V redakci je… Peugeot 2008!

V redakci je… Peugeot 2008!

Autor: Jan Novotný · Fotografie: Jan Novotný

Když jsme se před více jak půl rokem proháněli v jednom z testovacích vozů Peugeot 2008, asi by tehdy nikoho nenapadlo, že zrovna z tohohle auta budeme unešeni až tak, že si jej pár měsíců na to budeme přebírat do své vlastní stáje. Řeč je o prvním dlouhodobém testu Motorvize, o kterém už tady nějaký ten pátek mluvíme. Příběh je možná ještě malinko zajímavější. Vzpomenout si totiž můžeme na náš klasický test z prosince 2016, kde jsem zmiňoval své první dojmy z představení právě tohohle auta. Ve všech třech případech totiž šlapalo pod kapotou úplně stejné hnací ústrojí. Prostě mě tato varianta asi zaujala natolik, že jsem ji musel vyzkoušet v klasickém testu, kde mě opět potěšila, a tak nezbývalo, než přivítat podobné auto v naší redakci.

 

Malé velké představení: motor, převodovka

Asi bychom byli špatným motoristickým magazínem, kdybychom u nového redakčního vozu opomenuli techniku. Ti z vás, skalních příznivců, kteří si vzpomenete na klasický test, asi tušíte, že šlo o tříválcovou 1.2 PureTech v kombinaci se šestistupňovým automatem EAT6. Asi by řada z vás (možná většina) ohrnovala nosem právě díky absenci jednoho válce. Nemohu jednoznačně říci, zda jsem proti downsizingu či nikoliv. Ale asi se shodneme, že nic se nemá přehánět. Jednolitrové tříválce mě zatím ještě neoslovily. Pokud ale zůstaneme u PSA, PureTechy mají něco do sebe. Vynechání jednoho válce se nevyhnuly a jejich zvuk tak může občas působit komicky. Mimochodem lichý počet válců vždy znamená zajímavou zvukovou kulisu, vzpomeňme na krásné zvuk T5 od Volva nebo Audi S1 Quattro či klidně i 2.4JTDM Fiatu, která měla asi jako jediný diesel v historii slušný zvuk. Ne, že bych se vám tu snažil naznačit, že tři válce u PSA znamenají uchu lahodící zvuk, ale někomu tato zvláštnost může vadit, jinému naopak vyhovovat. Já osobně zrovna u tohohle auta „barytón“ nehledám a jeho projev mi nevadí. Obecně je totiž interiér od motoru hodně dobře odhlučněn. Do nějakých zhruba 2,5 tis otáček tak neslyšíte uvnitř téměř vůbec nic. Mimochodem pásmo 2-2,5 tis otáček je pro tohle auto optimem. Budete-li se v něm držet, žádného „řevu“ se nemáte šanci dočkat. My osobně jsme si už kdysi notovali i se šestistupňovým automatem. Nechci teď jen chválit převodovky PSA. Sedmý stupeň či trošku novější generaci převodovek zejména vlajkové lodě lehce postrádají, ale pokud se budeme bavit o klasických šestistupňových automatech, tenhle by byl rozhodně na čele! Nedočkáte se žádných zběsilých řazení, škubání, nelogických kroků. Občas by mohl sice uvažovat rychleji a zejména za 4 na 5 se mu moc nechce (přeřadí až při 2,5 tis otáčkách), ale na druhou stranu vám nechá až překvapivě velkou volnost při manuální volbě. Klobouk dolu, tohle je pořád i o řidiči!

 

Výbava: není to GT line, ale pořád láká – posuďte sami

Lehké dilema nás čekalo i nad výbavou. V prvotním hledáčku padla volba jednoznačně na verzi GT line, která je určena ambiciózní a dynamické skupině zákazníků, kteří kladou důraz na styl. Hlavními prvky jsou jiná (sportovnější) kola, dvoubarevné provedení, koncovka výfuku nebo zadní střešní spoiler. My jsme se nakonec drželi lehce při zemi a vybrali variantu, která je zároveň nejprodávanější – výbavu Allure, jež je jinak i nejdražší v klasickém ceníku, kde GT chybí. Pár prvků navíc jsme si ale stejně neodpustili. Takový zadní parkovací asistent s kamerou je příjemným pomocníkem, který často už bývá nutným požadavkem. Tady jej můžete mít už za 6.500 Kč, což pro nás znamenalo jasnou volbu. Naprosto nepostradatelnou součástí každého mého auta musí být i středová loketní opěrka, kterou Peugeot nabízí za přijatelných 4.000 Kč. Naopak lehce přehnaná mohla být diskuze o vyhřívaných předních sedadlech, jejichž ceníkovka 8.000 Kč může řadu zájemců odradit, nás určitě ne. Lehce postradatelným prvkem se z našeho pohledu může zdát navigační systém, za ten se v našem autě připlácelo opět přijatelných 16.500 Kč. V rámci příplatků ještě nezapomeňme na bílou perleť. A jsme u toho, málem bych zapomněl. Snad ta vůbec nejdůležitější část celého auta. Na testovacím autě mě kdysi doslova uchvátila červená (vínová Ultimate) metalíza, která byla jednou z možností i pro naše redakční auto. Nakonec se ale štěstí usmálo tak trochu jiným směrem – bílá perleť dělá s tohohle auta neodolatelné snad téměř všemi směry. A jako zhodnocení stačí říci, že příplatek 17.000 Kč za lakování se opravdu vyplatí. Sečteno podtrženo – stačí si k ceníkové ceně 502.500Kč přičíst příplatky za 51.500Kč a máte skoro plně vybavené auto, jaké je přesným ideálem očima Motorvize. Nutno podotknout, že z celkové ceny 554.000 Kč už v ceníku importér nabízí slevu 77.500 Kč, což by pro nás znamenalo cenu 476.500 Kč s DPH. Přijde vám to stále dost za takhle prostorné, kouzelné, vybavené a motoricky vyspělé auto? Mě ne!

 

2008 představena: a co dál?

I v předchozích článcích o našem redakčním voze jsme vás lákali na spoustu zajímavostí. To vše samozřejmě platí. Ode dneška se už budeme věnovat převážně detailům. Zajímá nás, co všechno se do 2008 jakožto prostorného crossoveru vejde. Necháme se překvapit, jestli má auto i nějaké ambice třeba do lehkého terénu. Po všech směrem budeme dalších několik měsíců zkoumat celé hnací ústrojí. Zatím nás totiž jednadvojka překvapuje jen pozitivním směrem – kolikrát se honíme s auty, jejichž řidiči jen nevěřícně přikyvují a spotřeba? Zatím 7l/100km. Uvidíme, jakým směrem si auto sedne s námi a my s ním. Čeká vás samozřejmě i několik dílů videorubriky Za Volantem. Těšíte se? My ano!

 

Jan Novotný

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..