DS 9: kandidát na čtenářské auto roku #9

DS 9: kandidát na čtenářské auto roku #9

Autor: Lucie Přádová · Fotografie: P Automobil Import s.r.o. (DS Automobiles media)

Znovu vás zdravím a představuji další nominační článek, který je součástí naší každoroční speciální akce s názvem MOTORVIZE FANS AWARD. I letos v anketě čtenářské auto roku máme širokou škálu automobilů, které čekají na váš verdikt a prosí o vaše hlasy. Troufnu si tvrdit, že mnou dnes představovaný kandidát je v mnohém jiný, výjimečný. Konkrétně v anketě jde o jeho zastoupení v prémiovém segmentu. Za druhé je to pro mě něco jako srdcovka, a tak můžete očekávat jen samou chválu, prozatím. Není nač čekat, jdeme si představit novou vlajkovou loď DS Automobiles, velký sedan DS 9, který přebírá klasické principy i avantgardní umění této mladé prémiové francouzské automobilky. Rozhodně se tak máte na co těšit. Já jen doplním, že on-line hlasování spouštíme už v neděli 17.10. a 15 z vás se bude moci osobně účastnit i závěrečného testování, které proběhne 31.10. v areálu Motokáry Hořovice.

 

EXTERIÉR

DS 9 je tříprostorový sedan přebírající klasické principy značky DS Automobiles s expresivní přední částí s maskou DS Wings jako typickým znakem vozů DS a mřížkou chladiče s trojrozměrným výbrusem. Je postaven na nové verzi platformy EMP2 (EMP2 V2.3) s nebývalým rozvorem (290 cm), což výrazně zlepšuje prostor na zadních sedadlech. Je pro něj charakteristická prudce klesající střecha ve stylu fastbacku , která zjemňuje celkovou siluetu. Nechybí zde ani charakteristická technologie DS Active LED Vision, s moduly, které se otáčejí o 180° a podtrhují je denní světla pojatá jako perlový náhrdelník. Nechybí novinka v podobě gilošovaného dekoru s názvem „Clous de Paris“ ve tvaru šavle. Plynulou elegantní siluetu podtrhuje linie vedoucí bez jakéhokoliv přerušení od masky chladiče přes kapotu, čelní sklo a střechu po zavazadlový prostor. Boky jsou hladké, táhnou se ladně od předních světlometů k zadním světlům. I zde se objevují zapuštěné kliky dveří v barvě karoserie, jako tomu je třeba u DS 3 Crossback. Vůz dlouhý 493 cm, široký 193 cm a vysoký 146 cm s velkými koly o průměru 690 milimetrů je dynamický a elegantní. I zezadu je patrná touha integrovat každý prvek do jednoho celku. Zadní blatníky, nárazník a zavazadlový prostor na sebe plynule navazují. Do vytvořené plochy jsou zasazena propracovaná zadní světla vytvářející díky kontrastu působivý trojrozměrný motiv šupin typický pro vozy DS. Podtrhují je lišty ve tvaru šavlí vzdávající hold designovým prvkům velkých francouzských karosářů 30. let. Celkový vzhled zadní části umocňuje třetí mimořádně tenké brzdové světlo, které posiluje vizuální efekt zadního okna.

Čtenářské auto roku 2021 můžete vybrat i vy: tentokrát on-line i osobně při testování – hlasování zde

 

INTERIÉR

DS automobiles se vyznačuje svým smyslem pro detail, což se konkrétně v interiéru projevuje snahou o co nejvyšší míru luxusu a pohodlí. Ani zde nechybí palubní deska celá čalouněná kůží Nappa a zpracování sedadel s motivem hodinkového pásku Bracelet. Tlačítka ve formě krystalů a čalounění Alcantara® dokáží obměkčit i srdce tvrďáka. Kompletní komfort se nabízí i zadním cestujícím v podobě odvětrávaných, masážních a vyhřívaných sedadel, spolu se středovou loketní opěrkou se super vychytanými úložnými prostory a zásuvkami USB. DS 9 nám nabízí dvě úrovně výbavy: Performance Line a Rivoli. Performance Line je distribuován v černé Alcantaře® jako symbol dynamiky a elegance. Verze DS 9 Rivoli, která je inspirovaná pařížskou čtvrtí Tuileries, disponuje honosnými materiály a nádhernými ozdobnými prvky ve tvaru diamantu. Nová DS 9 se pyšní i speciálně vyvinutým soundsystémem, a to zařízením Focal Electra® o výkonu 515 W se čtrnácti reproduktory rozmístěnými v kabině pro zvukový zážitek na úrovni koncertního sálu. Kvalita materiálů stimuluje smysly prostřednictvím volantu potaženého plnohodnotnou kůží, hlavice řadicí páky z hladké kůže, madel dveří potažených kůží či hliníkových prvků na pedálech a středové konzole. Čalounění stropu, protislunečních clon a krytu zavazadlového prostoru je v provedení Alcantara® s perlovým prošitím inspirovaným luxusní módou.

Vlajková loď DS 9 dorazila na český trh, láká na francouzský luxus i 360 koní

 

Technika: diesely nahrazují moderní a výkonné plug-in hybridy

Co se týče nabídky motorů, vždy jsem byla nadmíru spokojena s plug-in hybridem, který DS nabízelo. A skoro by se dalo říci, že je DS 9 tímto směrem opět tak trochu průkopníkem. Nová DS 9 je totiž hned od začátku nabízena s plug-in hybridním pohonem E-Tense s celkovým výkonem 225 k, tvořeným benzínovým turbo motorem PureTech (180 k) a elektromotorem (110 k), který dokáže díky baterii 11,9 kWh ujet 46–50 km. Mimo již zmíněný plug-in hybrid bude DS 9 nabízena s dalšími dvěma plug-iny, a to vrcholnou verzi o výkonu 360 k pro inteligentní pohon všech 4 kol, který byl vyvinut společně s divizí DS Performance, a druhý o výkonu 250 k pro pohon 2 kol s rozšířeným dojezdem. Elektromotor se používá při rozjíždění, ke zvýšení akcelerace při jakékoli rychlosti a pro jízdu v režimu s nulovými emisemi až do 135 km/hod. Při nastartování se vždy automaticky spustí elektrický režim, doplněný hybridním režimem, který automaticky řídí jednotlivé druhy energie. Vůz jede ve 100% elektrickém režimu, ve 100% benzínovém režimu, nebo v režimu, který oba módy kombinuje, pokud to situace vyžaduje nebo si to řidič zvolí. Posádka si tohoto přechodu ani nepovšimne. Režim E-Tense Sport nabízí maximální kumulaci obou dostupných energií, s upraveným nastavením akceleračního pedálu, převodovky, řízení a řízeného odpružení. V nabídce je rovněž konvenční benzínový motor PureTech o výkonu 225 k. Všechny modely jsou dodávány s osmistupňovou automatickou převodovkou.

Značka již od svého vzniku věnuje velkou pozornost vylepšování akustického komfortu, který se ve voze DS 9 posunul na novou úroveň díky speciální úpravě zacílené na potlačení vnějšího hluku. Vrstvené akustické sklo je doplněno svařovanou a lepenou karoserií, která potlačuje vibrace. Systém DS Active Scan Suspension zahrnuje kameru snímající silnici, čidla světlé výšky, akcelerometry a detektory náprav, které zaznamenávají všechny pohyby a přenášejí je do systému, jenž mění tlumení a odpružení každého kola, aby se zvýšila bezpečnost, pohoda za volantem a výsledkem byl bezkonkurenční komfort.

 

ZÁVĚR A POZVÁNKA NA ONLINE HLASOVÁNÍ

Nově představená vlajková loď značky, DS 9 je dle mého názoru služná konkurence všem limuzínám a prémiovým vozům. Konkrétně na toto auto se velmi těším i já, neboť mě zatím žádné DS nezklamalo. Pevně věřím, že si zaslouží své místo v on-line hlasování a jsem velmi zvědavá, jak u vás, milovníků aut a široké veřejnosti dopadne v anketě. Tímto bych vás ještě jednou ráda pozvala a vyzvala k hlasování a okomentování našeho dalšího kandidáta na FANS AWARDS, nové DS 9! Jak už bylo řečeno, hlasovat pro něj můžete nejprve on-line, a to už od 17.10. 15 z odevzdaných hlasů vybereme a jejich autorům umožníme otestování většiny nominovaných novinek už 31.10. v areálu Motokáry Hořovice.

 

Lucie Přádová

Sdílet: