Zdroj úvodní fotky: Ondřej Šustík, Volvo Car Corporation
Volvo EX30 přijíždí. Jde o dostupný elektromobil, který má šanci ovládnout i český trh.

Volvo EX30 přijíždí. Jde o dostupný elektromobil, který má šanci ovládnout i český trh.

Autor: Petr Jakušev · Fotografie: Volvo Car Corporation

Česká republika se stává svědkem příchodu nového plně elektrického automobilu od švédského prémiového výrobce, a to ve velkém stylu. Volvo EX30, které slibuje změnit hru v oblasti elektromobility, se poprvé představilo v Křižíkově pavilonu v úterý 3. října. Tato událost se stala předehrou k jeho desetidenní cestě po českých dealerstvích značky Volvo, na nichž si ho budou moci prohlédnout všichni zájemci. Prezentace byla zahájena speciálními hosty, Monikou Zietekem a Francesco Speciale, kteří stáli na začátku projektu EX30. Čím vším je Volvo EX30 zajímavé a do jisté míry výjimečné a jak to, že jsme si dovolili u prémiového automobilového výrobce použít spojení „dostupný elektromobil“? To a mnohem více se dozvíte v následujících řádcích.

 

První poohlédnutí

EX30 přináší do rodiny Volvo něco zcela nového. Tento plně elektrický crossover je založen na jiné platformě (SEA) než jeho větší sourozenci a přináší řadu unikátních inovací. Volvo vidí v tomto modelu jedinečnou příležitost výrazně zvýšit své prodeje v době rychlé elektrifikace automobilového trhu, zejména v Evropě. EX30 zachovává charakteristické rysy značky Volvo, ale přináší je do nových, osobitých souvislostí.

Samotné rozměry vozu napovídají, že EX30 je odlišným od ostatních modelů značky. S délkou 4,23 m je o 19 cm kratší než model XC40, čímž se stává nejmenším zástupce Volvo od ukončení výroby C30. Malý vůz však nabízí dostatek prostoru pro posádku díky nové platformě určené pro elektrické vozy. Interiér je vzdušný a moderní, a odkazuje na švédský původ značky. Minimalistický design interiéru je zastoupen především dotykovou obrazovkou infotainmentu a kvalitními materiály, které jsou šetrné k životnímu prostředí.

 

Elektromobilita myšlená vážně – udržitelnost

V souladu s trvalou udržitelností byly ve výrobě EX30 použity materiály šetrné k životnímu prostředí a splňující vysoké standardy kvality značky Volvo. To zahrnuje recyklované a obnovitelné materiály, jako je tkaný len, certifikovaná vlna, plast z recyklovaných oken a vlákna z recyklovaných džínů pro dekorativní panely. Tím se EX30 stává ekologicky ohleduplným modelem.

 

Technika v žádném ohledu nezaostává

EX30 se však nezaměřuje pouze na udržitelnost a design. Jeho výkonnostní parametry jsou taktéž ohromující. Ve variantách s pouze jednou hnanou (zadní) nápravou a jedním elektromotorem se zrychlení z 0 na 100 km/h pohybuje v rozmezí 5,3 až 5,7 sekundy, zatímco verze AWD s dvěma motory dosahuje stokilometrové rychlosti za pouhých 3,6 sekundy. Maximální rychlost je omezena na 180 km/h, což je typické pro modely značky Volvo.

Bezpečnostní vlastnosti EX30 jsou rovněž na vysoké úrovni. Automobil je vybaven pevnější konstrukcí, deformačními zónami a novým typem airbagu integrovaným do vnitřní strany sedadla řidiče, což zlepšuje ochranu posádky při nehodách. EX30 je také vybaven funkcemi, které pomáhají řidiči při manévrování, parkování a monitorování okolního provozu.

 

Ceny, u nichž stále ještě nevycházíme z údivu

Jednou z nejvýznamnějších předností modelu EX30 je překvapivě jeho cena. Začíná již na 869 000 Kč vč. DPH, což z něj činí nejdostupnějším elektromobilem od značky Volvo. Tato cenová politika by mohla zajistit, že se EX30 stane významným hráčem na trhu elektromobilů nejen v zemích s výraznějším podílem elektromobilů, ale nyní také v České republice.

Volvo EX30 tak přináší do elektromobility svěží vítr a novou naději pro ty, kteří hledají moderní, udržitelný a dostupný způsob dopravy. S touto novinkou můžeme očekávat, že se elektromobilita stane v České republice konečně populárnější a bude mít svého silného zástupce právě v podobě Volva EX30.

Volvo možná již brzy všem vypálí rybník. Model EX30 půjde pořídit za cenu spalováku

 

Alican Emiroğlu, generální ředitel Volvo Car Czech Republic, dodává:

„Cílem značky Volvo je získat pro EX30 titul jednoho z nejprodávanějších plně elektrických modelů v České republice. S jeho nezpochybnitelnými kvalitami, atraktivní cenou a tím, že výrobu nyní neomezuje žádná omezení, věříme, že se mu podaří stát se jedním z pěti nejprodávanějších elektromobilů na trhu v následujícím roce.“

 

Petr Jakušev

Sdílet: