Rallye Dakar 2016: poslední tři etapy a shrnutí

Rallye Dakar 2016: poslední tři etapy a shrnutí

Autor: Simona Rottová · Fotografie: Simona Rottová

11. etapa: 14. 1. 2016

 

Délka trati: původní

Automobily:                               712 km – měřených 431 km

Kamiony:                                    712 km – měřených 431 km

Motorky + čtyřkolky:                  712 km – měřených 431 km

Trať:  La Rioja – San Juan – kvůli organizačním zmatkům se opět startovalo později a etapa byla zkrácena.

Po předchozí etapě, která vedla přes poušť Fiambala, je jedenáctá etapa tou rozhodující a zároveň rychlou.

Kategorie motorky

Z Našich již v kategorii motorek nepokračuje Rudolf Lhotský, který odstoupil pro vyčerpání. Martinovi Engelovi se zadřel motor, i když pro něj předchozí etapa vypadala na slibné 17. místo. Ondřej Klymčiw je po operaci. Zraněné si způsobil nehodou ve chvíli, kdy chtěl předjíždět pomalejší spolujezdce a kvůli kamenu na trati šel přes řídítka a ošklivě upadl. Na štěstí byl mezi diváky lékař, který mu ihned pomohl a zavolal další pomoc.

Jedenáctou etapu na prvním místě dokončil nováček na Dakaru francouzský jezdec endura Antonie Meo, který již před tím jednu z etap vyhrál, nyní figuruje na průběžném třetím místě. Etapu na druhém místě dokončil skromný Australan Toby Price, který vede celkové průběžné pořadí o více jak půl hodiny. Za ním s dvou minutovou ztrátou na vítěze etapu dokončil Pablo Quintanilla, tomuto Chillanovi s Husqvarnou patří průběžné čtvrté místo. Slovákovi Štefanovi Svitkovi se etapa moc nezdařila, dokončil ji na sedmém místě, v průběžném pořadí si však se ztrátou 35 minut a 20 sekund na Price stále drží druhé místo. Smolařem soutěže by mohl být vyhlášen Paulo Goncalves, který byl penalizován za to, že předchozí den nestihl opravit motocykl, limit přetáhl o cca 50 minut. V jedenácté etapě Goncalvese potkala smůla na 118 km, kde havaroval a musel být letecky transportován do nemocnice.

Kategorie čtyřkolek – Quad

V kategorii quadů se nejlépe vedlo Alejandrovi Patronelli, který se svou Yamahou dokončil na prvním místě, průběžně figuruje o pozici hůře. Na druhém místě etapu dokončil Brian Baragwanath, který je průběžně třetí. Za ním etapu dokončil druhý z bratrů Patronellivových Marcos, ten ale průběžně Dakar vede. Na čtvrtém místě jak v jedenácté etapě, tak celkově je Rus Sergei Karyakin.

Kategorie automobilů

Mezi automobily se nejlépe vedlo Nasseru AL Attiahovi, který sice rozbil poloosu, ale i tak dokončil první, za průběžné druhé místo částečně vděčí i chybám soupeřů. Na druhém místě dokončil etapu s poškozenou hnací hřídelí Sebastian Loeb, ale ani tento dobrý výsledek mu nepomohl k lepšímu než devátému průběžnému místu. Jeho soupeř na poli klasické rallye Fin Mikko Hirvonen dokončil jedenáctou etapu na třetím místě a průběžně je ještě o pozici horší. Šampion Peterhansell si pro své dvanácté vítězství (šesté v automobilové kategorii) jede již spíše na jistotu a tak etapu dokončil se svým vozem 302 na čtvrtém místě, v průběžném pořadí snížil svůj náskok na Nassira z jedné hodiny na 52 minut. Na třetím průběžném místě figuruje Giniel De Villiers na Toyotě, který etapu dokončil sedmý před Nani Romou, kterému patří jak etapové, tak průběžné šesté místo. Po problémech v předchozí etapě nepokračuje Carlos Sainz s vozem číslo 303.

Náš Miroslav Zapletal, který si v předchozí desáté etapě dojel pro skvělé sedmé místo, dojel tentokrát na devatenáctém místě a průběžně je patnáctý.

Kategorie kamionů

Kategorii kamionů ovládl na Kamazu Rus Eduard Nikolaev, před Holanďanem Peterem Versluisem a Ton Van Genugtenem. Další dvojice Rusů figurovala na čtvrtém a pátém místě, lepší z Kamazů patřil Airatovi Mardeevovi před Dmitrym Sotnikovem.  Náš Jaroslav Valtr dokončil etapu na sedmém místě (průběžně 8. místo) a Martin Kolomný zaujal o jednu pozici horší místo a průběžně se drží na sedmnáctém místě. Tomáš Vrátný byl osmnáctý. Naopak do technických problémů se dostal tým Martina Macíka, který dojel do bivaku až v pozdních nočních hodinách. Průběžné pořadí stále vede Gerard De Rooy, etapu dokončil, co by šestý.

Další dvanáctá etapa je poslední dlouhou etapou, protože závěrečná část je složena jen ze 180 km dlouhého sprintu.

 

12. etapa: 15. 1. 2016

 

Délka trati: původní

Automobily:                                931 km – měřených 481 km

Kamiony:                                     931 km – měřených 481 km

Motorky + čtyřkolky:                   931 km – měřených 481 km

 

Dvanáctá etapa byla jednou z nejdelších, trať ze San Juan do Villa Carloz Paz měřila pro všechny kategorie 931 km, z čeho 481 km bylo ostrých závodních. Nakonec ale musela být trať pro kamiony zkrácena. Motorky, quady a auta jely celých 931 km opět v písečných dunách údolím černých vran Fiambala.

 

Z minulé etapy se musel s problémy vypořádávat Martin Macík, kterému se v jedenácté etapě rozbila kardanka. Problémy se v předchozí etapě nevyhnuly ani Milanu Engelovi, který zadřel motor, na pomoc mu museli přijít místní obyvatelé s koňmi, do cíle po všech problémech dorazil až za tmy.

Kategorie motorky

Předposlední etapu dokončil na prvním místě Helder Rodriques, který se po etapě pohyboval na průběžném čtvrtém místě, kdy na vedoucího Price ztrácí 7 minut a na stupně vítězů pak 1,5 minuty. Na druhém místě v etapě dojel vedoucí muž průběžného pořadí Australan Toby Price, třetí místo vybojoval Kevin Benavides, který je na průběžném pátém místě. Za Benavidesem etapu dokončil Slovák Štefan Svitko, který je v průběžném pořadí druhý. Na třetí průběžné místo se posunul Pablo Quintanilla, z medailových pozic tak sesadil Antonia Mea. Meo musel dodržet týmovou taktiku a v předposlední etapě kryl záda Toby Pricovi, v průběhu etapy na něj čekal. Navíc ještě zraněním ruky v etapě ztratil 35 minut a dojel na 24. místě. V průběžném pořadí klesl až na místo šesté.

Kategorie čtyřkolek – Quad

Marcos Patronelli dokázal dvanáctou etapu jak vyhrát, tak si průběžně drží nejvyšší příčku. Druhý z bratrů Alejandro je průběžně na druhém místě, figuruje celkově na pátém místě. Třetí v pořadí etapu dokončil Rus Karyakin, kdy na první místo ztrácel 1 h 52 minut a současně měl před čtvrtým jezdcem z JAR Baragwanath náskok 5,5 minuty

Kategorie automobilů

Překvapení soutěže byl v této etapě Fin Mikko Hirvonen, dokázal předposlední etapu vyhrát a v celkovém pořadí se drží jednu pozici pod pódiovými umístěními čtvrtou příčku. Na druhém místě etapu dokončil průběžně druhý muž kategorie automobilů Nasser Al Attyia, kterému se tak nedaří zopakovat vítězství. Třetí místo v etapě patřilo Poulterovi, který v celkovém umístění figuruje na pátém místě. Čtvrtý etapu dojel jeho týmový kolega Giniel De Villers, který v průběžném pořadí po konci etapy figuroval na třetím místě. Za ním etapu dokončil Nani Roma,  průběžně šestý. Suverénovi začátku soutěže, Sebastienu Loebovi, patřil v etapě osmý čas a celkové je ještě o pozici hůře. Prozatímní vedoucí průběžného pořadí Stephen Peterhansel dokončil etapu až na konci první desítky, snížil tak svůj náskok 52 minut (před začátkem etapy) na 41 minut, poslední etapy tak jede spíše na jistotu.

Kategorie kamionů

Na prvním místě v kategorii kamionů dojel Holanďan Verstluis Za ním etapu dokončil Argentinec Federico Vilagra (průběžné 3. místo) a Holanďan Stacey. Na čtvrtém místě etapu dojel náš Jaroslav Valtr (průběžně osmý) za ním vedoucí muž průběžného pořadí De Rooye, Martin Kolomný dojel devátý (průběžně 17. místo), Tomáš Vrátný dokončil etapu na 15. místě (průběžně je na tom o pozici hůř) a Martin Macík dojel na osmnáctém místě (celkově je 20.)

