Rally Pačejov 2018: zážitek nejen pro posádky

Rally Pačejov 2018: zážitek nejen pro posádky

Autor: Petr Bahenský · Fotografie: Petr Bahenský

Jak už bývá zvykem, redakční tým Motorvize nechybí na žádné důležité akci – tou jednotlivé podniky české rally samozřejmě jsou. Musím se přiznat, že jsem se já delší čas nezúčastnil žádné takové výpravy především z osobních důvodů. Vlastně už je to možná půl roku. Snad mi vy, čtenáři, odpustíte. Každopádně se po dlouhé době setkáváme s kolegy a vyrážíme vstříc dalším sportovním momentů z pozice diváka (i za volantem). Dle slov našeho šéfredaktora je Pačejov hodně zajímavý i při přejíždění na jiné rychlostní zkoušky. To důležitější je, že jsme na vlastní oči mohli opět vidět Fiestu WRC, bohužel jen ne tu úplně novou, kterou měla posádka Dohnal/Ernst na Strahově loni v rámci Pražského rallysprintu. Přivezli sice starší verzi, ovšem i tak jsme se rozhodně měli na co těšit! Je něco málo po šesté ráno a my už vyrážíme vstříc novým zážitkům!

 

Brzké vstávání, a proto také rychlé překvapení.

Na můj vkus jsme vyjížděli z Prahy velmi brzy.Raději bych v šest hodin ráno ještě spal. Nevidět ale úvodní RZ by byl opravdu hřích. Cesta samotná byla klidná, v zásadě jsme dojeli bez žádného problému a na první jezdce jsme měli rezervu nějakých 10 minut. Po pár minutách si začneme připravovat fotoaparáty, abychom zachytili první jezdce. Když slyšíme zvuk prvního „závoďáku, na chvíli se zarazíme, protože v něm úplně nerozpoznáváme Fiestu WRC, jež právě dnes zdobí startovní číslo 1. „Asi už stárneme,“ říkáme si s Honzou. Z čista jasna se k nám z dálky přiřítil pro nás jen vzdáleně povědomý jezdec, Jiří Káňa, a my jsme nechápali, kde se stala chyba. Vždyť koukáme do programu rallysprint série, nikoliv na harmonogram historických automobilů. Nikde žádnou poznámku o přednostním startu „starších“ unikátů nenacházíme. No, hold se stane, že i organizátoři udělají chybu nebo to snad není chyba.? Rozhodně jsme nebyli jediní, kdo byl překvapen. Museli jsme proto počkat dalších přesněš 43 minut, než jsme mohli vidět „ty rychlejší“. Zde už byl vidět znatelnější rozdíl. Navíc jej šlo i slyšet – WRCovou Fiestu prostě od vzdáleného předchůdce v podobě Sierry RS Cosworth poznáte, byť i ta je opravdovým skvostem.

 

Z oka diváka – výsledky vcelku sedí.

Po projetí několika posádek se rozhodneme k přejezdu na další RZ. Nasedáme a z první „lesní cesty“ se vydáváme opět na klasické – no, ehm „přijatelné“ silnice. Po několika kilometrech jsme zase na polní cestě. Říkám si, že horší to být nemůže, ale nakonec jsme se dostali s naším testovaným exemplářem až na pole. Tohle byl určitě zážitek, který bych si rád opět zopakoval. V krátkosti jsem se vám snažil nastínit, jak to tak nějak vypadalo u nás. Snažili jsme se vidět téměř každou posádku nebo spíše přesněji řečeno průjezd prvních na každé rychlostce. Většinou jsme viděli prvních 10-12, poté byl čas na přemístění. Výsledkem byla  možnost vidětmnoho krásných průjezdů, které bych hodnotil asi takto: Dohnal měl nejkvalitnější vůz a se svými zkušenostmi neměl žádné problémy k zisku prvního místa v celkovém pořadí. Více se mi upřímně líbily průjezdy posádky Vlček/Žáková, ale tahle posádka set umístila až na 4. místě. Rozhodně minimálně jezdci na předních příčkáchpodávali kvalitní výkony. Ne snad, že by výkony Hozny Dohnala polevovaly, já bych si jeho průjezdy ale dovolil označit spíše za ty velmi profesionální, čisté, a o to hold o něco méně zábavné pro oči fanouška. Z očí diváků jsme si nejvíce mohli užít té chvíle, kdy na pár minut zapršelo a jezdci se tak museli velmi statečně poprat se svými vozy – a ten, kdo trefil míst,o se opravdu měl. Nám se to samozřejmě vyvedlo na jedničku! Pak nechyběly třeba ani hodiny po dlouhé době za volantem sedícího Pepy Petáka, jež svůj start údajně věnoval své spolujezdkyni (a partnerce), Aleně Benešové.

 

Zážitek, ale také peklo.

Letošní Rally Pačejov se mi velmi líbila. Bylo velkým zážitkem projíždět se po poli a dalších nezpevněných cestách k diváckým místům či místům normálním smrtelníku skryta. Myslím si, že ti odvážlivci, stejní jako my, si museli užívat přejíždění stejně jako sledování závodníků jedoucích na daleko silnějších strojích. Všichni jezdci předvedli krásné průjezdy a až na pár technických vad tato rally proběhla zcela v pořádku. Mám na mysli třeba odstoupení Jirky Jírovce s jeho krásnou, originální Corollou WRC, a to bohužel právě kvůli závadě. I co se týče bezpečnosti si myslím, že se hranice posunula o trochu výše a organizátoři na tomto bodě opravdu pracovali. Už jen ten program vylepšit, abyste nás nemátli. Co pořadatelé neovlivní, ale pro nás ostatní představuje peklo, bylo to počasí (úmorné vedro). A mně nezbývá než se řečnicky zeptat: „To byla síla, že?“

 

Petr Bahenský

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..