Czech Truck Prix 2021: víkend nabitý nejen „tahačovou“ zábavou

Czech Truck Prix 2021: víkend nabitý nejen „tahačovou“ zábavou

Autor: Jan Novotný · Fotografie: Buggyra Racing (BUGGYRA ORGANISATION)

Czech Truck Prix je akcí, na níž nemůžeme chybět ani jako redaktoři a ani jako motorističtí fanoušci. Jsou to jednak několikatunová monstra, co lákají na dvě závodní klání během každého z dvou víkendových dnů, své opodstatnění ale má a vždycky měl i bohatý doprovodný program. V letošním roce se však i díky stále platným (byť už jen velmi mírným) omezením spojeným s pandemií COVID-19 musel tradiční poslední prázdninový víkend v Mostě obejít bez kaskadérských kousků (motorek či letadel). Na druhou stranu si ale pořadatelé v letošním roce připravili hodně zajímavé zpestření. Pár měsíců před „baštou“ českých motoristických fanoušků bylo oznámeno, že dojde ke spojení Czech Truck Prix s OMV MaxxMotion NASCAR Show, evropskou sérií oblíbené americké oválové zábavy. To vše navíc doplnila i MAXX Formula a výsledkem byl víkend, v rámci něhož takřka nebylo možné zpozorovat delší prostoje. I my jsme tak v Mostě nemohli chybět, a proto právě dnes přinášíme krátké shrnutí celého závodního víkendu, ve kterém mimochodem rozhodně nechyběla česká stopa. Tady je!

 

Víkend v Mostě: NASCAR ve vzduchu a Lacko dvakrát na pódiu

Jak v sobotu, tak i v neděli bylo na programu vždy po pěti velkých závodech, v kterých nebylo o dramatické situace nouze. Mezi trucky měla Česká republika svého zástupce v podobě zkušeného Adama Lacka, jezdce týmu Buggyra Racing. Podle plánu týmového bosse Martina Koloce, měl Adam Lacko vyhrávat, Téo Calvet bodovat a Aliyyah Koloc vidět v každém jízdě šachovnicový praporek. Adam Lacko si sice na domácí půdě ve srovnání s Hungaroringem o jednu příčku pohoršil, zůstává však ve hře o titul, naopak ztrácí Antonio Albacete a překvapivě Jochen Hahn.

První sobotní závod rámovaný proměnlivým počasím přinesl Lackovi, který se netají svou oblibou v jízdě na mokru, třetí místo. V druhém závodě skončil po technických problémech na osmém místě. Převážně slunečná neděle byla pro Lacka ještě úspěšnější. V prvním závodě obhájil po několikakolové nervy drásající bitvě druhé místo. V druhém odpoledním závodě skončil čtvrtý. Nejvíce bodů si do evropského šampionátu z Mostu odváží létající Maďar Norbert Kiss, který během víkendu vybojoval dvě první a jednu třetí pozici.

Mimořádný výkon pak podal Téo Calvet, který si z Mostu odvezl velmi cenný skalp šestinásobného šampióna Jochena Hahna. Nejvíce se mu dařilo ve druhém sobotním závodě, ve kterém skončil druhý. Aliyyah Koloc šla do mostecké zastávky se zadáním dokončit co nejvíce závodů. Plán splnila na 100%.

 

Evropské NASCAR a zajímavá podívaná i exhibice formulí

Druhá závodní část víkendu OMV MaxxMotion NASCAR Show přinesla ještě dramatičtější podívanou. Skoro třicítka velkých amerických stock-cars, které mají shodný výkon 400 koní, se liší v podstatě jen drobnými rozdíly v designu karoserie. Závod, do kterého tankovaly všechny speciály NASCAR palivo OMV MaxxMotion, sliboval atraktivní souboje včetně dramatických momentů především v technické šikaně na konci cílové rovinky. Mezi největší hvězdy startovního pole patřil někdejší mistr světa F1 a vítěz Indy 500 Jacquese Villeneuve, který v sobotním závodě dojel jedenáctý a v neděli skončil čtvrtý. Jediný český závodník Martin Doubek se v sobotu radoval z třetího místa, v neděli ho vyřadila technická porucha.

Zpestřením víkendového programu byla MAXX Formula sdružující několik kategorií starších vysokoobjemových formulí (Formule 1, GP2, SuperLeague, IndyCar a další). Veronika Jaksch, jediná Češka ve startovním poli, dokončila bohužel jen první závod.

 

Martin Koloc zhodnotil víkend ihned po skončení posledního závodu:

„Kiss byl v Mostě někde jinde, ale Adam předvedl velmi dobrý výkon, ztráta patnácti bodů, na průběžně lídra není devastující. Téo hodně nad očekáváním, Aliyyah odvedla to, co se od ní chtělo. A velké díky pořadatelům a divákům. Nerozdávám superlativy na potkání, dopadlo to ale skvěle.“

 

Adam Lacko, česká jednička, po závodech prohlásil:

„Norbert Kiss má brutální fazónu, ale nikdo není neporazitelný, ztrácím sice patnáct bodů, ale sázím na konzistentnost. Škoda sobotního super pole. Půl okruhu se jelo na mokru, půl na suchu. Tuto kombinaci nemám zrovna v oblibě. Pohárový závod byl v pohodě, předjel jsem tři jezdce a byla z toho bedna. Jak už jsem říkal, Norbert jel skvěle, nejsem typ, který by všechno rval silou. Byl to hodně těžký závod, hájil jsem druhé místo v souboji s Jochenem a Sashou. Jednu dobu jsem si dokonce říkal, jestli do toho nejdou s cílem prorazit mi pneumatiku. Ale snažím se hledat v lidech to dobré.“

 

Téo Calvet k úspěchům v rámci Czech Truck Prix 2021 dodává:

„Evropská bedna a skalp Jochena, teď se s tím musím srovnat. K tomu 25 bodů a posun na sedmé místo, když na pátého Jochena Hahna ztrácím jen tři body. Musím samozřejmě poděkovat celému týmu, který pracoval skvěle. Jako dobrá varianta se jeví starty v našem národním šampionátu, souhlasím s tátou i Martinem, že potřebuji závodit.“

 

Jan Novotný

Sdílet: