Volvo V90 Recharge: kandidát na čtenářské auto roku #24

Volvo V90 Recharge: kandidát na čtenářské auto roku #24

Autor: Jan Novotný, Jan Nemrava · Fotografie: Volvo Cars Czech Republic (Volvo Cars Global Media Newsroom)

Pomalu ale jistě se blížíme do finále ankety čtenářské auto roku. Nebojte, nemám na mysli ukončení hlasování ani konec ankety v pravém slova smyslu. Mým dnešním úkolem je ale představit vám jednoho z posledních kandidátů. S Volvem se nám totiž zaceluje celková nabídka v rámci premium segmentu. Po čistě elektrické XC40 Recharge přijíždí další elektrifikovaná novinka z dílny tohoto švédského výrobce, jenž se pyšní jednak dlouholetou tradicí v oblasti bezpečnosti, druhak ale také nynější snahou o co nejvyšší možné rozšíření elektrifikace do svých vozů. Příkladem je tak inovovaná nabídka plug-in hybridních ústrojí, která se konkrétně v případě modelu V90, pro nějž máte možnost hlasovat, označuje jako „Recharge“. A co vy na to? Dokáže vás moderní manažerské kombi se silným elektrifikovaným ústrojím oslovit? Ať tak či onak, rozhodně ještě máte čas odevzdat svůj hlas. Našim úkolem je nyní odprezentovat všechny novinky týkající se právě tohoto moderního Volva. Pojďme na to.

 

Představení novinek

V90 je kombi vyšší střední třídy, které s rozměry 4936 mm a rozvorem 2941 nabízí opravdu královské svezení spojené s pověstnou bezpečností švédské automobilky. Ačkoliv za hlavní novinku, kterou Volvo u V90 pro účely naší ankety prezentuje, lze považovat nové hnací ústrojí, v rámci modelové péče v loňském roce prošla celá řada „90“ drobnými retušemi. Pokud jde o výše zmíněný design exteriéru, designéři automobilky Volvo přikročili k celé řadě atraktivních změn u přídi i zádi modelů S90 a V90. Zahrnují nová mlhová světla, nový design spoileru a nově přepracovanou spodní část předního nárazníku.

Nejvýraznější změnou, kterou zaznamenaly modely V90 a V90 Cross Country, je zcela nový design koncových světel, která se nyní mohou pochlubit kompletním LED provedením s charakteristickým světelným podpisem a sekvenčními směrovými světly. Vzhledem k rozšíření palety barevných laků i nabídky kol získávají zákazníci ještě více možností personalizace.

Čtenářské auto roku 2021 můžete vybrat i vy: tentokrát on-line i osobně při testování – hlasování zde

 

Interiér

Audiosystém Bowers & Wilkins nyní zapůsobí celou řadou inovací, jako jsou zdokonalený zesilovač, automatické potlačení hlučnosti vozu i nový režim imitující akustiku jazzového klubu. Díky tomu všemu se může celá posádka těšit na mimořádný poslechový zážitek.

Další novou výbavou interiéru je vyspělý systém čištění vzduchu se senzorem PM 2.5, který dokáže eliminovat částečky polétavého prachu. Tento systém, který byl nejprve vyvinut pro čínský trh a nyní je zaváděn po celém světě, umožňuje řidiči sledovat kvalitu vzduchu v interiéru prostřednictvím displeje středové konzoly. Na přání může vyspělý systém čištění vzduchu během několika minut vyčistit vzduch v kabině tak, že nebude obsahovat téměř žádné částečky jemného prachu.

Všechny modely řad 90 a 60 budou nyní místo 12V zásuvek vybaveny dvěma zadními USB-C konektory pro nabíjení elektrických zařízení. Pro téměř všechny varianty těchto řad bude nyní dostupná také funkce bezdrátového nabíjení chytrého telefonu. Co se týče materiálů použitých v interiéru, v nabídce pro všechny modely řad 90 a 60 se nyní objeví exkluzivní vlněné čalounění sedadel Tailored Wool Blend, které bylo poprvé představeno vloni pro Volvo XC90. Mimoto budou u nejvyšších úrovní výbavy k dispozici také varianty čalounění bez využití kůže.

 

Technika: ve znamení elektrifikace, v tomto případě u plug-in hybridů

S ohledem na celé modelové portfolio společnost Volvo Cars významně rozšířila svou nabídku 48V mild hybridních motorizací, díky čemuž je tento druh pohonu nyní k dispozici pro každý model značky. V kombinaci s portfoliem plug-in hybridních a plně elektrických vozů Recharge to znamená, že si v nabídce elektrifikovaných vozů automobilky Volvo nyní vybere takřka každý.

V rámci modelové péče představila společnost Volvo pro své modely řady 60 a 90 nové vylepšené plug-in hybridní pohonné ústrojí Recharge, mezi jehož přednosti patří výrazně delší dojezd, který je doprovázen nižšími emisemi CO2, vyšším výkonem a lepší ovladatelností. Nová, vylepšená hybridní pohonná jednotka automobilky Volvo Cars nabízí v čistě elektrickém režimu předpokládaný dojezd až 90 kilometrů na jedno nabití. Mezi nejzásadnější změny k lepšímu patří nový akumulátor podporující dlouhý dojezd, jehož součástí je třetí vrstva článků zvyšující nominální kapacitu akumulátoru z 11,6 kWh na 18,8 kWh, a také silnější elektromotor, který nyní nabízí výkon 145 koní. Díky zvýšení výkonu elektrického agregátu činí celkový kombinovaný výkon 350 koní u varianty Recharge T6 a 455 koní u modelů Recharge T8. Druhá motorizace dělá z daných vozů nejsilnější automobily Volvo, které kdy byly vyráběny. Kromě nové pohonné jednotky se mohou některé modely pochlubit i dalšími vylepšeními, jako je například ovládání jedním pedálem. Vyšší kapacita akumulátoru v praxi umožní většímu počtu řidičů využívat primárně čistě elektrický režim jízdy, přičemž má nový pohonný agregát podle odhadů automobilky potenciál snížit emise CO2 až o 50 % (podle metodiky WLTP).

Nový, vylepšený elektromotor přenáší na zadní kola o 65 % více síly, výsledkem čehož je lepší výkonová charakteristika a ovladatelnost, což se vztahuje na všechny možné situace. Spolu s posíleným akumulátorem přispívá zdokonalený elektrický motor k lepším jízdním vlastnostem pohonu všech kol. To může být přínosné především v nízkých rychlostech, při tažení nákladu nebo při jízdě po kluzkém povrchu, kdy je potřebná vyšší trakce a stabilita. V rámci vylepšení pohonného ústrojí došlo u benzínového motoru T8 s přeplňováním turbodmychadlem k vylepšením, díky nimž nabízí větší efektivitu zpracování paliva a lepší výkon. To znamená vyšší výkon motoru v nižších otáčkách a při rozjezdu, přičemž je zajištěna také kultivovanější elektrifikovaná jízda při nižších emisích CO2 ve výfukových plynech. Varianta T6 AWD Recharge, kterou budete moci vyzkoušet už tuto neděli i vy, naši čtenáři, kombinuje dvoulitrový spalovací turbo motor s osmistupňovou automatickou převodovkou a elektromotorem a nabízí celkem 350 koní a 659 Nm točivého momentu. S touto kombinací lze vystartovat z nuly na stovku za 5.5 vteřiny.

 

Nalákaly vás nejsilnější, plug-in hybridní varianty Volva V90?

Je zcela jasné, že hlavními novinkami Volva V90 jsou plug-in hybridní verze Recharge, které jsme si právě dnes představili. Co se designu či interiéru týče, manažerské luxusní kombi přišlo s drobnými retušemi a ještě novějšími technologiemi, jejichž hlavním cílem je zvýšení komfortu na palubě. Verze Recharge T6 a T8 pak nabídnou jednak delší čistě elektrický dojezd na jedno nabití, nesmíme ale zapomenout ani na jejich velmi úctyhodné výkony. Takové je Volvo V90 Recharge. Dokáže vás oslovit a obstát v nabité konkurenci premium segmentu. Tak právě o tom můžete rozhodnout výhradně vy, naši čtenáři a fanoušci motorismu. Vyplnění on-line formuláře vám zabere jen 5 minut času, tak honem rychle do toho!

 

Jan Novotný & Jan Nemrava

Sdílet: