Peugeot 308 SW: drobná modernizace změnou k lepšímu

Peugeot 308 SW: drobná modernizace změnou k lepšímu

Autor: Jan Novotný · Fotografie: Jan Novotný

Peugeotů projde naší redakcí každým rokem poměrně dost. Není tajností, že právě tahle značka na sobě v posledních letech hodně pracuje a nutno podotknout, že i na těch autech je to vidět. Možná právě i díky tomu si nepamatuju na zástupce této automobilky, který by nás zklamal. 3008, aktuální Evropské auto roku, je auto všestranně dobré bez nutnosti výraznější kritiky. 5008 je nafouklejším bráškou, jemuž steroidy rozhodně nevadí. Snad jen ta absence čtyřkolky nebo základní tříválcová jednadvojka v těhlech „obrech“ umí vykouzlit pár šrámů na tváři. O tom ale dnešní auto vůbec není. Je tomu pouze něco přes 3 roky a Evropské auto roku 2014 dostává svůj facelift. Kluci z #HORIZONTFULL nedávno otestovali populární GT s ještě více řidičsky oblíbenou zážehovou 1.6 THP. No, na jejich poměrně netradiční výstup si jistě vzpomenete. Mohli si to taky dovolit, šlo přeci jen o takovou „fajnovku“, nikoliv o tu nejprodávanější specifikaci. Tu mám k dispozici dneska já nebo pro hnidopichy řekněme, že jde minimálně o hojněji prodávanou verzi, jejíž kombinace motoru, převodovky a výbavy nemá daleko k té nejprodávanější. Pojďme se podívat na zoubek rodinnému kombi s označením SW, dvoulitrovým dieselem a automatem. Změn je zprvu pramálo, potřebuje ale kdysi nejlepší něco zlepšovat? I na tuhle otázku si dnes odpovíme.

 

První dojem: kde že je ta modernizace?

První problém pro Francouze přichází ve chvíli, kdy zažíváte své první tváří v tvář s modernizovanou verzí. Jako laik vlastně nemáte moc šanci poznat změnu. Na druhou stranu v době čtyřokých faceliftů vlastně může být malá změna tou lepší volbou. A vlastně se i můžeme vrátit k otázce v úvodu – potřebuje už tak povedené auto nějaké vylepšení? Designově by se dal modelový rok 2018 charakterizovat uhlazenějšími tvary, novou Peugeoťácky charakteristickou maskou chladiče, výraznějšími LEDkami a pár uhlazenějšími linkami či lištami. Upřímně ani já dnes nechci zabíhat do těchto detailů, protože je ani já sám moc nevidím. Budu tak hodnotit auto jako celek. K dispozici jej mám v tmavě modré metalíze, která autu skvěle padne a doplňuje tak velice přesně charakter, který od něj čekáte. Je tak nějak jiné, odlišné, ale zároveň není přílišně výrazné tak, aby na vás sousedi koukali přes prsty. Francouzský šarm se podepisuje na karoserii a mě to nevadí, pro tohle tam mají opravdu velké nadání. Skvěle i tomuhle kousku padnou 18“ alučka. Ani byste neřekli, že tentokrát sedláme „standardní“ 308. GT by byl pro tohle auto přídomek opravdu příhodný – vzhlíží sportovně, nadčasově, moderně, ale zároveň vám z něj nevyskakuje husí kůže a nemusíte se bát jej půjčit manželce či dokonce tchýni, i když to bych vám tak i tak nedoporučoval.

 

Usednutí: Peugeotí kvalita

O interiérech Peugeotu toho bylo napsáno už hodně. 308 byla jedním z prvních aut, která v sobě skrývala opěvovaný i-Cockpit. Tehdy šlo sice o zajímavou koncepci, na level blížící se dokonalosti jej ale dotáhl výrobce až u modelů 3008 a 5008. Ani tady nová 308 nepřináší výrazné novinky, snad jen novější audiosystémy s funkcí 3D navigace, lepší intuitivitou a hlavně grafikou. Celkově působí vnitřek 308 opět hodně uhlazeně. Příjemný je pocit hned po usednutí za volant. Tak nějak sedím blízko zemi a po pár vteřinách nacházím svou ideální pozici. Zkrátka se uvelebím přesně tak, jak potřebuji. To je docíleno mimo jiné výjimečným umístěním přístrojové desky/budíků nad volant o něco dále. Výsledkem je ideální, pohodlná a bezpečná pozice, ve které máte místo na nohy všemi směry. Nakousl jsem téma přístrojové desky, jejíž grafika je povedená a pohled na ní tak nemusí mít důvod pouze informativního charakteru, ale kolikrát i estetického. Mám jen jednu výhradu. Tentokrát mě omluvte, že budu opakovat slova několika kolegů. Mířím k otáčkoměru. Ten je totiž přesně obráceně, než jste zvyklí a než čekáte. Stále je nula vpravo a ručička se „zvedá“ směrem vlevo, kde se nachází červené pásmo. Možná je to otázkou zvyku. Jedno vím ale jistě, za týden jsem si nezvykl. Na jedničku jsou naopak sedadla, pokud se teda odprostíte od masážní funkce, kterou já osobně chápu ve 308 čistě jako marketingové lákadlo. Mají dostatečný rozsah, ideální pozici v nich najde snad každý a záda nebudou bolet ani na delších cestách. K této tématice mám jen jedno doporučení. Pokud vyloženě nejste nejčistotnější řidič a nejezdíte na 95% cest pouze sám, určitě si v konfigurátoru nezaškrtávejte světlé čalounění, jež vidíte i na našich fotkách. Testovaný exemplář měl najeto něco přes 10 tisíc kilometrů a věřte, že nečistot na světlé látce bylo už teď nespočet. Uvnitř auta je ještě několik drobností zasluhujících drobnou poznámku. Mě osobně se hodně líbí panoramatická střecha přes celé auto. V nižší střední třídě jde o příjemný a ojedinělý nadstandardní doplněk. Naopak drobnou výtku si neodpustím k absenci fyzických ovladačů klimatizace. Ani tentokrát bych si nezvykl a alespoň ty dvě kolečka na teplotu bych na palubce chtěl. Aspoň, že ovládání vnitřního okruhu má své tlačítko. J Kombi nižší střední třídy bývají populární mimo jiné u menších rodin, a tak se asi ptáte, jak je na tom 308 SW s přepravní kapacitou. Jako první fakt pro vás mám objem zavazadlového prostoru, jehož 610 základních litrů je při nejmenším úctyhodnou hodnotou a troufám si říci i téměř bezkonkurenční. Průchod pro lyže je samozřejmostí. Zajímá vás asi i prostor pro cestující vzadu a moje odpověď je jednoduchá: pro 4 cestující naprosto bez problému, v 5 už na hory bez mého doporučení.

 

Technika: osvědčený „standard“

I když jde v této kapitole o části auta pro nás běžné smrtelníky skryté, ani tentokrát přílišné modernizování nehrozí. Troufám si říci, že díly podvozku zůstaly beze změny, původní motory samozřejmě také. Tou nejzásadnější novinkou tak má být nová vznětová jednapětka a ještě důležitější osmistupňová samočinná převodovka. Přesně tuhle kombinaci ale zatím z výrobce nedostanete. 130 koní v naftě a nový automat bude k dostání „až“ příští rok. K čemu jsme teda odsouzeni my? Nebojte, na nás se nešetří. K dispozici máme prozatimní naftový vrchol, osvědčený dvoulitr v kombinaci s klasickým šestistupňovým hydrodynamickým měničem. To je mimochodem důležitá poznámka. U PSA se neplánuje žádná dvouspojka a i nová převodovka bude řešena fungující, řidičsky přívětivou, ozkoušenou „klasikou“ v podobě měniče. Zpět ale k naší realitě. Ve standardní 308 je k dostání dvoulitr ve slabší ze dvou variant, tedy s výkonem 150 koní. Silnější verze je k dispozici pro již zmíněné ještě dynamičtěji vzhlížející GT. Mimochodem právě se 180 dieselovými koňmi by měla být jako první k dostání zmiňovaná nová převodovka. A jak se s naší 308 jezdí? Jako s příjemným autem nižší střední třídy bez absence komfortu, jízdního pohodlí a trochy radosti za volantem. Vlastně jde asi o poměrně všestranného společníka na cesty od těch nejkratších po ty nejdelší. Touto všestranností však nemyslím vůbec nudnost nebo neoriginalitu. Opravdu je alespoň pro mě 308 příjemným autem do (ne)pohody. Zbývá mi snad jediné, doplnit svou průměrnou spotřebu. Já jsem jezdil na hranici 6,5l/100km. Chvílema jsem auto dostal i pod magické číslo 5, ale to hlavně díky jízdě s kocháním se krajinou. Naopak vás potěší, že ani ostřejší styl jízdy nezpůsobuje žíznivost, přes 8 se dostane už opravdu jen veliký srdcař. Za tyhle hodnoty palec nahoru pro Peugeot. J

 

Modernizace 308? Že ji nevidíte? A vadí to.?

Jsou auta, která stárnou rychle, některá pomaleji. Jsou mezi námi ta, jež se drží na linkách výrobců i přes 10 a kolikrát i 15 let. Jak je ale vidno, u PSA se nespí na vavřínech. Jsou tomu jen necelé 4 roky a 308, někdejší auto roku, už má za sebou modernizaci. Ta sice není nikterak zásadní a některé z nás může zklamat, ostatní ji mohou vidět jako drobné vylepšení už tak povedeného auta. A tak ji přesně hodnotím i já. Možná bych uvítal větší dávku výstřednosti, ale 308 poslední generace nebyla všední ani při představení nebo se snad pletu? Pokud si budete vybírat mezi Francouzem a Mladou Boleslaví, asi si pořád vyberete stejně. Budou-li vás ale zajímat i jiné hodnoty než jen praktičnost, „všednost“ a mezi očima ostatních jakási záruka kvality, tak je 308 kandidát minimálně na špici žebříčku. Mluvím hlavně vytříbeném designu, jízdních vlastnostech, komfortu a estetičnu s francouzským pojetím moderny. Nemám přílišné kritiky k tomuhle autu. Asi jsem v něm nenašel ani žádný prvek, ze kterého bych vyloženě skákal radostí do stropu. Nikdy jsem z něj ale nevystupoval naštvaný, nikdy mě nezarmoutil a byl mi příjemným parťákem. Děkujeme Peugeote! J

 

Pavel Novotný

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..