Tour de Corse 2017: druhý den na WRC plný zvratů!

Tour de Corse 2017: druhý den na WRC plný zvratů!

Autor: Jan Novotný · Fotografie: Jan Novotný

I dnes, druhý den slavné rally Tour de Corse, jsme byli v centru dění. Překvapivě nám neunikla ani jedna z rychlostních zkoušek. Bez mála 132km druhého závodního dne je tak za námi a my přinášíme to nejzajímavější, co se dnes událo. Problémy s motorem a následná ztráta vedení Krise Meeka, zklamaně se snažící Ogier a jeho problémy s hydraulikou v závěru dne, nehoda Martina Kočího a Elfyna Evanse, nefungující interkom Craiga Breena nebo třeba úctyhodná snaha Honzy Kopeckého, to jsou hlavní jmenovatele dne WRC na zastávce na Korsice s pořadovým číslem 2.

 

Kris Meeke a Citroen Total Abu Dhabi world rally team aneb když se daří…

Včera jsme vás mohi zpravit o malém, za to jistém vedení Krise Meeka. Ten si jej ohlídal i na dnešní první RZ, kterou končil „až“ na třetím místě se slovy: „Nebylo to špatné. Hodně nečistot na cestě, museli jsme jet opatrně. Neuville byl rychlejší, ale i tak jsem spokojený. Navýšil jsem svoje vedení, to je důležité.“ Měl samozřejmě pravdu a jeho nadšení bylo oprávněné. Pak ale přišla RZ 6, na jejímž konci jsme se dočkali poznámky: „Kouří se mu z auta.“ V cíli této rychlostky jsme jej evidovali na 9. místě se ztrátou 15,5 vteřiny, což sice bylo dost, ale nešlo o nikterak zásadní problém. Ten přišel ve chvíli, kdy jsme jeho vůz měli možnost vidět při přejezdu již na vleku. Nic příjemného. Vypadalo to na konec. Konečného verdiktu se dočkáme až zítra, protože zatím nám Kris v posledních dvou dnešních RZ figuruje v časomíře s přiděleným časem. Třeba se mechanikům podaří do zítřejší závěrečné etapy opravit jeho vůz. O něco úsměvnější situaci si zažila dnes na RZ 6 druhá týmová posádka, Craig Breen a Martin Scott. Ze slov řidiče „Celou zkoušku nám nefungoval interkom. Tohle bych už nechtěl znovu zažít“ určitě pochopíte sami, o co šlo. Celkově tak figurují na konci druhého dne celkově na pátém místě, což lze považovat za úspěch. Nedařilo se bohužel pak třetí posádce, kteří zřejmě pro nějaký technický důvod zastavili na dnešní první RZ a figurují teď v celkovém pořadí až na 61. místě.

 

Sébastien Ogier a jeho snahy

I když v půli dne figuroval Seb dokonce až na třetím místě, ke konci dne mu patřila stejná příčka jako včera (druhá). Opět si vypůjčím několik jeho slov: “Nejsem dostatečně rychlý. Rád bych věděl proč. Nedokáži to vysvětlit. Myslel jsem, že to nyní bude lepší, ale nebylo.” Omlouvám se pokud bych vstupoval někomu z fanoušků této posádky do gusta, ale při nejmenším tato hláška mi připadá dosti komická aneb snažit se kolikrát nestačí. Jeho “trápení” pak bohužel pokračovalo dál. Na poslední RZ došlo k problémům s hydraulikou na jeho Fiestě WRC. Etapu dokončil se slovy: “Na konci zkoušky poklesl tlak v hydraulice. Snažil jsem se dojet do cíle a dostat auto do servisu. Nefungují nám diferenciály, řazení a jedeme jen se zadním náhonem. Auto se tak chová nepředvídatelně.” I přes všechny dnešní problémy mu patří celkově druhá příčka se ztrátou necelý 39 vteřin na prvního. Problémy M-sportu bohužel pokračují dál. Druhé týmové posádce, Elfynu Evansovi a Danielu Barrittovi, se podařilo havarovat na druhé rychlostní zkoušce a rally pro ně skončila. Ott Tanak se po celý den pro změnu snažil dotáhnout ztrátu ze včerejška. Na konci dneška mu patřílo 17. místo se ztrátou přes 15 minut. Jeho slova asi hovoří za vše: “Po včerejšku není potřeba jet úplně naplno, takže se snažím jet čistě a plynule.”

 

Hyundai: konečně ve vedení!

Komu se dnes naopak hodně dařilo, to byl Hyundai. Na první příčce se suveréně s náskokem 38,9 vteřiny drží Thierry Neuville. Dani Sordo s druhou i20 Coupe WRC se drží na místě třetím a dýchá se ztrátou 18,8s na záda samotnému Sebu Ogierovi. Aby toho nebylo málo, šestka patří Paddonu Haydenovi, jehož průjezdy dnes byly zdánlivě prý nejčistší. Tomu odpovídá jeho hodnocení: “Snažíme si užívat jízdu. Daří se nám lépe než minulý rok. Nastavení je dobré, ale já se musím zlepšit.” Naopak Dani zas tak spokojený nebyl, po poslední RZ se nechal slyšet v tomto znění: “Už nemůžu jet rychleji. Jedu na maximum. Ale pořád to nestačí.” Jeho výsledky jsou dnes ale minimálně z našeho pohledu vice než uspokojivé. Thierry Neuvillle si pak poměrně skromně váží svého vítězství (v dnešním dni) “Jel jsem opravdu rychle, doufám, že to bude stačit na udržení vedení. Zítra to bude ještě náročné,” a tak troche se obává i zítřka. Ten totiž rozhodne.

 

Toyota: Latvala čtvrtý, Haninen dohání…

Jarri-Mati byl na výslunní asi hlavně ve Švédsku, kde dokázal díky krásné práci dojet jako první. Tady je zatím na čtvrtém místě. Se svým malým krásným Yarisem ztrácí 11,7 vteřin na třetího Sorda a celkově minute a 9 vteřin na prvního. To samo o sobě není vůbec velkou ztrátou a stačí malá chybička soupeře a Matti jí využije. Včera jste si na našem živém vysílání z prvního přeskupení mohli všimnout jeho poměrně nervózního vystupování a rychlé konzultace s týmovými inženýry. Dnes hodnotí své výkony a hlavně auta takto: “Auto je v porovnání se včerejškem mnohem lepší. Nyní si to opravdu užíváme.” Juho Hänninen naopak jak o závod dohání svou ztrátu kvůli chybě na první RZ. Teď mu patří celkově 34. místo a vyhlídky zřejmě jen na hezké průjezdy. Sami můžete posoudit, podle krátkého zhodnocení, jak si dnešní den na Tour de Corse užíval: “Auto je opravdu dobré. Dnes jsme neměli žádné problémy. Zkoušky byly moc pěkné.”.

 

Škoda Motorsport: Mikkelsen neuvěřitelně sedmý, kopecký dohání mílovými kroky

Zatímco o Honzovi jsme včera psali v souvislosti s nefungujícím diferenciálem, Juho Hänninen jede doslova jako o závod. Na konci dneška mu patří už sedmá příčka, je v současné chvíli vůbec prvním jezdcem s R5 a potvrzuje tak dominanci Škodovky mezi R5. Na Paddona sice ztrácí přes 4,5 minuty, zároveň ale vede před druhou R5 Teemu Sunninena o více než jednu minutu. Z jeho klidu možná běhá až mráz po zádech: „Jeli jsme docela opatrně, na trati bylo hodně nečistot. Mohli bychom určitě ještě zrychlit, ale v současné chvíli to není potřeba.“ Honzovi s Pavlem teď patří 19. příčka a do cíle se hrnou se stále větší a větší vervou. ,

 

Druhý, nejdelší den máme za sebou. My jsme kupodivu stihli všechny RZ a nafotili a natočili pro vás vše zajímavé. I zítra budeme v centru dění. Věříme, že je stále, na co se těšit.

 

Výsledky na konci druhého dne:

1. Neuville / Gilsoul (Hyundai i20 WRC) 2:44:10.2
2. Ogier / Ingrassia (Ford Fiesta WRC) +38.9
3. Sordo / Marti (Hyundai i20 WRC) +57.7
4. Latvala / Anttila (Toyota Yaris WRC) +1:09.4
5. Breen / Martin (Citroën C3 WRC) +1:12.2
6. Paddon / Kennard (Hyundai i20 WRC) +1:43.8
7. Mikkelsen / Jaeger (Skoda Fabia R5) +6:21.7
8. Suninen / Markkula (Ford Fiesta R5) +7:29.6
9. Sarrazin / Renucci (Skoda Fabia R5) +7:46.8
10. Rossel / Fulcrand (DS 3 R5) +9:56.5

 

Jan Novotný

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..