Představení Mitsubishi Eclipse Cross: na kompromisy nečeká

Představení Mitsubishi Eclipse Cross: na kompromisy nečeká

Autor: Petr Bahenský · Fotografie: Petr Bahenský

Nový Eclipse Cross se oficiálně na českém trhu prodává už od minulého týdne. My jsme se dnes vydali na jeho statické představení do Hauch Gallery, kde jsme se už několikrát setkali s jinými novinkami i od ostatních značek. Dnes se ale společně jdeme podívat na možná to vůbec nejzajímavější, co vám Mitsubishi letos (a možná i za posledních pár let) nabídne. Souhlasíte s námi, či nikoliv? Za nás to zatím vypadá vcelku nadějně!

 

Nový přírůstek do rodiny SUV

Přemýšleli jste o koupi Outlanderu, ale nakonec jste ve finálním výběru měli něco menšího? Další v nabídce byl model ASX. Ani to nezaujalo vaše touhy? Nevadí. Představujeme nového Eclipse Cross, který má údajně naplnit všechny vaše touhy. Jedná se o kompromis mezi již dvěma zmíněnými modely. Zástupci automobilky totiž s oblibou používají termín „není ani větší, ani menší“. Co od takového auta tedy čekat? Pojďme jej blíže prozkoumat.

 

Pro posádku prostor, do kufru se toho asi moc nevejde

Chtěl jsem si ověřit, jak prostorné vozidlo bude. Z mých prvních dojmů bych zastával názor, že se posádka nebude muset bát o svou komfortní zónu a v případě, že vás někdo z účastníků zájezdu naštve, budete mít dostatek místa se od ostatních izolovat. Naopak v zavazadlovém prostoru jsem přemýšlel, jestli bych sem byl schopný nacpat alespoň tři kufry? Toť otázka, na kterou si odpovíme za pár dní až vůz prověříme důkladným testováním. Nyní nechám mé i vaše představy v domněnkách a jsem zvědavý, jak to s mými (rodinným) kufry dopadne.

 

Techologie: Budete příjemně překvapeni

Po dlouhé době jsem se setkal s Touchpadem v automobilu. Upřímně jsem zvědavý, jak vše bude fungovat. Dle všeho vám značka nabídne i dotykový displej, takže pokud se neztotožníte se staronovým ovládáním v podobě dotykové „podložky“, tak nemusíte ihned zoufat. Jinak se můžeme těšit na nový radar adaptivního tempomatu, který je nyní o několik procent „chytřejší“ než v Outlanderu. Opět se těším, až budu moci vyzkoušet. Dále se zde setkáte s technologiemi, které můžete najít v ostatních vozech. Na ověření jejich funkčnosti si budeme muset ještě chvíli počkat.

 

Nabídne pohon předních kol i 4×4

Zatímco někteří výrobci pohon všech čtyř kol takřka zatracují v záplavě emisních norem a jejich plnění, Mitsubishi nedělá kompromisy. Firemní motto zní „Když už něco děláme, tak pořádně (naplno),“ a tak i v tomhle poměrně nadějeplném autě moc odboček od technologických snů nenajdete, i když… Zatím je v nabídce pouze jedna motorizace, a to ještě pouze s jednou výkonovou specifikací. Je jí zážehová jednapětka s turbem o výkonu 120kw. To vypadá jako velký kompromis, že? Kdybyste ale tak byli na té prezentaci… Technický ředitel by vám mohl hodiny vykládat o všech možných vychytávkách, které v sobě nová motorizace skrývá. Mě osobně stačí jeden údaj za všechny. Kompresní poměr u tohohle motoru je 10:1, což je údajně více, než mělo Mitsubishi Lancer EVO, takřka závodní speciál. Posuďte sami. Každopádně tohle by mělo opravdu fungovat. A pro hnidopychy tu máme v plánu i diesel. Ke konci roku 2018 by totiž měla být v rámci nových, přísnějších emisních norem homologovaná i vznětová motorizace. Nabídka pak bude kompletní. Zatím můžete vybírat z pohonu předních kol v kombinaci s šestistupňovým manuálem či s novou, vylepšenou převodovkou CVT (s plynulým převodem) a 8 předvolenými stupni nebo z pohonu 4×4 výhradně spojeným s již zmíněným variátorem. Ne, že bychom byli milovníky bezestupňových převodovek, ale jedno auto už nás přesvědčilo jízními vlastnostmi i přes tuto mnohými zatracovanou „vychytávku“.

 

Nezbývá než čekat…

Statickým představením nás hlavní tváře automobilky pořádně „nažhavili“ na první testovací jízdy. Já osobně jsem zvědavý, jaký bude Eclipse na našich silnicích. Údajně by označením Eclipse se měl nový vůz odkazovat na dlouholetou tradici sportovních vozů se stejným názvem a naopak přídomkem Cross navazovat na moderní a stále populárnější řadu SUV (nejen od Mitsubishi). Prozatím na mě působí jako kousek, který povystrčí drápky a nakonec ukáže lidem, že je žhavá šelma toužící po úspěchu. Nový Eclipse, těšíme se na tebe. Tak už přijeď!

 

Petr Bahenský

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..