Mitsubishi Space Star: malý, ale zábavný mětský hatchback

Mitsubishi Space Star: malý, ale zábavný mětský hatchback

Autor: Lukáš Jeřábek · Fotografie: Lukáš Jeřábek

V redakci nastal jednou čas pro takovou malou otázku: „Lukáši, jakto že máš na testy stále a jen ta luxusní auta?“. Má odpověď byla prostá, a to „nevím“. Kolega Honza si tedy vymyslel, že mi dá auto a já nebudu do poslední chvíle vědět jaké. Sraz jsme měli klasicky u kolegy doma a já si říkal, co to asi bude. Honza na mě již čekal před domem a pod rouškou noci mi představil to, co si pro mě připravil. Mitsubishi Space Star s převodovkou CVT. Tím vůbec nechci naznačovat, že by toto auto bylo nějak podřadné, nebo bych ho nechtěl testovat. Musím dokonce říci, že mě i velmi bavilo, ale to si nechme na později. Co všechno vám může nabídnout moderní zástupce třídy Mini a jak zaujme, to jsou mé dnešní otázky.

 

PRVNÍ DOJEM Z AUTA: JAK MOC JSEM BYL PŘEKVAPEN?

Velmi. Jednoznačně vypovídající odpověď. Teď bych klidně mohl říci konec článku a na shledanou. To samozřejmě neudělám, doufám, že jsem vás alespoň pobavil. Ale zpět k testu naší „vesmírné raketky“. První dojem bych popsal jako překvapení, přeci je to Mitsubishi. Snad každý si s touto značkou spojí, musím to říct, „úžasné“ auto Mitsubishi Lancer Evolution – naše láska, která se ve verzi Ralliart dokonce chvíli ohřála v redakční garáži. Ralliart je tovární tým značky Mitsubishi a zároveň oficiální úpravce. Space Star je naopak takové malé městské vozítko a o sportovních ambicích upřímně netřeba mluvit. V rámci testu jsem se s ním dostal také na dálnici a také na této, takzvané rychlostní zkoušce, si vedlo velmi dobře. Asi si říkáte, proč jsem si pro focení vybral lesní cestu. Osobně musím říci, že každé Mitsubishi má v sobě kousek rallye. Důvodem bylo toto tvrzení. Myslím si, že Space Staru je v lese příjemně a velmi mu to sluší.

 

INTERIÉR: ÚTULNÉ, ALE VELMI PŘÍJEMNÉ MÍSTO

Když jsem poprvé usedl za volant, cítil jsem se trošku stísněně, sice jsem zvyklý na hatchback, ale toto je opravdu malé auto. Ve Space Staru je vše velmi jednoduše řešeno, to mi často vykouzlilo hodněkrát úsměv na tváři. Vše, co potřebujete, najdete během pár chvilek. Absence loketní opěrky mě mrzí, ale to je ve většině aut této třídy. Když se člověk „rozhlédne“ kolem sebe, začne si uvědomovat a zamýšlet se nad faktem, že je Space Star ve srovnání s většinou vozů stejné třídy při nejmenším nad průměrem.

 

JÍZDNÍ VLASTNOSTI: ANEB MALÁ SVIŽNÁ VESMÍRNÁ HVĚZDA

První start a po dlouhé době zase v ruce držím klíček a nemačkám tlačítko, startuji a začínám přemýšlet, jak Mitsu otestovat. Samozřejmě je nejlepší možností vzít auto do města. Kam jinak také toto auto patří.? Směřuji tedy do centra prahy, začínám pociťovat alespoň pro mě zřejmě největší slabinu auta. Tou je CVT převodovka. Já variátor osobně nemám rád a v tomto kousku tomu není jinak. Někdo s touto technikou může být spokojený, takže nemůžu svůj osobní pohled brát zcela vážně do celkového hodnocení. Hlavní je, že prostě pořádně nikdy nevíte, co máte „zařazeno“ a ani nelze předběžně očekávat, jaké budou otáčky při konkrétní rychlosti a stlačení plynového pedálu. Pokračujme tedy v jízdě Prahou. Spotřebu držím na docela slušných hodnotách, byl jsem schopný jet i za 5,5 litru na 100 km. Příjemná je přítomnost kamery a také rozměry vozu, v Praze zaparkujete s drobnými rozměry a asistenty v podstatě kdekoliv. Řekl jsem si, že vyzkouším Mitsu i na okreskách a také jsem tak udělal. Jako první jsem zkusil zrychlení 0–100 km/h. Konečný a nejlepší čas byl 12,47 sekund. Pouze nás všechny zajímalo, jak dopadne zrychlení ve voze s výkonem 80 koní a motorem o objemu 1,2. Okresky už mě tedy více překvapily. Čekal jsem, že to vzhledem k malým kolům a stavbě auta dopadne špatně. Ale opak je pravdou, jízda byla velmi zábavná a auto drželo moc pěkně. Strávil jsem s tímto autem velké množství svého času, a nakonec se rozhodl, že si pro lepší přehled zajedu i na výlet. Jako cíl své cesty jsem si vybral vyhlídku Máj. Cestou na vyhlídku jsem udržoval rychlost 130 km/h a byl jsem až překvapen, že se auto chovalo „normálně“ a se stabilní dálniční rychlostí na hranici limitů nemělo problém. Cestou na vyhlídku jsem se dostal ke krásným serpentýnám, taková jakási „touge“. Moc jsem si to užil, naháněl jsem se tam s nějakou běžnou Mazdou a ona né a né mi ujet. Nakonec jsem dorazil do cíle své cesty. Škoda, že se s autem nedá zajet až nahoru, fotky by to byly krásné. Cestou zpět jsem alespoň naplno vyzkoušel dálková a také normální světla. Musím říci, že mě auto opravdu překvapilo.

 

ZÁVĚR: LETĚT, NEBO S NÍM NELETĚT DO VESMÍRU JAKO HVĚZDA?

Tímto nadpisem jsem samozřejmě myslel pouze, jestli auto obstojí v konkurenci a jestli stojí za to ho koupit. Myslím si, že u tohoto vozu si každý musí vyzkoušet konfigurátor. Je tu velké množství možností a každý chce v autě něco jiného. Mně se naše výbava líbila a v případě, že bych chtěl koukal po městském hatchbacku, určitě bych šel do Mitsubishi Space Star. Ve srovnání s konkurencí je toto auto napřed, a i po designové stránce se mi líbí. Upřímně bych určitě volil verzi s manuální převodovkou, ta konec konců bývá u Japonců opravdu dobrá! Pro Space Star pak hovoří i poměr cena / výkon – v naší od kol až po střechu nabité verzi se dá pořídit už od 277.850 Kč, a to je téměř bezkonkurenční. A jak je to u vás? Také se vám líbí?

 

Lukáš Jeřábek

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..