Zdroj úvodní fotky: Hyundai Newsroom (Hyundai Motor Company)
Hyundai Staria: kandidát č. 3 na čtenářské auto roku 2022

Hyundai Staria: kandidát č. 3 na čtenářské auto roku 2022

Autor: Jakub Vodička · Fotografie: Hyundai Newsroom (Hyundai Motor Company)

MPV Hyundai Staria je kandidátem na čtenářské auto roku 2022 z kategorie mainstream. Tento futuristicky vyhlížející vůz se řadí do řady víceúčelových vozů MPV (Multi-Propose Vehicle). Podle výrobce by však zároveň měl být vzorem autům plánovaným pro specifické účely, která se označují jako PBV (Purpose Built Vehicle). Důraz klade především na prostorný interiér, a to jak v užitkové variantě, tak v provedení Tour. Staria Van má tři místa a prostor pro tři europalety či šest míst a místo na dvě europalety. Staria Tour je devítimístný vůz, verze Luxury má pak sedm na komfort orientovaných míst. Rozhodně tedy je z čeho vybírat! Proč by si právě tohle auto zasloužilo titul čtenářského auta roku? I o tom rozhodnete právě vy, a to již od 17.11. v rámci on-line hlasování a v případě úspěchu také při závěrečných finálových testovacích jízdách.

Exteriér – aerodynamický vůz z budoucnosti

Huyndai Staria vypadá dost futuristicky a nejde o žádnou náhodu. Designéři se inspirovali pohledem z vesmíru na oblouk světla, který obklopuje horizont Země, když vychází Slunce. Výsledkem jsou ladné křivky a výrazná maska chladiče s unikátní mřížkou. Světlomety jsou uložené nízko, aby nekazily minimalistickou siluetu. Světla pro denní svícení a obrysová světla jsou horizontální přes celou šířku auta. Boční panoramatická okna jsou výrazná, podporují pocit otevřenosti a zlepšují výhled ven. Cílem má být větší propojení vnitřního a venkovního prostředí dle korejského architektonického stylu hanok. Široké okno najdete i vzadu, zadní nárazník je úplně dole pro snadnější manipulaci s nákladem či zavazadly. Hyundai Staria je dostupný v osmi barvách karoserie, model Premium má exkluzivní chromovanou povrchovou úpravu některých součástí, jako jsou maska chladiče, kola, zpětná zrcátka, kliky dveří a další.

Odevzdat svůj hlas můžete ZDE

 

Interiér – jako dělaný pro rodiny i firmy

V interiéru se výrobce inspiroval výletními loděmi, chtěl tedy vytvořit dostatek prostoru a vzdušné prostředí s jedinečnou atmosférou. Sedadla jsou prostorná, prostor pro nohy u spolujezdce je opravdu štědrý. Přístrojová deska nabídne displej s úhlopříčkou 10,25 palců, středovou konzoli s dotykovým ovládáním, volič převodovky je tlačítkový. Ve středové konzoli jsou držáky nápojů, ale i vstupy USB třeba pro nabití telefonu. Pro komunikaci řidiče s cestujícími vzadu dokážou reproduktory zesílit hlas. Na displeji může řidič vepředu vidět cestující na zadních sedadlech, takže má dohled například nad dětmi nebo domácími mazlíčky. Samozřejmostí jsou aktivní sledování mrtvého úhlu a autonomní nouzové brzdění. Asistent pro bezpečné vystupování hlídá, zda se zezadu přibližuje jiné vozidlo, pokud ano, nedovolí otevřít boční dveře. U modelu Staria Premium je v interiéru navíc ambientní osvětlení s výběrem 64 barev. Premium v sedmimístné variantě nabízí také možnost otočit sedadla druhé řady o 180 °, aby byla čelem k cestujícím třetí řady sedadel. Díky tomu se z auta může stát mobilní kancelář. Verze s 3 sedadly, pro podnikatele a živnostníky, naopak potěší štědrým nákladovým prostorem o objemu skoro 5 m3.

 

Jízdní vlastnosti – kolos s atributy na míru ušitými moderní době

Hyundai Staria se na evropských trzích dodává se vznětovým motorem 2,2 l VGT s šestistupňovou mechanickou převodovkou, nebo osmistupňovou automatickou. Nejvyšší výkon vozu je 177 k, maximální točivý moment 431 Nm. Hlučnost a vibrace jsou optimalizované na minimum, výrobce zapracoval i na odpružení. Tlumiče jsou ve vzpřímené poloze, geometrie zavěšení kol byla optimalizována. Vylepšené olejové čerpadlo snižuje spotřebu paliva, mechanická vylepšení a aerodynamický futuristický design snížily součinitel aerodynamického odporu vzduchu pro nižší spotřebu paliva. Staria vypadá jako velké a těžké auto, ale konstrukce brzdových třmenů a kotoučů tomu byla uzpůsobena, takže brzdný výkon je vynikající.

Hyundai Staria: i do Čech konečně přichází nové rodinné auto, MPV

 

Hlasujte i vy o čtenářské auto roku 2022

Zalíbil se vám Hyundai Staria, nebo spíš jiný vůz nominovaný na čtenářské auto roku 2022? Hlasujte, a když se na vás usměje štěstí, budete vybráni pro účast na závěrečném testovacím dni, kde bude možné vyzkoušet si většinu z nominovaných modelů a stát se tak pro jeden den odbornou porotou. Na 20 on-line hlasujících navíc čeká již tradičně řada hodnotných cen. Hlasování spouštíme 17.11. a finálové testovací jízdy budou čekat na 15 z vás už 10.12.

 

Jakub Vodička

Sdílet: