Subaru Outback: kandidát na čtenářské auto roku #8

Subaru Outback: kandidát na čtenářské auto roku #8

Autor: Autohled.cz - Jan Nemrava · Fotografie: SUBARU ČR, s.r.o.

V rámci příprav letošního ročníku ankety čtenářské auto roku pokračujeme v představování jednotlivých nominovaných kandidátů. Není tajností, že už od této neděle budete mít možnost vy, naši věrní čtenáři i zástupci široké veřejnosti hlasovat v on-line verzi ankety. Většinu nominovaných kandidátů pak bude možné také otestovat osobně při závěrečném testování, a to už 31.10. v areálu Motokáry Hořovice. Mou milou povinností je představit vám dnes jednonoho ze žhavých kandidátů kategorie mainstream, velkou novinku, jíž se v Evropě řada motoristických nadšenců nemohla dočkat. Někteří jej dokonce považují za kult a už samotný japonský výrobce je oceňovaný za svou techniku, neboť tamější vývojáři měli vždy trošku odlišný přístup. V roce 2021 máte tak i vy možnost přivítat novou generaci modelu Outback i v rámci Motorvize Fans Award. Dokáže vás oslovit a případně se i umístit na předních příčkách ankety? O tom rozhodnete právě a jenom vy…

 

První seznámení s novou generací

Od svého představení v roce 1995 se model Outback zapsal do historie jako zakladatel nového automobilového segmentu kombinujícího vlastnosti velkých kombi a vozů SUV. Z Outbacku se postupně stala vlajková loď Subaru, jejíž obliba v průběhu let narůstala. Šestá generace nadále naplňuje hodnoty značky Subaru spočívající v potěšení z jízdy, všestranné bezpečnosti a nadprůměrné odolnosti. Během 26 let se v Evropě prodalo přes 303 tisíc kusů modelu Outback, čímž se etabloval jako jeden z nejprodávanějších modelů v nabídce Subaru. 

Čtenářské auto roku 2021 můžete vybrat i vy: tentokrát on-line i osobně při testování – hlasování zde

 

Interiér: ve znamení prostornosti a nové techniky

Outback nabízí oproti předchozí generaci více vnitřního prostoru. Zvětšila se podélná vzdálenost mezi předními a zadními sedadly o 10,8 mm, přední sedadla jsou nyní o 30 mm dále od sebe a v oblasti ramen je interiér o 7 mm širší. Šířka otvoru zavazadlového prostoru se zvětšila o téměř 30 mm, jeho délka je nyní u podlahy o 23,9 mm delší, objem zavazadlového prostoru se zvětšil o 10 litrů a nově nabízí 522 litrů.

Nový Outback je standardně vybaven velkým 11,6palcovým dotykovým displejem umístěným svisle na středové konzole, s doposud nejpokročilejším systémem infotainmentu Subaru. Nejčastěji používané funkce, jako je odmrazování okna, výstražné blikače, ovládání hlasitosti a teploty, mají pevně umístěné spínače, které lze snadno intuitivně a rychle ovládat, aby řidič nemusel odvracet pohled ze silnice. Vylepšený systém rozpoznávání hlasu umožňuje pohodlné ovládání nastavení klimatizace a dalších funkcí bez použití rukou. Nově navržené uživatelské rozhraní usnadňuje nastavení různých funkcí vozu či připojení chytrých telefonů. Informační a zábavní systém umožňuje pro větší pohodlí uživatele propojit chytré telefony prostřednictvím rozhraní Apple CarPlay a Android Auto. 

