Range Rover SV D350: poslední aristokrat s velkým A

Range Rover SV D350: poslední aristokrat s velkým A

Autor: Petr Jakušev · Fotografie: Jan Novotný

V pozici redaktora si mám možnost vyzkoušet širokou paletu moderních vozů, a to včetně takových kategorií, které třeba osobně úplně nepreferuji. Mezi takové patří třeba elektromobily, i když můj pohled na ně se pomalu mění. Další takovou kategorií jsou SUV, která mi dlouhodobě přijdou jako naprosto zbytečná věc. Jsou velká, těžká a argument o vnitřním prostoru příliš nedává smysl, protože kombi střední třídy ho nabídne v nejhorším případě stejně. Jediný rozumný důvod vidím v pohodlnějším nastupování a vystupování z vozu. Nicméně pak existují také určité výjimky napříč kategoriemi a jednu takovou jsem si v nedávné době náramně užil. Je jím „poslední aristokrat“, nová generace Range Roveru. Jakmile jsem dostal termín v kalendáři, věděl jsem, že ten týden bude výjimečný. Pojďte si ho vychutnat společně se mnou.

 

Exteriér: dominantní gentleman v dokonale padnoucím obleku

Range Rover byl vždy originální, nezaměnitelný a svůj. To platí i u současné generace, která hned na první dojem působí opravdu obrovským dojmem. Ano, Range Rover je vážně kus, pořádný kus auta. Přední část na první pohled i tak překvapí svou velikostí. I v základním nastavení je výška velmi rozměrné kapoty až neuvěřitelná. Pod ní je předek stylizován do čistých linií. Světla jsou mezi sebou propojena mřížkou chladiče, která je na dnešní poměry v podstatě malá, za to velmi široká, a díky bohu za to. Přímo pod mřížkou je část předního nárazníku. V jeho spodní části pak najedeme pár designových prvků, které jsou ale na první pohled nezvykle jednoduché, a víte co, je to skvělé. Range Rover ukazuje, jak může rčení „v jednoduchosti je krása“ vypadat v praxi. Boční profil se drží léty prověřeného tvaru a na první pohled je i díky tomu Range Rover jasně identifikovatelný. Jedná se o klasický tvar SUV s mírně svažitou střechou v zadní části a C sloupku skloněnému proti směru jízdy. Mám před sebou pořádný kus auta, ale s velmi uhlazenými a elegantními tvary. Celkově moderní dojem dále podtrhují zapuštěné kliky a také barevná kombinace světle zlaté metalízy, černé vrchní části vozu a stříbrných litých kol. To nejlepší designové cvičení jsem ale objevil při pohledu zezadu. V dnešní době už mi přijde téměř nemožné přijít s něčím novým a funkčním ve smyslu, aby to dobře vypadalo. U nového Range Roveru se to povedlo bez chybičky. Zadní víko kufru se otevírá v půli. Tedy okenní část směrem nahoru a spodní část dolu. Samozřejmě plně automaticky. Na zadku je ale nejlepší to, jak jako celek vypadá. Na první pohled jednoduchým a hladkým tvarům dominuje černá linka táhnoucí se přes celou šířku víka zavazadlového prostoru, které po stranách pokračuje černými svislými, zaoblenými světly. Nedokážu to ani zdaleka popsat tak, jak dobře to vypadá. Tak, jak mi většina SUV přijde „tlustých“ a divných, u Range Roveru jen smekám. Tohle auto je na první pohled opravdu elegantní a krásné. K tomu přidává ještě velkou dávku noblesy. Tohle je Range Rover, jak má být.

 

Interiér: luxus, komfort a kůže kam se podíváš

Otevírám tedy opravdu rozměrné dveře a nastupuji na „kapitánské křeslo“, tedy přímo za volant. Jemně přitahuji dveře a po lehkém cvaknutí zámku už zbytek práce dokončí „soft close“, není tedy žádoucí mlátit dveřmi. Rozvaluji se v křesle a rozhlížím se okolo sebe. Na první, druhý a ani žádný další pohled tady není nic, co by bylo nedotažené. Kůže je všude, kam se podívám, na dotyk je každý milimetr kabiny příjemný, voňavý a vyladěný k dokonalosti. Digitální kaplička přístrojů v zorném poli nabízí skvělou grafiku a samozřejmě možnosti nastavení. Stejně tak displej infotainmentu je naprosto bez chyb. Při testech existuje jen pár značek, kde automaticky nepřepínám na Apple CarPlay a Land Rover je jedna z nich. Infotainment je tak pěkný a přehledný, že to jednoduše nedává smysl. Výbava je naprosto snová a celkem logicky zde najdete úplně všechno, co je dnes běžné. Ani to nemá smysl dopodrobna rozepisovat a vypíchnu jen to nejlepší. Stále mě neuvěřitelně baví kombinace digitálního a analogového ovládání funkcí. Range Rover nabízí i jednu specialitu víceúčelových ovladačů a to jak na středové konzole, tak na volantu. Díky tomu je možné po chvilce zvykání ovládat všechny funkce Range naprosto pohodlně.

Na tomhle konkrétním testovaném kousku výjimečné také zadní sedačky. K těm předním a samotnému řízení se ještě dostanu u popisu techniky. Tohle auto je ale ještě o něčem jiném. V zadní části vozu jsou dvě plnohodnotná křesla, která na ty přední nic neztrácejí. Ba naopak, tady je nejlepší cestovat vpravo vzadu. Tohle místo vám nabídne velmi luxusní, nastavitelné a polohovatelné sedadlo včetně vyhřívané podnožky. Jde o naprosto nekompromisní luxus, který nabídnou longové verze těch nejlepších sedanů světa. Navíc je ze zadních sedaček možné si nastavit celé auto podle sebe. Před oběma zadními křesly máte k dispozici malou obrazovku, ve které je možné na delší cestě přehrávat třeba film a zároveň je zde možnost stejného ovládání a komfortu jako na předních místech. To znamená, že si dávám pravé místo do lehátkové pozice, zapínám výhřev a masáž, kterou je možné nastavovat v opravdu širokém spektru možností a říkám si, že možná trochu stárnu, protože se mi tu vzadu opravu líbí. Zadní místo za řidičem nenabídne, celkem logicky lehátkový mód, ale i tak obsahuje stejné masáže a možnosti nastavení, včetně polohovatelného opěradla a elektrických roletek na oknech, nebo stínění panoramatické střechy. Mimochodem to je po dlouhé době auto, ve kterém na panoramu ani nemám důvod nadávat. Skvěle se uvnitř kdekoliv poskládám. Popsat vám, jaké to je na palubě Range Roveru, by vydalo na samostatný článek, ale i z pocitů lidí, kteří ho měli možnost vyzkoušet na Motorvize Fans Award 2023 mohu konstatovat, že nezklamal a nezklame nikoho. Na palubě vládne všudypřítomný klid. Z venku se dovnitř zvuk téměř nedostává a reálně si za volantem připadám, jako bych si vezl nějaký luxusní obývák, a to o dost luxusnější, než máme doma. Auto doslova konejšivě pluje po silnici a vy si můžete naplno užívat vše, co vám Range nabízí. Hlavní je ale pro lidi, kteří už nespěchají. Tady si po dlouhé době užívám cestování úplně jinak, než jak mě běžně baví. Za ten týden jsem si zvykl nespěchat a užívat si klid a pohodu tak typické pro vozy Range Rover.

 

Technika: D350 AWD aneb turbodiesel, šest válců, 350 koní a 700 Nm

Upřímně, když jsem měl možnost svézt se základním šestiválcem v Defenderu, byl jsem nadšený. Sametový chod motoru, skvělý průběh výkonu – to jsou hlavní atributy. Jediné, co mi trochu chybělo, bylo extra 50 koní. Těch základních 200 v Defenderu, třeba při předjíždění na okresce, bylo tak trochu na hraně, i když věřím, že mnoho majitelů bude s motorem spokojeno. I na základě této zkušenosti jsem si říkal, jestli bude 350 koní ve velkém Range Roveru stačit. Když si k tomu přidáme ještě 700 Nm a osmistupňovou automatickou převodovku, mělo by vše fungovat. Zrychlení z 0 na 100 km/h, což je v souvislosti s aristokratickým přístupem trochu vulgární hodnota k uvedení, je 6,1 s. Tedy pod 7 vteřin a i z toho důvodu jsem ji uvedl. Tohle je dynamicky naprosto vyhovující auto. Tady se nespěchá, ale když položíte pedál plynu do koberečku, dostane se vám naprosto sebejistého zátahu a dopředného pohybu. Převodovka naprosto hladce přeskakuje jednotlivé stupně, což poznáte jen podle čísel na displeji a Range se hrne vpřed. Reálně si tohle párkrát člověk zkusí, aby věděl a reálně se pak díky neuvěřitelné míře pohodlí naučí tak jako já nespěchat. Všechno zapnuto na komfort a 700 Nm mezi 1500 a 3000 otáčkami bohatě stačí na uvolněný a nenucený pohyb městem, nebo krajinou. Zároveň není problém v Německu nasadit dálničních 150 – 160 km/h a nerušeně se za doprovodu kvalitní audio soustavy přesouvat z místa na místo.

