Zdroj úvodní fotky: Native PR, s. r. o.
Dvě třetiny motoristů tankují prémiové palivo, vyplatí se jim i v době zdražování

Dvě třetiny motoristů tankují prémiové palivo, vyplatí se jim i v době zdražování

Autor: Michaela Rubešová · Fotografie: Native PR, s. r. o.

Společnost MOL Česká republika provedla průzkum napříč motoristy. Z něj vyplynulo, že téměř tři čtvrtiny českých řidičů má povědomí o benefitech prémiových paliv. Přes 45 procent z nich uvádí jako hlavní výhodu čištění motoru, dalších 18 % zmiňuje sníženou spotřebu a 10 procent hledí na životní prostředí.

 

Cena leckdy rozhoduje o koupi 

Nutno podotknout, že většinou si v době zdražování budou řidiči vybírat, zda natankují levněji nebo ne. Na druhou stranu mohou užíváním prémiových paliv, ušetřit na pozdějších opravách a případně ušetřit i na spotřebě. Z průzkumu MOLu se ale zjistilo, že ti, kteří prémiová paliva především tankují, bývají většinou movitější majitelé (61 procent z průzkumu). Ostatně luxusnější automobily toto palivo přímo vyžadují

Povědomí o nutnosti zodpovědnějšího přístupu k údržbě vozidla se promítlo také do odpovědí respondentů palivového průzkumu. Nicméně druhá nejčastější odpověď na tuto otázku ukazuje, že je možné se na věc dívat i z jiného úhlu: 34 % respondentů vyslovilo přesvědčení, že prémiová paliva tankují uvědomělí řidiči. A právě role prémiových paliv v údržbě vozu, může v příštích letech vést k jejich většímu rozšíření.

 

Nová paliva na čerpacích stanicích MOL 

Jsem moc rád, že od září nabízíme našim zákazníkům na čerpacích stanicích vylepšená paliva. Nová prémiová řada je inovována o účinné složky pro kontrolu usazenin, zpomalení koroze či o patentovaný modifikátor tření. Prémiové pohonné hmoty tak ještě lépe pečují o motory aut, poskytují lepší výkon i úsporu ve spotřebě. Podle výsledků testů je palivo EVO plus s trojitým efektem nejlepším palivem, jaké jsme doposud dokázali představit na českém trhu. Na jeho kvalitu se kromě Česka mohou spolehnout i motoristé na Slovensku a v dalších deseti zemích střední a jihovýchodní Evropy,“ říká Jan Semotán, ředitel maloobchodu MOL Česká republika.

Povědomí o nutnosti zodpovědnějšího přístupu k údržbě vozidla se promítlo také do odpovědí respondentů palivového průzkumu. Zdá se, že vyšší pořizovací ceny vozidel povedou řadu motoristů ke zvýšení péče o svá vozidla, ve snaze co nejvíce prodloužit jejich životnost. „V našem průzkumu se k tomuto názoru přiklánělo 42 % respondentů a následně 64 % uvedlo, že se v reakci na tento trend bude snažit vlastnit vozidlo déle,“ potvrdil Jan Semotán.

Důraz na udržitelnost, výkon a péči o motor se odráží i ve složení nových paliv, v jejichž popředí figurují tři hlavní složky: účinné aditivum pro efektivní kontrolu usazenin, patentovaný modifikátor tření a účinný inhibitor koroze. Balíček speciálně vyvinutých komponent zásadním způsobem přispívá k čištění všech částí motoru, snižuje tření a zamezuje korozi v přívodním palivovém systému.

REPORTÁŽ: V Česku má stočený tachometr každé zhruba 10. auto – zdaleka ale nejsme nejhorší v Evropě

 

Václav Loula, nezávislý expert kvality z české asociace petrolejářského průmyslu a obchodu ČAPPO, k využití prémiových paliv dodává:

Prémiová paliva se vyplatí čerpat pravidelně alespoň občas, například před delší cestou na dovolenou či každé třetí tankování, dále na pročištění palivových soustav u starších vozů, nebo naopak jako jednu z důležitých součástí péče o auto zcela nové. Já osobně věřím v dlouhodobý pozitivní vliv prémiových paliv a čerpám je pokaždé.

 

Michaela Rubešová

Sdílet: