Rallye Šumava Klatovy: Jak vypadal první podnik nového “velkého mistráku”?

Rallye Šumava Klatovy: Jak vypadal první podnik nového “velkého mistráku”?

Autor: Vojtěch Šafář · Fotografie: Vojtěch Šafář

Nekonečných pětadvacet kilometrů pro první sobotní zkoušku RZ 7 – Žichovice-Dobrš 1

O víkendu se konala jedna z největších českých rallye a my jsme byli samozřejmě u toho. V prudké natěšenosti a plni očekávání nejen zbrusu nové Fabie R5 jsme vlítli mezi diváky na sedmé rychlostní zkoušce (dále jen RZ). Tato rallye měla ještě jedno zpestření v podobě účasti zpěváka Daniela Landy. Po prvních pár zaváděcích vozech jsme konečně uslyšeli pověstný řev, který je pro auta z rallye tak tipický. Se srdcem rozbušeným jako těsně před prvním polibkem jsme konečně mezi stromy zahlédli zelenobílou krásku z Mladé Boleslavi. Na poměrně dlouhém úseku, který jsme z naší pozice viděli prosvištěl Honza Kopecký dvěma zatáčkami hladce jako formule 1 a hned v zápětí zmizel z našeho zorného pole. Okolní diváci začali provolávat slávu tak vášnivě, že se nedalo nepřidat. Během další půlhodiny jsme byli již v naprosté euforii. Při čekání na jeden z pozdějších vozů byla prodleva delší než obvykle a my jsme se začali obávat nejhoršího. Bohužel se ukázalo že oprávněně. Posádka Subaru Imprezza Andrej Barčák a Vit Bukáč měla „menší“ nehodu při, které se naštěstí nestalo nic „vážnějšího“ než zlomená klíční kost. RZ byla tak pro ostatní vozy zrušena a vidět by zde byli už jen volné průjezdy “bez helem”. Po této nepříjemnosti jsme se pomalu posunuli na RZ 9.

Polední program

Na místo jsme dorazili se značným předstihem. To je pro nás, jak již víte, znamení dát si poctivou “závodní” klobásku. Po dojedení teto lahůdky z grillu jsme měli ještě dost času na to probojovat se mezi diváky do první řady kde jsme získali krasný výhled na velice ostrou zatáčku (viz foto). Tentokrát jsme byli autům ještě blíže, což mělo za následek ještě větší umocnění hukotu. Unesen jsem byl nejen z driftovacích schopnosti ridičů, kteří si na tomto zřejmě nejnavštěvovanějším diváckém místě mohli dovolit ztráty pár vteřin jízdou pro diváky, ale také z mého oblíbeného Porsche. Hned jak projelo jsme se museli posunout do servisní zóny, kde jsme chtěli stihnout první auta, než odjedou na trať. Fascinace při shlížení těch draků na čtyřech kolech takhle zblízka je slovy nepopsatelná, takže doporučuji všem fandům přijít se někdy podívat osobně. Pro menší navození představy si můžete prohlédnout fotky u článku.

Všechno dobré, dokud…

Následovala RZ 11, u které jsem pociťoval stejné nadšení jako již od rána. Bohužel pouze do té doby, než jsme přestali za zatáčkou slyšet zvuk přijížděcího auta. Kdyz přibehli diváci prosící o zavoláni sanitky, bylo nám jasné, že je zle. Martin Lichovník s Martinem Juřicou měli poměrně velkou nehodu, po které řidič musel sám s otřesem mozku a zřejmě zlomenou jednou nohou hasit motor svého vozidla a spolujezdce bylo třeba z auta dokonce vystříhat. Osobně bych rád viděl trochu lepší reakci pořadatelů, zejména pak v následné koordinaci provozu na trati a rychlejší “akceschopnost”. Na místě musel až asi po půl hodině zasahovat I vrtulník, který převezl spolujezdce do nemocnice. Bohužel tato nehoda neměla byt toho dne poslední. Na RZ 12 prisla nervydrásající nehoda právě Daniela Landy. Ve 180 km/h doslova vylétl ze zatáčky. Všem přítomným se na chvíli zastavilo srdce a zatajil dech. Auto bylo absolutně rozmlácené a pomačkané. Po pár okamžicích hrůzy jsme se mohli opět nadechnout. Posádka byla zcela v pořádku. Naštěstí jediná věc na odpis byla Landova Fabia WRC za zrhuba 20 milionu. Kouzelník Zito si tak bude muset vyčarovat nové autíčko. Kromě těchto karambolů proběhlo vše v naprostém pořádku.

A povedlo se to.?

Řidiči předvedli úžasné výkony a je škoda, že se na stupně vítězů vejdou jen tři. Nakonec se tam probojovali Pavel Valoušek na celkovém třetím místě, francouz Bryan Bouffier na místě druhém a celkovým vítězem letošního ročníku Šumavsko Klatovské rallye se stal Jan Kopecký v nové Fabii R5 poté, co zajel nejlepší čas v jedenácti z dvanácti rychlostních zkoušek.Plni zážitků jsme se vrhli na zpáteční cestu. Závěrem upozorňuji, že česká rallye vskutku vyvolává nadšení a proto doporučuji všem automobilovým nadšencům přijít na jakýkoliv další závod poháru rallye osobně.

 

Vojěch Šafář

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..