu pro ČR slavil model Zoe: pěkné, elektické vozítko do města), Subaru, Lada, Mistubishi či Tesla anebo také automobilka Kia, která se rozhodla využít této akce, aby zde představila světu svůj nový model Stonic – sympaticky vyhlížející vůz, řadící se do segmentu malých SUV.

 

Bonbónek

Malou zajímavostí, z kulturního soudku, nám byl zážitek, kdy jsme se již vraceli k našemu autu. Cestou přes pasáž automobilky Škoda jsme potkali Martina Dejdara při rozhovoru se zástupcem této značky v doprovodu štábu zvukařů a kameramanů.

 

Pár slov závěrem…

Tato akce byla výjimečná. Škoda jen, že zrovna nebyly přívětivější podnební podmínky v čase, kdy jsme místo navštívili. Budu tedy doufat a těšit se na případné repete příští rok. To už bude třeba pěkněji. A bude snad i více času na naší straně vše bedlivěji prozkoumat a zdokumentovat. Tak či tak to byla, přes všechny okolnosti, alespoň pro mě osobně nová a příjemná zkušenost, na kterou budu rád vzpomínat.

 

Jakub Kameníček

 

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..