 

Plejáda bezpečnostních asistentů a unikátní řešení Subaru

Unikátním řešením je nová generace systému EyeSight, což je technologie Subaru podporující řízení a využívající dvojice kamer pro předcházení nehodám. Tento systém má nyní téměř dvojnásobně velké zorné pole, nový software pro snímání obrazu a je nyní k dispozici s 11 bezpečnostními funkcemi, mezi něž přibyl vylepšený adaptivní tempomat s funkcí udržování uprostřed pruhu, asistent nouzového udržování v jízdním pruhu, funkce rozpoznávání dopravních značek s inteligentním omezovačem rychlosti, varování před opuštěním jízdního pruhu s vibracemi do volantu, asistent zabraňující vybočení z jízdního pruhu, který rozpoznává také dělicí čáru a neoznačenou krajnici. Novinkou je též zdokonalený systém přednárazového brzdění, který vozidlo již nezabrzdí pouze před překážkou přímo před vozem (do 60 km/h), ale také v mnoha různých situacích na křižovatkách. Nový Outback dokáže eliminovat střet s protijedoucím vozidlem či chodcem při odbočování vlevo, EyeSight s rozšířeným zorným polem identifikuje například přecházející chodce při odbočení vpravo, případně upozorní na cyklisty přijíždějící z levé strany. Nové Subaru Outback disponuje jednou z absolutně nejpokročilejších funkcí přednárazového brzdění napříč tržními segmenty.

 

O hlavní slovo se hlásí technika – nejsilnější současný mild-hybrid Subaru 

Nový model si zachovává charakteristickou kombinaci trvalého pohonu všech kol S-AWD s motorem BOXER a bezestupňovou převodovkou Lineartronic (CVT). Součástí této kombinace je 2,5litrový atmosféricky plněný čtyřválec s protilehlými písty a vyšším kompresním poměrem. Motor dostal pro plnění nejpřísnějších emisních předpisů filtr pevných částic, důkladné přepracování pohonné jednotky přineslo zvýšení točivého momentu z 235 na 252 Nm. Jeho maximální výkon je 125 kW a z nuly na sto zrychlí za 10,2 vteřiny.

Silnější motor přináší nejen intenzivnější akceleraci, ale také zlepšuje chování v terénu, kde řidiči mohou ve všech situacích využít vlastnosti překonávající běžná SUV. Nejodolnější Outback všech dob přichází s novým systémem X-Mode s dvojicí režimů „Snow/Dirt“ (sníh/štěrk) a „Deep Snow/Mud“ (hluboký sníh/bláto), který mu zajistí lepší průchodnost terénem. Mimořádné vlastnosti v terénu zajišťuje také světlá výška 213 mm a dobré nájezdové a přejezdové úhly. 

Současně s tím standardně dodávaný pohon všech kol S-AWD s aktivním vektorováním točivého momentu přináší zásluhou upravené charakteristicky lepší ovladatelnost a rychlejší výjezdy ze zatáček, přičemž spolehlivě funguje za každého počasí. Celkovým přepracováním prošel podvozek, který přinesl zlepšení ovladatelnosti i jízdního komfortu, přičemž došlo také k eliminaci vibrací od řízení, podlahy a sedadel. Vyšší tuhost karoserie pramenící z použití platformy SGP a optimálně umístěné tlumicí a izolační materiály, a také větší zdvih odpružení zlepšují pohlcování nerovností silnice a současně výrazně zlepšují akustický komfort uvnitř vozu. 

 

I Outback má šanci vyhrát!

Značka Subaru má své skalní příznivce, kteří na jejich modely nedají dopustit. A tak se nabízí otázka, jak se tento vůz umístí a kolik nakonec získá hlasů v naší anketě. Bude to zajímavé, protože Subaru Outback má rozhodně co nabídnout. Já si dovolím jen připomenout, že on-line hlasování startuje už tuto neděli 17.10. I vy budete moci vyhrát zajímavé ceny a stát se především jedním z 15 porotců, kteří budou moci jednotlivé nominované kandidáty otestovat při vyvrcholení letošního Fans Award už 31.10. v areálu Motokáry Hořovice. Zůstaňte proto s námi! 

 

Jan Nemrava
(převzato z oficiální tiskové zprávy Subaru ČR)

Sdílet: