Ford Focus ST Line: jak řidičská může nižší střední třída být?

Ford Focus ST Line: jak řidičská může nižší střední třída být?

Autor: Autohled.cz · Fotografie: Autohled.cz

Doby, kdy jsme my, motorističtí novináři testovali převážně zástupce nižší střední třídy už jsou pryč. Nechci tím vůbec naznačovat, že by vyloženě tento segment vymíral, při nejmenším se mu ale v posledních letech nedostává tolik pozornosti, co dříve. A důvod? Jednoduchý – všudypřítomný SUV boom se nedá přehlédnout. I ti, co dříve sahali po rodinném kombi nebo dokonce MPV dnes pokukují po nějakém tom SUV. V tomto případě zas nijak nechci kritizovat nějaká konkrétní auta z řad moderních městských crossoverů. Snažím se jen vysvětlit nelehkou pozici tradičních vozů, které dlouhá léta hrály neohrožený prim v modelovém portfoliu jednotlivých (nejen evropských) automobilek. I přes to vše si troufnu tvrdit, že máme nižší střední třídu rádi, teda alespoň my v motorvizi. Na nový Focus jsem se tak těšil o to více, že právě v této třídě dnes už zas tak moc nejezdíme. Zároveň jde o do jisté míry auto plné novinek a zapomenout ani nesmím na titul České auto roku, které mu propůjčila česká odborná porota snad již v každé generaci. Čím to je, že je zrovna v Čechách právě tohle auto tak populární? Co vše je nové a stačí i relativně sportovně i draze vyhlížející specifikaci „moderní“ přeturbený tříválec? Jsem hodně zvědav a věřím, že i vy… Na vše si právě dnes odpovíme!

Ford Focus první generace, který se představil už v roce 1998, znamenal příchod podvozkově zajímavého modelu do třídy kompaktních rodinných hatchbacků. Druhá generace pak divokou éru New Edge designu nahradila konzervativními tvary, aby se následně představila o dost divočejší, třetí, generace, hlavně co se interieru týče. Ten si vysloužil nejednu výtku, ale to neměnilo nic na tom, že Focus stále patřil k nadprůměrným řidičským autům. A teď tu máme čtvrtou generaci…

 

Líbí se, líbí …

Na test jsme měli model ve střední výbavě ST line, která hraje na sportovnější vlnu – na rozdíl od Vignale, která je luxusnější nebo Active, jež loví ve vodách aktivních motoristů/sportovců. S modelem ST line je spojen tříválcový 1.5litrový turbomotor EcoBoost, dostupný ve dvou výkonových variantách – 150 a 180 koní. A kupodivu vůbec nevadí, že je to tříválec. Má krásný plynulý tah, postrádá gumovost některých turbomotorů (nebo turboefekt) a naopak oplývá nevtíravým, velmi tichým, bručivým zvuk, který se skvěle hodí k jeho nátuře baby hot hatche se 150 koňmi. Vsadím se, že byste nepoznali absenci jednoho válce – a to nejen díky tomu odhlučnění uvnitř. Jediný moment, kdy velmi pozorný jedinec pozná lichý počet válců, přichází při zhasínání motoru.

Zvenku na ST line není ani kousku chromu, a tak speciálně v černém lakování auto působí velmi elegantně, (ne)nápadně a zdůrazní se více tvary karoserie – hlavně v zadní části, která je obzvláště vydařená tvarově (včetně celkem masivního křídla). Zároveň ale nepůsobí tak divoce jako třeba Honda Civic. Na mé škále od konzervativního VW group k výstřední Hondě je to přesně ten pravý balanc.

 

Uvnitř: chytrý, ergonomický a překvapivě kvalitní

Velmi lehkým zatáhnutím za klidu se otevřou dveře, které se stejně lehko zavřou. Zanechají po sobě velmi pěkný zvuk a ještě jsou chráněny plastovým “nárazníkem”, jenž se pokaždé vysune, aby ochránil lak dveří a vedle stojícího auta. Ta péče Fordu udělat z tohoto modelu trhák je hodně znát. A to teprve začínáme. Uvnitř najdeme přístrojovou desku galaxii vzdálenou od té minulé generace. Ergonomie je naprosto parádní, mechanických tlačítek ubylo, a jejich počet se zastavil na ideální kombinaci mechanických u ventilace a virtuálních u infotainmentu. Měkčený plast na palubní desce a na dveřích až tak v této třídě nepřekvapí, ale měkčená spodní strana středového tunelu už trochu ano – je přesně tam, co se opírají kolena dlouhánů. Červené prošívání velmi příjemné kůže volantu ideálního průměru a příjemná loketní opěrka už jen doplní to ideální místo, kde chcete sedět, protože pro řidiče je Focus radost, jak se dozvíme dále.

 

Technika radosti aneb jízdní vlastnosti

Stisknutí tlačítka Start začne okamžitě roztáčet startér a motor ve vteřině běží – u některých aut je ta prodleva značná, tady ne. Nebo, že rádio nepřestane hrát po vypnutí motoru ale až po otevření dveří, nebo že infotainment je po nastartování velmi rychle připraven třeba i k navigaci – zdají se to být samozřejmé a obyčejné věci, ale nejsou běžné a určitě ne samozřejmé – někdy po nastartování celý systém „palubní zábavy“ znovu bootuje a je nutné čekat dlouhé vteřiny než ožije, aby se zadala trasa do navigace. Umí to být otravné – a těmito neduhy umí trpět i auta o několik tříd vyšší.

Ale tak už pojedeme – pár polechtání plynu a pár projetých zatáček znamená, že Focusu přicházím na chuť. Přes zpomalovací prahy v obci se sice velká 18palcová kola a snížený sportovní podvozek nepřenesou úplně hladce, ale už od pohledu lze tak nějak čekat, že nepůjde o žádný „blátošlap“. A to pravé začíná hned za cedulí oznamující konec obce. Dvojka i trojka jsou celkem dlouhé, a tak to Focus rozbalí na tempa daleko za rychlostními limity i na tyto dva stupně. Pro sportovní jízdu by možná mohly být ty rychlosti o něco kratší. Přeci jen překročit dálniční limit už na trojku potřebuje jen málokdo. Krátké naopak rozhodně jsou dráhy šestistupňové převodovky, která řadí přesně tak, jak bych si představoval. Tvrdší podvozek s autem lehce pohupuje a některé větší výmoly jsou slyšet tlumeným, nikoliv však nepříjemným bouchnutím, které jen potvrdí, jak pevné šasi je a jak dobře je interiér odhlučněn a poskládán. V zatáčkách Focus skvěle drží a neodskakuje (díky zadní víceprvkové nápravě). Dobře dávkovatelné brzdy a rychlé reakce na plyn umožní krásně v polovině zatáčky přišlápnout plyn a vyrazit s rovnajícími se koly vpřed, a to i přes to, že 150 nepředstavuje žádného trhače asfaltu. Maximum točivého momentu (240 Nm) je ale k dispozici už od 1600 ot./min. a to na rychlé svezení úplně postačí. Přestože zrychlení z 0 na 100 km/h je hlavně díky delším převodům těsně pod 9 vteřinami, auto je vcelku agilní, pružné a přesné. Adaptivní tlumiče v režimu Sport jsou možná až příliš tvrdé na běžné rozbité okresky, a tak si v pohodě vystačím s režimem Normal. Ten sice nemá tak ostré reakce na plyn, ale zase nenaklepává spolujezdkyni tak, že by protestovala. I na dálnici je Focus velmi klidný, v žádném běžném rozsahu rychlostí není motor slyšet a v rychlostech nad 130 km/h je až neobvykle tichý. Kdybych nečetl o vypínání jednoho válce, nikdy bych to neodhalil. Tak dobrý a klidný ten motor je. A co chce za tu všechnu práci, kterou pod kapotou odvádí? Dlouhodobá spotřeba byla na autě 8 l/100 km, což není špatná hodnota na 6 tisíc km novinářské služby. Já jsem během pár set kilometrů dosáhl na 7,5 litru, ale zcela jistě tam ještě minimálně půllitrová rezerva bude, auto jsem si totiž celkem “užíval” :-). Výrobce uvádí kombinovanou spotřebu 5,5 litru, které upřímně sice nedosáhnete, ale příliš daleko také nebudete.

 

A co jinak?

Kromě toho dobře vyladěného základu nejde nepochválit i další oblasti – skvělou zadní kameru s panoramatickým pohledem, dobře funguje i parkovací asistent, který je rychlý a má fyzické tlačítko na jeho aktivaci a velmi jasné pokyny na obrazovce. Skvěle poradí, kdy zařadit jakou rychlost a jak daleko ještě budu couvat do změny rychlosti. Ve výbavě je i dobře a logicky provedený palubní počítač s jasným ovládáním na volantu – ani mi nechyběla možnost náhrady budíků displejem. Oceňuji politiku příplatkových výbav, jejichž cena je v pohodě obhajitelná, například vyhřívaný volant, vyhřívání sedadel, vyhřívané sklo a trysky stojí dohromady 14 tisíc! Nebo parkovací asistent včetně těch chráničů hran dveří vyjde na 8 800 Kč – to jsou prostě dobré ceny za příplatky, které nejde nechválit.

ST line stojí v základu 514 tisíc. Nabijte auto příplatky za 150 tisíc a za 650 tisíc máte parádní kus se všemi vymoženostmi jako je třeba bezklíčový přístup, audiosystém Sync3 s navigací a příplatkovým Bang&Olufsen audiem (za 11 tisíc!), automatická světla, automatická dálková světla, pre-collision, adaptivní tempomat, 18palcová kola nebo dvouzónovou klimu. Inspirace v detailech od VW group je tu znát (plstěné výplně dveří, uspořádání tlačítek brzdy, funkce automatického stání na brzdě na křižovatce a odkládacích prostor i loketní opěrka podobného tvaru). Ale proč ne –  Focus byl v řadě oblastí napřed (jízdní vlastnosti a ovladatelnost) a body mu ubíraly právě materiály, elektronika a ergonomie – dnes se v těchto oblastech dotáhl na špičku, a to je super – verze, kterou jsem já řídil prostě neměla nic, co by mi přišlo nedotažené, nebo nějak vadilo. Testy aut jako tohoto Focusu se píšou mnohem hůře, protože mohou působit zaujatě, ale já marně hledal nějakou tu pihu. Ano, asi bych oželel skvěle (a to jakože vážně skvěle) znějící Bang&Olufsen příplatkové audio a radši využil těch skoro 70 litrů objemu kufru, kdy se kvůli subwooferu odstranilo dvojité dno. Mimochodem u kufru výrobce uvádí „od 273 litrů“ (s plnohodnotnou rezervou, co bude případ i toho subwooferu) po 375 litrů se sadou na opravu, což není rozhodně omračující hodnota, ale je to dané částečně i víceprvkovou zadní nápravou, která zabere více místa. Mimochodem ani ta není dnes v dané třídě standardem.  Sloupek A by mohl být tenčí, nebo zrcátka posunuta vzad, aby nezakrývala tak velký kus a líbilo by se mi ještě v této verzi sledování mrtvého úhlu a držení v pruhu má také svoje mezery. Zároveň mi úplně nevyhovovalo dlouhé zpřevodování především prvních třech stupňů a spotřeba by mohla být o nějakou tu desetinku nižší, a to tím spíše, že motoru prostě jeden válec „k plnoletosti“ chybí. To vše výše uvedené (všechny neduhy) si ale dovoluji považovat za minoritní odchylky od jinak naprosto skvělého kusu. Jako celek totiž Focus v poslední generaci funguje opravdu skvěle a jakékoliv pro vás drobné nebo větší nedostatky mu stejně, pokud je ve vás alespoň trochu řidičského ducha, odpustíte. Velmi milé překvapení, bravo Ford!

 

TECHNICKÁ DATA A DALŠÍ UŽITEČNÉ RADY NALEZNETE NA PORTÁLU AUTOHLED.CZ:

[link-preview url=“https://www.autohled.cz/recenze/ford/focus “ forceshot=“true“]

 

Honza Nemrava

#AUTOHLED.cz – porovnání a recenze aut.

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..