Hyundai IONIQ 5: kandidát na čtenářské auto roku #15

Hyundai IONIQ 5: kandidát na čtenářské auto roku #15

Autor: Lucie Přádová · Fotografie: Hyundai Motor Czech s.r.o.

I tentokrát se blíží onen den, kdy se fanoušci a milovníci aut schází na jednom místě s námi, vašimi redaktory a užijí si den plný aut a srandy. Vzhledem k tomu, že minulý rok nám klasickou formu konání Fans Award znemožnil koronavirus, nyní jsme zpět v plné síle, a to včetně silné sestavy aut k vašemu hodnocení. Již několik kandidátu do on-line hlasování bylo představeno a já vám teď představím další ikonu do našeho hvězdného seznamu pro letošní rok. Tento kandidát je z původně jihokorejského, který expandoval do celého světa a během pár let dokázal představit neuvěřitelně moderní automobily, které mnohdy předčily již známé, námi zažité značky. Dovolte, abych vám představila nový Hyundai IONIQ 5, který na vás bude už nanedlouho čekat jakožto žhavý kandidát na přední příčky, a to jak v on-line hlasování, tak pro 15 z vás také osobně při závěrečném testování.

 

EXTERIÉR – NADČASOVÝ KOČÁR

Model IONIQ je na první pohled rozeznatelný od běžných aut značky Hyundai. IONIQ 5 je zkonstruován na základě speciální platformy pro elektromobily koncernu Hyundai Motor Group, nesoucí označení E-GMP (Electric-Global Modular Platform). IONIQ 5 se díky tomu vyznačuje jedinečnými proporcemi na dlouhém rozvoru a inovativním vnitřním designem. Exteriér tohoto modelu je charakterizován profilem inspirovaným modelem Pony, který byl prvním sériově vyráběným vozem značky Hyundai a v modernizovaném kabátku je vidět progres značky ve všech ohledech. Příď vozu ve tvaru lastury je u modelu použita vůbec poprvé. Její výhodou je optimalizace aerodynamiky díky minimálním spárám mezi jednotlivými panely karoserie. Přední nárazník je definován přitažlivými tvary s motivem písmene V, na který harmonicky navazují osobitá světla pro denní svícení, vytvářející nezaměnitelnou světelnou kompilaci. Podobně je tomu i na zádi IONIQU. Největší ovace, které si za mě osobně IONIQ zaslouží, jsou zapuštěné kliky, které se automaticky vysouvají a udržují tak čistý a nepoškrábaný bok auta. Nejen zapuštěné kliky upoutají vaši pozornost, neb nový IONIQ může mít až dvaceti palcová kola s motivem parametrických pixelů.

Čtenářské auto roku 2021 můžete vybrat i vy: tentokrát on-line i osobně při testování – hlasování zde

 

INTERIÉR – V JEDNODUCHOSTI JE KRÁSA

Tento model je šetrný vůči životnímu prostředí i interiérově, a to konkrétně díky využití ekologických materiálů a přírodou inspirovaných barev na mnoha místech. Jde o výsledek úsilí o trvalou udržitelnost. I zde sázíme na jednoduchost a logiku v použití ploché podlahy a středové konzole „Universal Island“. Nejen ekologické materiály jsou v interiéru zajímavé.

Vyspělé technologie modelu IONIQ 5 přinášejí ještě lepší digitální uživatelské zkušenosti. Široká, konfigurovatelná, dvojitá zobrazovací plocha zahrnuje 12″ dotykový displej informačního a zábavního systému a 12″ digitální přístrojový panel bez kapličky, který si mohou zákazníci individualizovat podle svých požadavků. IONIQ 5 je prvním modelem společnosti Hyundai, vybaveným vyspělým head-up displejem s volitelnými funkcemi rozšířené reality (AR HUD), který čelní okno takřka přemění v displej.

IONIQ 5 je navíc vybaven novým vývojovým stupněm vyspělých asistenčních systémů Hyundai SmartSense, které zajišťují nejvyšší úroveň bezpečnosti a komfortu v silničním provozu. IONIQ 5 je prvním modelem společnosti Hyundai s Asistentem pro jízdu po dálnici HDA 2 (Highway Driving Assist 2). Mezi další asistenční systémy patří mimo jiné Autonomní nouzové brždění FCA (Forward Collision-Avoidance Assist), Aktivní sledování mrtvého úhlu BCA (Blind-Spot Collision-Avoidance Assist), Inteligentní asistent pro dodržování rychlostních limitů ISLA (Intelligent Speed Limit Assist), Asistent pro rozpoznávání únavy řidiče DAW (Driver Attention Warning) a Asistent automatického přepínání světel HBA (High Beam Assist).

Hyundai IONIQ 5 poprvé v Čechách: i naživo vypadá futuristicky

 

MIMOŘÁDNě elektrizující VÝKON

Nabízeny jsou i skvělé výkony ve spojení s ultra rychlým nabíjením a funkcí V2L (Vehicle-to-Load), pokročilou konektivitu a asistenční systémy, díky nimž bude životní styl založený na elektromobilitě ještě lepší a bezpečnější. Nový IONIQ nabízí širokou škálu elektrických pohonů, a to se sadami akumulátorů s kapacitou 58 kWh nebo 72,6 kWh, včetně dvou variant elektrického pohonu. V prvním případě pohání zadní kola elektromotor umístěný vzadu, ve druhém případě zajišťuje jeden elektromotor vpředu a jeden vzadu pohon všech kol. Na vrcholu nabídky je elektrických pohonů je varianta s pohonem všech čtyř kol (AWD) s baterií o kapacitě 72,6 kWh, poskytující výkon 225 kW a točivý moment 605 Nm. Taková verze se pyšní zrychlením z 0 na 100 km/h za 5,2 sekundy.

Platforma E-GMP, použitá u modelu IONIQ 5, nabízí kromě 400V nabíjení standardně také možnost nabíjení s napětím 800 V, a to bez potřeby dodatečných komponentů nebo adaptérů. Vícenapěťový nabíjecí systém je patentovanou technologií. První systém svého druhu na světě používá elektromotor a měnič napětí k převodu napětí ze 400 V na 800 V, aby byla zajištěna kompatibilita a stabilita nabíjení. Po připojení k nabíječce o výkonu 350 kW lze akumulátory modelu IONIQ 5 nabít z 10 na 80 procent za pouhých 18 minut. Uživatelům v tomto případě stačí nabíjet svůj IONIQ 5 jen pět minut pro získání dojezdu 100 km podle WLTP.

IONIQ 5 nabídne inovativní funkcí V2L, umožňující zákazníkům používat nebo nabíjet za jízdy či u stojícího vozu jakákoli elektrická zařízení, například elektricky poháněná jízdní kola, skútry nebo campingové vybavení, a poslouží tak doslova jako pojízdná nabíječka.

 

ZÁVĚR A POZVÁNKA NA ON-LINE HLASOVÁNÍ

IONIQ 5 je sice elektromobilem, které rozhodně nemají v dnešní ČR zrovna na růžích ustláno, avšak po vzhledové stránce má dle mého názoru navrch nad všemi konkurenty, a to především svou nadčasovostí. I teď vám musím zopakovat, že přichází váš čas. Čas našich čtenářů na vyjádření názoru a hodnocení, které už teď můžete sdílet prostřednictvím našeho on-line hlasování, jenž bylo spuštěno už 17.10. 15 z vás navíc umožníme osobní účast na závěrečném testování, kterým za účasti většiny nejzajímavějších automobilových novinek roku 2021 vyvrcholí celá letošní anketa o čtenářské auto roku. Pokud i vás IONIQ zaujal, pak rozhodně neváhejte a vyjdete se hlasovat!

 

Lucie Přádová

Sdílet: