Zdroj úvodní fotky: Jan Nemrava
Nevídaný adrenalin: EuroNASCAR, Trucky a zejména Adam Lacko rozproudili srdce diváků na Autodromu Most

Nevídaný adrenalin: EuroNASCAR, Trucky a zejména Adam Lacko rozproudili srdce diváků na Autodromu Most

Autor: Jan Novotný, Daniela Dlabačová · Fotografie: Jan Nemrava

První den 31. ročníku Czech Truck Prix byl plný vzrušení, adrenalinu a nečekaných obratů. Přestože cesty na okruhy mohou být plné výzev a překážek, někteří jedinci se přesto pozvednou nad všechny obtíže a stanou se pravými hrdiny. Takovým hrdinou se stal Adam Lacko při uplynulém závodním víkendu na autodromu v Mostě. Jeho domácí mise nebyla pouze splněna, ale dosáhl také nesmírného triumfu a přivezl si z Mostu jedno vítězství a druhé místo z nedělního závodu.

Na okruhu v Mostě se tato legenda mezi českými závodníky vrátila za volant svého kamionu s číslem 55 po necelém roce a opět zde zanechal svůj otisk. Z původně plánované propagační jízdy pro fanoušky se stalo skutečné vítězství, které stálo na vrcholu emocí diváků od prvního kola až po poslední metry závodu. Tým Buggyra ZM Racing může díky němu zaslouženě vykročit směrem k vítězstvím v evropských truckových závodech. Více nejen o Adamu Lackovi, týmu Buggyra, závodech EuroNASCAR a závodních sériích, které doprovázely v sobotu a neděli hlavní program na Autodromu Most, se dočtete v následujících odstavcích.

 

Rozhodnutí týmu Buggyra Racing: Lacko a jeho návrat k Czech Truck Prix

Přestože tým Buggyra Racing oznámil, že se tento rok vzdává evropského šampionátu okruhových tahačů, Czech Truck Prix byla událost, kterou nemohl Lacko a jeho tým opomenout. A jejich rozhodnutí se ukázalo jako zlatý tah. Před začátkem sezóny oznámili, že se budou soustředit na jiné kategorie, a také že svou účast na evropském šampionátu ukončí.

Přesto v Mostě oprávněně nezůstaly tribuny prázdné. Zkušený jezdec, který v loňském roce v Mostě dvakrát obsadil druhé místo, se rozhodl, že si tentokrát nebude hrát na druhém stupni vítězů. Ve výjimečně vyrovnaném závodním poli byl Lacko jasným favoritem diváků. Jezdec, který má v sobě české závodnické srdce, rozhodně nezklamal.

„Proto jsme se rozhodli do Mostu jet! Chtěli jsme potěšit domácí fanoušky a ukázat se jim v nejlepším světle. A to se nám zásluhou Adama povedlo na jedničku. I když v trucku neseděl deset měsíců, rychle si na něj zase zvykl a předvedl výkon, který české fanoušky zvedal ze sedadel. Jsme rádi, že jsme ukázali takovou výbornou show,“

 

nechal se slyšet Jan Kalivoda, šéf komunikace Buggyry.

 

Adam Lacko: Výsledky ze sobotního závodu, triumf v neděli a výzva s řazením

Z prvního sobotního závodu si Lacko odnesl osmé místo, které vybojoval v kvalifikaci. V průběhu druhého závodu se však situace obrátila ve prospěch Adama Lacka. Díky obrácenému pořadí startu měl tu čest startovat z prvního místa, což byla výborná příležitost pro vítězství. Sice musel být závod krátce po startu přerušen kvůli nehodě britského závodníka, ale to Lacka nezastavilo. Opakovaný start zvládl bravurně a udržel své místo až do cílové pásky, před druhou Steffi Halm a třetím Jamie Andersonem.

Příroda také zahrála svoji roli, nedělní nepříznivé počasí neodradilo fanoušky motorsportu, kteří se na Czech Truck Prix sešli ve velkém počtu. Přes 31 000 nadšenců atmosféru akce okusilo přímo na vlastní kůži. Tato událost je v kalendáři nejen tradiční, ale také ji nazývají druhou největší akcí sezóny hned po mistrovství světa superbiků. Závodníkovi se povedla ale i třetí kvalifikace kde startoval z druhé pozice za Norbertem Kissem, který se mu ovšem ubránil. Adam Lacko, přes všechny své úspěchy, se bohužel nemohl radovat ze třetího nedělního závodu. Problémy s řazením mu znemožnily předvést svou rychlost.

 

EURONASCAR a další atraktivní podívaná

Martin Doubek, jezdec týmu Orion Racing, měl také své okamžiky slávy. Ačkoliv se potýkal s technickými problémy po celý víkend, dokázal se probojovat až na páté místo v závodě třídy PRO. V třídě 2, ve které byl v roce 2021 šampionem, se po tvrdém souboji s Melvinem de Grootem umístil na páté pozici. Kromě samotných závodů okruhových tahačů měli diváci možnost sledovat i evropskou variantu NASCAR, rychlý a napínavý EuroLegend Cup a historické Formule Vau, které mají kořeny v Německu. Pestrý doprovodný program nabídl i show freestyle motokrosu, kterou předvedl někdejší mistr světa Libor Podmol.

V sobotu kraloval na mosteckém autodromu Vladimiros Tziortzis, když zvítězil v 7. kole EuroNASCAR 2. Tziortzis za volantem vozu #5 Academy / Alex Caffi Motorsport EuroNASCAR FJ dominoval od startu až do cíle a zvýšil své vedení v šampionátu. V bouřlivém závodě Tziortzis zvládl výzvy, včetně období safety caru a žluté signalizace na celé trati. Strategické mistrovství během restartů a žlutých světel bylo ukázkou jeho schopností. Tziortzisův triumf byl poznamenán problémy s převodovkou v předchozím závodě EuroNASCAR PRO, takže bylo jeho vítězství ještě sladší. Za ním si druhé místo zajistil Paul Jouffreau, přičemž Patrick Schober slavil své první pódium v NASCAR. Gil Linster si udržel svou konzistentní pozici na čtvrtém místě a Jack Davidson vybojoval své premiérové umístění v top 5 a zároveň získal trofej pro nováčka.

V neděli Autodrom Most ožil deštěm zmáčeným dramatem, které se odehrávalo v rámci NASCAR Whelen Euro Series. Na kluzké trati se závod EuroNASCAR 2 uskutečnil se strhující intenzitou. Alberto Naska se stal hlavní hvězdou, která v 5. kole oslnila dechberoucím manévrem a zajistila si vítězství. Naska s vozem Chevrolet Camaro #54 CAAL Racing svým vítězstvím nejenže napnul šampionát, ale také předvedl své schopnosti na mokré vozovce. Naska při svém triumfu tančil na hraně kontroly, což svědčí o jeho mistrovství na deštěm zmáčené trati. Sezóna EuroNASCAR 2 se posouvá kupředu a Naskovo vítězství vytváří předpoklady pro napínavou bitvu o titul.

 

Závěr: Nezapomenutelný Víkend Plný Vítězství a Emocí

Závodní víkend Czech Truck Prix na autodromu v Mostě nezklamal. Adam Lacko se stal nezpochybnitelným hrdinou díky svému triumfu a také druhému místu, které naplnily tribuny emocemi. Nepříznivé počasí nedokázalo zastavit vášeň fanoušků, kteří okusili dávku napínavého závodního dění nejen v rámci Evropského šampionátu tahačů, nýbrž také EuroNASCAR a další doprovodné závodní série. Tým Buggyra ZM Racing podal skvělý výkon a Lacko ukázal, že jeho dovednosti jsou nepřehlédnutelné, ačkoliv už téměř rok v závodním tahači neseděl. Pestrý program a dramatické závody jednoznačně přinesly nadšencům motorsportu víkend plný vzrušení, za což mohou i výkony Martina Doubka, jediného českého zástupce série EuroNASCAR. Ačkoliv jeho závodní víkend v Mostě nebyl tentokrát tak úspěšný jako v předešlých letech, o atraktivní podívanou rozhodně nebyla nouze. Sezóna EuroNASCAR 2 se po mosteckém klání posouvá do další fáze a fanoušci se mohou těšit na další akce plné závodního kouzla. S ohledem na vyrovnanou konkurenci a nekompromisní atmosféru těchto závodů slibuje EuroNASCAR nesmírně atraktivní podívanou, která byla již podruhé součástí Czech Truck Prix. Osobně propojení těchto dvou silných závodních sérii kvituji. Za pravdu mi mimochodem dává i 31 tisíc diváků, kteří k mostecké trati dorazili sledovat těsné souboje osobně. Už teď se nemůžu dočkat dalšího ročníku…

 

Jan Novotný

Sdílet: