Zdroj úvodní fotky: Peugeot ČR (P Automobil Import, s.r.o.)
Rally Šumava Klatovy – skvělá podívaná do posledního kilometru a start Peugeot Rally Cupu

Rally Šumava Klatovy – skvělá podívaná do posledního kilometru a start Peugeot Rally Cupu

Autor: Jan Novotný · Fotografie: Motorsport Kopecký; Peugeot ČR (P Automobil Import, s.r.o.); ČTK

Klatovské náměstí Míru hostilo již pošesté vítězné oslavy dvojice Václav Pech – Petr Uhel, kteří se svým Fordem Focus WRC navázali na své prvenství z minulé soutěže, úvodního podniku letošního mistrovství ČR. Plzeňská posádka si vítězství v Rallye Šumava Klatovy zabezpečila až na závěrečné rychlostní zkoušce, před kterou měli s dvojicí Jan Kopecký – Jan Hloušek téměř shodný čas. Na Šumavě odstartovala také již sedmá sezóna Peugeot Rally Cupu, první místo si skvělým výkonem připsal Jakub Talaš. My jsme u toho samozřejmě nesměli chybět a právě teď přinášíme kompletní reportáž.

 

Napínavá soutěž od pátku až do neděle

Rallye Šumava Klatovy byla dramatickou a vyrovnanou soutěží od svého úvodu až do poslední rychlostní zkoušky. Po pátečním prologu vedla dvojice Pech – Uhel s náskokem 0,6 s před Kopeckým a Hlouškem. Před startem závěrečné nedělní rychlostní zkoušky bylo jejich pořadí shodné a vzájemný rozestup činil pouze 0,5 s!

Kopecký a Hloušek byli na čele pouze po vyhrané RZ 3, a i přes lepší volbu pneumatik už se jim druhý den s novou Škodou Fabia RS Rally2 na vedení nepodařilo dostat. I tak získali druhé místo a nejvíce bodů do národního šampionátu, což je pro ně určitá satisfakce. Po soutěži se posunuli do jeho čela.

Filip Mareš a Radovan Bucha, dosavadní lídři šampionátu s vozem Škoda Fabia Rally2 evo, havarovali na těžké partii kepelské rychlostní zkoušky v sobotu a i když se do soutěže v neděli úspěšně vrátili, z Klatov odvážejí jen minimum bodů.

Třetí místo obsadili Stříteský s Hovorkou, kteří se v šampionátu výrazně polepšili. Solidní příděl bodů si domů odvezli i čtvrtí Adam Březík s Ondřejem Krajčou, pátí Václav Kopáček s Petrem Pickou a šestí Věroslav Cvrček jun. s Tomášem Prokorátem. Mezi vozy s poháněnou jednou nápravou si nejlépe vedli Ján Kundlák a Petr Baran s vozem Renault Clio Rally4, hned za nimi dokončil soutěž Jakub Talaš, premiérově navigovaný v Peugeotu 208 R2 Pavlem Polákem.

 

V Peugeot Rally Cupu na Rallye Šumava zvítězil Jakub Talaš

Na Rallye Šumava se letos začala psát historie další zajímavé a napínavé sezóny Peugeot Rally Cupu. Soutěž se konala na klasických cestách Šumavy a přilákala velkou diváckou kulisu. Mezi startujícími byl i Jan Talaš, který závodil s rodinným vozem Peugeot 208 R2. Když se přihlásilo jen pět posádek, bylo jasné, že závod bude velmi vyrovnaný. Bohužel David Štefan, jeden z hlavních favoritů, se nemohl zúčastnit, což otevřelo cestu k vítězství pro posádku Hordossy – Palivec.

Jenže Robert Hordossy havaroval v šesté „erzetě“, a tak se o vítězství utkaly pouze tři posádky – Jakuba Talaš, Miroslav Číž a Dominik Brož. Jakub Talaš postupně zvyšoval svůj náskok a v závěru první etapy se před Dominika Brože prosadil i Miroslav Číž. Poté, co Dominik Brož musel odstoupit kvůli technickým problémům, bylo rozhodnuto. Jakub Talaš zvítězil v Peugeot Rally Cupu a obsadil druhé místo ve skupině „dvoukolek“, zatímco Miroslav Číž skončil v pořadí kategorie 2WD na pátém místě.

Jakub Talaš popsal závod jako skvělý a poděkoval svému bratrovi, že mu umožnil start s vozem Peugeot na domácí soutěži. Oceňoval skvělou práci týmu Talaš Racing a vysokou soutěžní úroveň posádek, zatímco Miroslav Číž si stěžoval na své tempo. Celkově byla Rallye Šumava velmi úspěšná a ukázala se jako skvělá příprava na další soutěže, například na jubilejní ročník Rallye Český Krumlov.

 

Marco Venturini, ředitel značky Peugeot v ČR, k tomu dodává:

„První soutěž cupové sezóny byla nad očekávání, co se týče divácké účasti. Také pořadatelé odvedli, jak už bývá na Rallye Šumava zvykem, skvělou práci. Naše posádky i přes absenci vozů specifikace Rally4 potvrdily vysokou soutěžní úroveň. Věřím, že na jubilejním ročníku Rallye Český Krumlov, která je další soutěží zařazenou do Peugeot Rally Cupu, se představíme v ještě silnější sestavě a větší závodní formě.“

S Peugeot Rally Cup na Rallye du Var: tak trochu jiný „mistrák“

 

Konec dobrý, všechno dobré. Rozhodně se letos ještě máme na co těšit

Kompletní trať zvládlo dokončit 48 posádek, a přestože nástrahy tratě 57. Rallye Šumava Klatovy byly nad síly několika jezdců, kteří havarovali (včetně slavného Tomáše Engeho), vše se obešlo bez zranění. Jezdci, jejich týmy, fanoušci i diváci už teď určitě vyhlíží další podnik v seriálu MČR v rally, kterým se stane už 19.-20.5. jubilejní 50. ročník Rallye Český Krumlov.

 

Jan Novotný

Sdílet: