Motorvize fans award 2016 kandidát #2: Fiat Tipo

Motorvize fans award 2016 kandidát #2: Fiat Tipo

Autor: Jan Novotný · Fotografie: Jan Novotný

Zatímco prvním kandidátem je sice revoluční a zároveň dosti kontroverzní vůz, který je ale již nějaký ten pátek na trhu, druhým kandidátem je opravdu žhavá novinka. Fiat Tipo se nám sice představil již před více než půl rokem, ale až nyní prichází všechny karosářské verze a odtajňuje se i kompletní ceník. Staronový zástupce nižší střední třídy z dílen Fiatu tak láká na skvělý poměr cena/výkon, rozumnou kvalitu, osvědčenou techniku a líbivý design. My sami jsme na něj zvědaví, protože jsme měli možnost se s ním svézt pouze krátce a věřte, že nejde jen o levného konkurenta Škody Octavie nebo spíše Rapida. Pojďme si tedy alespoň přečíst, co o něm říká samotná automobilka.

 

Kompletní rodina Tipo se představila na nedávném autosalonu v Ženevě, kde byly vůbec poprvé k vidění karosářské verze hatchback a kombi.

Tyto modely značí velký návrat značky Fiat do segmentu středně velkých kompaktů a mají veškerý potenciál zamířit přímo do jeho srdce. Mezi silné stránky řady Tipo patří velmi konkurenceschopná nabídka, která je schopna naplnit potřeby soukromých i firemních zákazníků.

Verze sedan je v prodeji od konce roku 2015 a dosud v regionu EMEA zaznamenala přes 35 000 objednávek. Tento úspěch vychází ze zřejmé ekonomické výhody pro zákazníka. Mezi další silné stránky tohoto modelu patří nejlepší prostor pro cestující, který značce otevírá dveře v segmentu středně velkých kompaktů na mnoha trzích.

Ten byl také jedním z důvodů, proč řada Tipo získala v anketě Autobest prestižní ocenění Nejlepší koupě roku 2016. Toto ocenění uděluje porota 26 motoristických novinářů z nejrespektovanějších evropských motoristických titulů a je uznáním mimořádných vlastností modelu Tipo, mezi které patří především design, kvalita, komfort, všestrannost a jedinečná nabídka, která se zaměřuje na hodnotu za vynaložené peníze. A právě to je základní filozofií funkčních vozidel značky Fiat, která je obsažena ve sloganu řady, a sice „Stačí málo, abyste získali hodně“.

Fiat Tipo sedan, hatchback a kombi sdílejí stejné hodnoty, ale každý z nich má jedinečnou osobitost i povahu, stejně jako jsou různorodé i jejich cílové skupiny, ať jde o rodiny, páry, mladé řidiče či profesionální řidiče.

Rodina Tipo byla vyvinuta podle koncepce „Schopnosti místo ozdůbek“ a nabízí skutečně podstatný obsah kombinující tradiční hodnoty značky: Funkčnost, jednoduchost a osobitost.

Ve všech svých podobách je Fiat Tipo charakteristický dynamickým stylem a silným charakterem. Jednoduchost nabídky poskytuje zákazníkovi snadnou orientaci mezi dostupnými motory i výbavami, které dokonale míří do srdce segmentu.

Funkčnost byla jednou z charakteristických vlastností značky Fiat přes 80 let a přispěla ke vzniku mnoha úspěšných modelů. V tomto případě se pečlivý design promítá do nepřekonatelné prostornosti interiéru i objemu zavazadlového prostoru v dané kategorii, jako i mimořádné všestrannosti použití, zvláště ve verzi kombi.

Pokud jde o vnější rozměry, pětidveřový model je 4,37 m dlouhý, 1,79 m široký a 1,5 m vysoký, zatímco kombi přidává dalších 20 cm délky na celkových 4,57 m. Výška u kombi vzrostla na 1,51 m díky střešním ližinám ve standardu, šířka pak zůstala nezměněna.

Objem zavazadlového prostoru pod krycím platem nebo roletou je na vrcholu dané třídy: 440 litrů v případě pětidveřového modelu a 550 litrů u kombi, které navíc zahrnuje inovativní řešení pro flexibilitu použití.

Nový model je vybaven osvědčenou koncepcí zavěšení, jež zaručuje přesné řízení, skvělé jízdní vlastnosti a vynikající komfort. Vpředu je osazen nezávislým zavěšením typu McPherson a vzadu klikovou nápravou s vlečenými rameny spojenými torzní příčkou. Obě řešení prošla optimalizací z hlediska hmotnosti, čímž přispívají k nízké spotřebě paliva bez jakéhokoliv kompromisu k dynamickým vlastnostem.

V regionu EMEA sleduje řada jednoduchou a přímočarou logiku: Tři typy karoserie, tři stupně výbavy, tři motory se třemi druhy paliva a tři typy převodovek. Sedan, hatchback a kombi budou na vybraných trzích k dispozici ve verzích Pop, Easy a Lounge. Řada motorů Euro 6 zahrnuje vznětový, zážehový a dvoupalivový (benzin/LPG) agregát a svým výkonovým rozpětím 95 až 120 k míří do srdce trhu. Převodovka může být v závislosti na motorizaci manuální, automatizovaná dvouspojková nebo automatická s měničem momentu.

Spotřeba paliva a emise jsou zvláště nízké ve verzi ECO, jež v testovacím cyklu NEDC produkuje pouhých 89g CO2/km.

V ryzím stylu značky Fiat jsou oba přírůstky rodiny Tipo vybavené mnoha chytrými řešeními, které usnadňují život celé posádce. Příkladem mimořádně velkorysé standardní výbavy a současně významnou novinkou je inovativní infotelematický systém UConnectTM 7″ HD LIVE se 7palcovou barevnou dotykovou obrazovkou s vysokým rozlišením, kterou může uživatel ovládat stejně jako tablet. Nabídku doplňuje řada prvků aktivní a pasivní bezpečnosti.

Od první fáze vývoje byla velká pozornost věnovaná celkovým nákladům na vlastnictví (TCO), které jsou rozhodujícím faktorem pro soukromé i firemní zákazníky. Nejlepší hodnoty ve třídě bylo dosaženo mimořádně nízkou spotřebou paliva a nízkými náklady na údržbu, opravy a provoz.

Jednoduchá a přímočará řada a vysoce konkurenceschopná standardní výbava se v dlouhodobém horizontu podílejí na vysoké zůstatkové hodnotě vozidla. Specifická verze pro vozové parky pak nabízí konkurenceschopná řešení pro naplnění potřeb všech firemních zákazníků.

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..