Uber slaví tři roky: chystá něco nového?

Uber slaví tři roky: chystá něco nového?

Autor: Petr Bahenský · Fotografie: Petr Bahenský

Poslední dobou jsem zaznamenal obrovský nárůst využití služeb Uberu. Nesčetněkrát jsem se loučil s kamarády a čekal s nimi na jejich odvoz. Přiznávám se, že já službu nikdy moc nevyužíval – pouze dvakrát jsem se nechal zlákat od svých známých a vyrazil tak poznávat něco nového. Zatímco první zkušenost mám spojenu s upovídaným řidičem, se kterým jsem mohl rozebírat auta, fotbal či dění na silnici, při druhé jízdě jsem se setkal s tichým pánem. Rozhodně se nejednalo o problémové svezení, ba naopak věřím, že si člověk může najít „svého“ řidiče, který mu sedne. Právě proto jsem se dnes těšil na tiskovou konferenci, snad také abych se více seznámil s hlavní myšlenkou Uberu a třeba přestal být tolik obezřetný. Změnila dnešní tiskovka mé mínění a jak vidíme my v Motorvizi budoucnost takto inovativní a moderní myšlenky? Odjížděl jsem domů MHD, vlastním autem nebo Uberem?

 

Uber v číslech: tady slova nestačí

Na akci i přesto, že jsme měli možnost dorazit Uberem, jsem zvolil vlastní dopravu. Svůj vůz jsem nechal zaparkovaný o několik minut dále a se zbývajícím kouskem mi musel pomoci autobus. Mezi řečníky patřili ti nejvyšší z řad Uberu a musím se přiznat, že mě velmi zaujala jejich pozitivně vysílaná energie. To samo o sobě svědčí, že se společnosti daří. Ještě aby ne, když v březnu 2017 zaznamenala 5 miliard jízd. Rychle se rozšiřující konkurenci pro taxíky nyní můžeme využívat ve více než 600 městech 77 zemí světa. Myslím si, že jde o velmi pěkná čísla, ale pojďme se přesunout k nám do Čech. Zde je nyní registrováno přes 400 tisíc uživatelů. Z nichž celé 2 000 tvoří aktivní řidiči. A snad už jen poslední číslo, které mě velmi zaujalo, a tím je 340 % nárůst jízd, který Uber zaznamenal v roce 2017.

 

Co jsem si dnes odnesl?

Možná jsem na začátku článku byl mírně skeptický vůči Uberu.  Po představení hlavních myšlenek těchto služeb přicházím na skutečnost, že přeprava s Uberem nemusí být jen o příjemnějším, rychlejším a hlavně levnějším cestování. Mimo jiné je zde zde mnoho příležitostí, jak s pomocí Uberu ulevit husté dopravě a přeplněným parkovištím. Asi byste se divili, kolik je aktuálně ve městech aut, která jen stojí a zrovna nikomu nepomáhají či dokonce spíše překážejí. Když už se rozhodneme vyrazit do centra dění, většinou jezdíme sami, a tím snižujeme kvalitu životního prostředí a využíváme potenciál našich dopravních prostředků hodně neefektivně. Díky Uberu máme tak možnost snížit znečištění, seznámit se s někým novým, nestrachovat se, kde ráno zaparkujeme…

 

Ubermánie: domu už (ne)jedu sám

Jak jsem na začátku zmínil, na akci jsem přijel po „svém“ a k posledním metrům jsem využil veřejnou dopravu. Abych však z dneška „vyždímal“ nejvíce zkušeností rozhodl jsem se vrátit ke svému autu Uberem. Jelikož se jednalo o krátkou vzdálenost, přivolal jsem si variantu Black, která se pyšní nejvyšší kvalitou. Zde ještě zmíním další vylepšení celé služby, kterým se firma může chlubit – snížení průměrného dojezdového času na 4 minuty. Já bohužel na svého Mercedesa musel čekat o něco málo déle. Na druhou stranu jsem se vrátil k autu s úsměvem na rtech, protože byla vidět profesionalita jednoho z mnoha řidičů služby Black a já se tak budu těšit na dalxší svezení. Tentokrát je jasné, že zvolím Uber!

 

Petr Bahenský

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..