S redakčním Peugeotem 2008 v Bulharsku: to byla cesta!

S redakčním Peugeotem 2008 v Bulharsku: to byla cesta!

Autor: Jordan Dimov · Fotografie: Jordan Dimov

Vy, co nás už nějakou dobu sledujete, již jistě víte, že máme v naší garáži jeden zajímavý vůz na dlouhodobý test. Na začátku srpna jsme se v Motorvizi rozhodli navštívit Bulharsko. Za vůz jsme zvolili naší redakční 2008ku, která nás doprovázela dlouhými a často nesnadnými cestami, čekáním na hranicích a procestovala s námi nejrůznější bulharské památky a zákoutí. Jak se tento malý a poměrně nenápadný (městský) crossover vypořádal s náročnou cestou, velkým zápřahem a jak se postaral o 2 mladé lidi s kupou zavazadel?

 

Není cesta jako cesta: trnitá, ale přeci jen v cíli…

Na cestu dlouhou 4000 km jsme se bez delšího plánování vydali krátce po půlnoci, abychom předešli komplikacím v hustší dopravě. Natankovali jsme plnou nádrž, a tak začal náš roadtrip do Bulharska. Zanedlouho jsme přijeli z Prahy do Bratislavy, kde nás přivítal východ slunce. Dlouho jsme se nezdrželi, jelikož mnohem více nás lákalo Maďarsko. Cesta z Bratislavy do Budapeště utekla s naší 2008kou velmi rychle a komfortně. Díky tempomatu, který jsme využívali po celou cestu, jsme dojeli více méně bez námahy. Stačilo pouze sledovat dálniční rychlostní limity, které se v různých zemích lišily. Mnohem namáhavější cesta, na které se podepsala už i únava, vedla z Maďarska do Srbska. Jelikož Srbsko není v Evropské unii, na hranicích jsme strávili několik hodin. Ale ani to nás neodradilo a pokračovali jsme dál. Naším cílem bylo dojet, v první den naší cesty, do hotelu v srbském Bělehradě, což je 900 kilometrů od startu a 600 do cíle. Druhý den jsme zase plní energie pokračovali v cestě. Myslím, že teď, když jsme u příjezdu do Bulharska, můžeme shrnout cestu Peugotem 2008. Průměrná spotřeba na 100 kilometrů za celý roadtrip byla 6,8 l benzinu, a to je při hranici rychlostního limitu u takového auta s motorem o objemu motoru 1,2 l velice příjemné. Celou cestu nás doprovázel systém zrcadlení obrazovky smartphonu, CarPlay, který se postaral o zábavu.

 

Bulharsko (i díky Peugeotu) jednou z nejoblíbenějších zemí

Turisté často přichází s nízkým očekáváním a odcházejí ohromeni krásou této země. Tím myslím neuvěřitelnou historii Tráckých králů, slunečné pláže na pobřeží Černého moře, horskou krajinu a rozkvetlá růžová políčka v Údolí růží. Bulharsko je země s dlouhou historií a její umístění ve světě zajistilo pomyslnou bránu pro evropskou a tureckou kulturu. Tahle země je pro nás Čechy z mnoha důvodů jedinečná a to třeba i dostupností. Z Prahy se do Bulharska dostanete zhruba po 1600 kilometrech, takže příště můžete klidně zkusit cestovat autem. Tak jako my v Motorvizi. My jsme vybrali cestu přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko. Ale vy můžete klidně zkusit Rumunsko. A co víc dodat? Není vůbec nutné bát se takhle dlouhé jízdy, cesta s Peugeotem 2008 probíhala bez jakýchkoliv komplikací, byla svižná a velice komfortní. Nebojte se tedy ani vy prožít nová místa a nové zážitky za volantem, třeba za volantem jednoho z francouzských krasavců od Peugeotu. Na závěr pro Vás máme úsměvný postřeh z naší cesty. Ruční mytí stojí v Bulharsku 5 leva, což je v přepočtu 66 korun. Kdy ruční práce umývače aut byla 40 minut. A co naše další zážitky? Brzy se můžete těšit na nové video právě o téhle naší prázdninové cestě.

 

Jordan Dimov

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..