 

13. etapa: 16. 1. 2016

 

Délka trati: původní

Automobily:                                 699 km – měřených 180 km

Kamiony:                                      699 km – měřených 180 km

Motorky + čtyřkolky:                   699 km – měřených 180 km

Trasa: Villa Carlos Paz – Rosario

 

Kategorie motorky

Poslední etapu nejlépe dokončil Pablo Quintanilla, za ním dojel Kevin Benavides a třetí byl Helder Rodrigues.

V kategorii motocyklů nakonec kraloval a nástupcem Marcuse Comy se stal Australan Toby Price, který měl loni na Dakaru svou premiéru. Současně je prvním Australanem, který dokázal vyhrát. Před lety v roce 2013 měl Price ošklivou nehodu, takže to vypadalo, že na motorkách skončil, po zlomenině třech krčních obratlů dostal do těla osm šroubů a hlavu mu drží tři dráty, takže byl opravdu blízko tomu, aby již na motorku nikdy nesedl. Za ním, se ztrátou 39 minut, dojel Slovák Štefan Svitko, pro kterého se jednalo také o životní úspěch. Třetí rallye dokončil Pablo Quintanilla a čtvrtý Kevin Benavides před Helderem Rodriquesem.

Náš David Pabiška dojel 30. a Jan Veselý 71., z pěti startujících motocyklistů dokončili tak pouze dva.

Kategorie čtyřkolek – Quad

Poslední etapu první dojel Baragwanath.

Nejlépe si v celkovém pořadí čtyřkolek vedlo duo bratří Patronelliových, kdy zvítězil Marcos a za ním byl Alejandro, celkové třetí místo obsadil Baragwanath, čtvrtý skončil Rus Karyakin, kterému bronz unikl o pouhé 2,5 minuty, za ním na pátém místě dojel Jeremias Gonzales Ferioli.

Celkově se dobře vedlo Yamahám. Favorité Rafal Sonik a Casale pro technické problémy nedojeli.

Kategorie automobilů

V poslední etapě si nejlépe vedl Sebatian Loeb, kterému se dařilo i v začátku a následně ho potkala velká nehoda, za ním etapu dokončil Mikko Hirvonen.

Na nejvyšší příčku celkově v kategorii dosáhl Stephen Peterhansel, který konec rallye dojížděl již na jistotu, takže si mohl dovolit poslední etapu dokončit na 13. místě. Tento padesátiletý rekordman Dakaru vyhrál již po dvanácté, šest vítězství slavil na motorkách (Yamaha) a nyní vyhrál v kategorii aut na Peugeotu. Druhý v pořadí skončil Nasser Al Attiya, stejnou pozici obsadil i v roce 2010. V pořadí následoval Giniel De Villiers, který za celou rallye byl pouze dvakrát mimo první desítku, na čtvrtém místě na něj 2,5 minuty ztrácel Mikko Hirvonen. Pátý byl Poulter, šestý Nani Roma, kterého utopení v blátě stálo stupně vítězů. Na sedmém místě následoval Cyril Depres, devátý byl Sebastian Loeb. Náš Martin Prokop dojel 14., Milan Zapletal 16. a Ouředníček 47.

Do cíle Rosaria dojelo okolo 60 % startujících.

Kategorie kamionů

Poslední krátkou etapu vyhrál Stacey.

Celkovému pořadí kraloval De Rooy, který jel poslední etapu také spíše na jistotu, skončil na 7. místě, s třemi vyhranými etapami celkově nikdy neskončil hůře než osmý. Na druhém místě byl Kamaz Mardeeva, ten dokonce dvě etapy vyhrál, ale ani to mu nestačilo na celkové vítězství. Třetí příčka patřila Argentinci Federico Vilagrovi. Čtvrtý  byl Stacey. S třemi vyhranými etapami až sedmý skončil Rus Nikolaev.

Z našich se nejlépe vedlo Jaroslavu Valtrovi, ten dojel osmý, v druhé desítce na jedenáctém místě zakončil Ardavichus, na šestnáctém místě skončil Martin Kolomný, za ním sedmnáctý Tomáš Vrátný a devatenáctý dorazil Martin Macík. Randýsek dojel na celkovém 40. místě za pomoci asistenčního vozu.

Favoritovaný Aleš Loprais měl problémy s ložiskem v levém předním kole, nestihl druhou část maratonské etapy a musel odstoupit.

 

Letošní Dakar byl zvláštní jak stálými změnami trasy, tak výkyvy počasí a samozřejmě potvrdil pověst svou náročností. Naši si i přes velmi časté technické problémy vedli velmi dobře a nezbývá než jim pogratulovat a držet palce na další ročník. I my v redakci Motorvize budeme v průběhu roku sledovat přípravy jednotlivých závodníků a příští rok se budeme těšit na další zářitky z Rallye Dakar, které Vám pochopitelně prostřednictvím našeho webu zprostředkujeme.

 

Simona Rottová

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..