To vše kromě oázy klidu ještě příjemně umocňuje spotřeba. Za celý týden testu jsem se udržel pod 10 l/100 km, což je u auta s hmotností daleko za 2 tunami skvělý výsledek. I při té delší jízdě po dálnici, kdy jsem si vymazal palubní počítač, Range dosáhl na 200 km dlouhé cestě průměru 8,2 l/100 km. Z toho jsem byl upřímně nadšený, protože cestovat 160 po dálnici v pojízdném luxusním domě s takovou spotřebou zní skoro až neskutečně. Samozřejmostí jsou různé jízdní režimy, já si ale reálně vystačím s automatickým, anebo ideálně komfortním. Tohle auto vás naučí jezdit jinak. I když má výkon a schopnosti, tak jen pro to, aby tam ta rezerva byla. Díky způsobu, jakým se o vás stará a jak jezdí, jsou najednou rychlostní limity úplně dostatečné. A i díky tomu je spotřeba tak nízká. Tady se nespěchá, tady se užívá cesta. Volant, nebo kormidlo, jde velmi lehce, ale přesně a intuitivně s tím dokážete Range navést kamkoli je třeba. Podvozek předvádí to nejlepší, i když si myslím, že luxusní sedany jezdí ještě o kousek lépe. Pojďme si ale říct, že už opravdu hledám drobnosti. Tohle je luxusní SUV se vším všudy a jakkoliv nemám rád SUV, tak tohle jezdí tak, jak bych od dané kategorie očekával nebo spíše, jak bych si dokázal vysnít.

 

Závěr: je to poslední král?

Těžko říct, ale v dané cenové kategorii ano. Bavíme se tedy o autě se základní cenou přes 3 miliony Kč a testovaný kus dokonce atakoval ceníkovou cenu 5 milionů korun. Zajímavé na tom je, že se nesnaží trhat asfalt. V kombinaci luxusního interiéru, extra kvalitního dílenského zpracování a naprosto neprůstřelné kvality materiálů, kdy kůži najdeme i okolo panoramatické střechy, je vidět, že tohle bylo drahé, ale je to celé vlastně decentní. K tomu na první pohled „obyčejný“ naftový šestiválec s mild-hybridem, ale naprosto sametovým chodem a nízkou spotřebou. Další kapitolou je podvozek, na němž nepoznáte ani to, že máte na autě 21palcová kola jednoduše proto, že Range povrch prakticky odfiltruje od celé posádky a po cestě pocitově doslova pluje. Tohle všechno dává dohromady takový mix, který není úplně běžný a majitel si může tohle auto velmi pěkně užít i na kanapi, umístěném vpravo vzadu. S tímhle autem si kupujete majestátnost, klid a oázu na kolech. Pokud k němu takhle budete přistupovat, budete víc než spokojeni. Range o vás bude pečovat, bude vás hýčkat každou minutu, kterou v něm strávíte. Je toho ještě mnoho, co by se dalo napsat, ale myslím, že si rozumíme. Range Rover je skvělý a když se mě někdo zeptá na SUV, tak pokud to finanční situace dovolí, tohle je to SUV. Přesně takové, jaké by mělo být.

 

Petr Jakušev

Technická specifikace

motor

VerzeRange Rover D350
Výkon257 kW
Točivý moment700 Nm
Maximální točivý moment dostupný při ot./min.1500 RPM
Zrychlení 0-100 km / h6.1 s
Max. rychlost234 km/h
Palivonafta
Válce6
Maximální výkon dostupný při ot./min.4000 RPM
Převodovkaautomatická převodovka
Počet převodů8
Vstřikování palivaVstřikovací systém
Typ motoruBi-turbo
Objem2998 ccm
Ventily4

Ekonomie provozu

Kombinovaná spotřeba (WLTP)8.3 l/100km
Velikost nádrže80 l
Emisní normaEuro 6d-ISC-FCM (WLTP) 36AP-AR
Systém start-stopsériová výbava
Standardní rozměr pneumatik285/45R22
Systém monitorování tlaku v pneumatikách (TPMS)sériová výbava
Typ TPMSpřímé měření (senzor)

hmotnost

Maximální přípustná hmotnost3350 kg
Pohotovostní hmotnost (EU)2504 kg
Brzděný přívěs3500 kg
Užitečné zatížení846 kg
Přívěs (bez brzd)750 kg

modelová řada

Název generaceL460
Představen03/22
Počet dveří5
KaroserieTerénní vozidlo
Třída vozidlaVyšší třída (např. Třída S)

rozměry

Délka5052 mm
Rozvor2997 mm
šířka2047 mm
Objem zavazadlového prostoru818 l
Zavazadlový prostor (po sklopení zadních sedadel, dno po střechu)1841 l
Max. zatížení střechy100 kg
Výška1870 mm
Světlá výška295 mm
Kruh otáčení11 m
Počet sedadel5

Sdílet: