Zdroj úvodní fotky: DS Automobiles
Největší boje začínají. Formule E se sjíždí do Evropy, už zítra startuje Misano E-Prix

Největší boje začínají. Formule E se sjíždí do Evropy, už zítra startuje Misano E-Prix

Autor: Jan Novotný · Fotografie: DS Automobiles

Pro světový šampionát ABB FIA Formula E opět přichází závodní týden. 22 jezdců šampionátu se 13. a 14. dubna sjede na další zbrusu nové místo, kde se uskuteční 6. a 7. kolo 10. sezóny, Misano E-Prix.

Po napínavém začátku 10. sezóny se Formule E vrací do Itálie – tentokrát na Misano World Circuit, kde se před zraky vášnivých fanoušků motoristického sportu odehraje další kapitola boje o titul světového šampionátu ABB FIA Formula E.

Díky šestileté historii závodů v Itálii se všechny oči budou upírat na okruh Misano, který byl upraven tak, aby fanouškům Formule E na tribunách i po celém světě přinesl ještě více vzrušujících závodů.

 

MISANO WORLD CIRCUIT: NEJNOVĚJŠÍ CENTRUM ZÁVODNÍHO DĚNÍ FORMULE E

Během nadcházejícího vzrušujícího double-header víkendu se paddock Formule E poprvé sjede na proslulý světový okruh Misano. Při své premiéře v kalendáři Formule E se okruh bude pyšnit napínavou tratí o délce 3,381 km se 14 zatáčkami, která slibuje nepřetržitou akční podívanou pro fanoušky po celém světě.

Misano World Circuit Marco Simoncelli, známý také jako Misano Circuit Sic 58, se nachází v malebné italské provincii Rimini a je stálicí na scéně motorsportu již od svého vzniku v roce 1972. Misano je proslulé svou rychlou, plynulou tratí a množstvím příležitostí k předjíždění, a proto je mezi nadšenci MotoGP a WorldSBK oblíbený již několik desetiletí.

Jeho bohatá historie a pověst horkého místa pro motoristické závody zahrnuje také vytrvalostní závody, Ferrari Challenge, DTM a FIA Formuli 3, což znamená, že někteří jezdci budou toto místo znát více než jiní.

 

JEŠTĚ JE PŘÍLIŠ BRZY NA TO, ABY SE DALO SOUDIT: PŘÍBĚH 10. SEZÓNY

V jubilejním desátém ročníku Formule E už byli fanoušci svědky přívalu vzrušení a nepředvídatelnosti. Pascal Wehrlein dominoval v Mexico City a zajistil TAG Heuer Porsche šesté vítězství. Úřadující mistr světa Jake Dennis v Diriyahu mistrovsky zvítězil za tým Andretti Formula E, zatímco Nick Cassidy z týmu Jaguar TCS Racing v Saúdské Arábii úžasně debutoval za svůj nový tým vítězstvím ve druhém závodě dvojzávodu. Sam Bird v Sao Paulu přerušil svou sérii bez vítězství a vybojoval vůbec první vítězství týmu NEOM McLaren v závodě Formule E a Max Günther triumfoval v ulicích Tokia. S pěti různými vítězi z pěti týmů v pěti závodech je boj o titul stále ve hvězdách.

V době, kdy se světový šampionát ABB FIA Formula E připravuje na šesté a sedmé kolo, je aktuální pořadí jezdců následující: vítěz 1. kola Pascal Wehrlein z týmu TAG Heuer Porsche vede s impozantní sérií 16 po sobě jdoucích závodů s bodovým ziskem. V těsném závěsu za ním jsou Nick Cassidy z týmu Jaguar TCS Racing a Oliver Rowland z týmu Nissan Formula E, kteří v této sezóně získali po třech pódiích.

V těsném závěsu za nimi je úřadující mistr světa Jake Dennis z týmu Andretti Formula E Team na čtvrtém místě a první pětici uzavírá Max Günther z Maserati MSG Racing. Na šestém místě je Mitch Evans (Jaguar TCS), o které se pomyslně dělí s Jeanem-Éricem Vergnem z DS Penske, neb mají oba stejný počet bodů na kontě (39).

 

MISANO E-PRIX: ZBRUSU NOVÉ DĚJISTĚ PRO DS AUTOMOBILES

Po Tokiu přichází tento víkend na řadu Misano, které hostí svou první E-Prix a zahajuje tak evropskou část šampionátu. Misano Marco Simoncelli Wordl Circuit je stálá trať, pro Formuli E zkrácená na okruh o délce 3,381 km. Toto rychlé uspořádání s několika dlouhými zatáčkami bude pro 11 týmů na startovním roštu představovat novou výzvu, především co se týče o hospodaření s energií.

Jean Eric Vergne – jediný dvojnásobný mistr světa Formule E – a držitel titulu z roku 2022 Stoffel Vandoorne budou mít za volantem konkurenceschopného vozu DS E-TENSE FE23 k dispozici všechny nástroje, aby přivezli týmu DS PENSKE další body.

První závod v Misanu se pojede v sobotu 13. dubna v 15:00 středoevropského času, druhý závod odstartuje následující den ve stejnou dobu. A my, tak jak bylo slíbeno, samozřejmě budeme u toho. Již dnes, kdy je na programu „pouze“ první měřený trénink, budeme v centru dění, a to především proto, abychom vyzpovídali jezdce. Sledujte proto především naše sociální sítě a nebudete o nic ochuzeni.

Jak se z návštěvy saudskoarabské Formule E stal jeden z nejsilnějších zážitků v životě

 

Eugenio Franzetti, ředitel DS Performance:

„Všechny týmy se při prvním evropském závodě 10. sezóny budou seznamovat s novým okruhem. Misano je stálá trať se všemi výhodami, které to přináší, především pokud jde o přilnavost a kvalitu asfaltu. Znamená to dokonale hladký povrch, největší výzvou ale bude hospodaření s energií. To je dáno rychlým charakterem trati, na níž bude klíčovou roli hrát strategie a schopnost efektivně hospodařit s energií. Jsme dobře připraveni, máme velmi rychlý vůz DS E-TENSE FE23 a dva skvělé šampiony, kteří ho budou řídit. Cílem je zajet lepší výsledek než při posledním závodě v Tokiu a především se vrátit mezi lídry.“

 

Jan Novotný

Sdílet: