První závod Motorvize karting cup 2018 je za námi: v novém stejně zábavný!

První závod Motorvize karting cup 2018 je za námi: v novém stejně zábavný!

Autor: Pavel Novotný · Fotografie: Pavel Novotný

Minimálně část našich čtenářů se určitě už netrpělivě těšila na start letošní motokárové sezóny v podání redakce Motorvize.cz. Když se retrospektivou podíváme na loňský a letošní první závod, zjistíme, že jsme tentokrát startovali o tři týdny, byť právě o uplynulou neděli bylo léto už dávno v plném proudu. Zhruba půl dne před prvními koly na dnes již tradičním prvním okruhu našeho karting cupu, Motokáry Hořovice, ještě vydatně pršelo. Novinářské (ne)štěstí si však naši redaktoři a moji kolegové nechali doma a s úsměvem se vydali do Hořovice, kde na všechny účastníky s podobnou reakcí čekala i skorojasná obloha a hlavně (usměvavé) sluníčko. Kvůli poezii tu ale dnes nejsme. Naprosto ojedinělou atmosféru našich závodů pro veřejnost již určitě zná řada z vás. I letos jsme ale vyslyšeli přání vás, našich fanoušků. Výsledkem je především prodloužený formát samotného „vytrvaláku“, který nově trvá celé dvě hodiny. Kvalifikační jízda s délkou 10 minut zůstala nezměněna. Opět svá kolečka mohli ujet libovolní zástupci týmu. Benevolentnější letos budeme i ke střídání, které má už jen dva limity – délka jedné jízdy vkuse pro každého jednoho závodníka je omezena na 20 minut a každý ze startujících musí nastoupit alespoň dvakrát v průběhu závodu. Hořovická kapacita osmi týmů se zdá být naplněna, počasí přeje a propozice snad také. Jdeme na start!

 

Před startem aneb vše důležité

Nemám ani v nejmenším chuť rozepisovat vám vše, co se děje před startem. Jistě chápete, že jako promotéři vstáváme brzo ráno a chystéme vše na závod. Věřím, že máme i mezi řadou z vás nějaké ty obdivatele. To ale ponechme stranou. Rozprava s dnešními jezdci je naplánována na 13:30, řada z nich se ale shromažďuje u dráhy už dlouho před požadovaným příjezdem. To zas musím ocenit já. V každé pozvánce zvu naše milé závodníky a nabádám je, aby dorazili co nejdíve, vyzkoušeli pořádně trať a doladili strategii. Tomu se tak děje i tentokrát. Na rozpravě si jednou zahraji na „ředitele závodu“ a zejména prosím všechny přítomné, aby se stali takovou malou velkou motoristickou rodinou, která drží spolu a nepotřebuje přehnanou rivalitu mezi jednotlivými členy. Nezdžujme. Přichází čas na kvalifikaci. Málem bych zapomněl. Ještě nám chybí vylosovat motokáry. Ano, slyšíte dobře. Čísla motokár se i letos losují tak, aby nikdo nebyl zvýhodněn. Všichni totiž víme, že někomu může vyhovovat 1 a druhému 2. Na závod pak každý tým sedá do motokáry s číslem o jedno vyšším, než bylo to v kvalifikaci. Cílem je samozřejmě snaha o co možná největší objektivnost. Do kvalifikace se pak rozjíždí všech šest týmů. Výsledek asi nikoho nepřekvapí, první se na start postaví lonští i předlonští vítězové z Pardubic, s novým jménem se vevedení Honzy Starého představil tým Fast & Furios.

 

Závod: napětí stoupá

To nejdůležitější přichází těsně po druhé hodině odpolední. Pořadatelé postupně staví motokáry na start tak, jak na jednotlivá čísla vyšlo pořadí z kvalifikace. Chybí posledních pár vteřin, zbývá udělat poslední kontrolu startovních pozic, pořídit poslední fotografie ze startu, natočit pár záběrů a pak už jen odmávnout start. Pro mnohé není překvapením, že šachovnicový prapor má dneska na starosti nejzkušenější člen naší redakce, Pavel Novotný. Věřím, že i jemu bylo ctí odstartovat první závod dnes již třetího ročníku. Závodníky čeká bez pochyb opravdu náročný závod. Však posuďte sami, pokud byste chtěl ztratit co nejméně času střídáním, natáhnete jednotlivé časy závodníkům na maximum. Pak si přidejte prodlouženou tamější trať s novou technickou pasáží a upřímně si myšlím, že ruce večer neucítíte. I já jsem velký fanda, ale těhlech 20 minut by bylo asi fakt náročných. Netrpělivě čekáme na první střídání, jež přichází již po 14 minutách. Potvrzuje se mé přesvědčení, že to nebude úplně sranda. TI nejlepší však opravdu čekají a střídají až po dlouhých a opravdu hraničních 21 minutách. Abych nezapomněl, velkým překvapením je už první zatáčka, před kterou ztrácí svou dominantní pozici právě v současnosti nejlepší ze všech v Motorvize karting cup, Honza Starý. Do čela se dostává relativně neznámý tým Mishmas. Jeho zástupci nás pak přesvědčují, že právě loni už jeden závod s Motorvizí zažili. Druhý nejzajímavější moment (kromě dalších střídání) o sobě dává vědět mezi 55 a 65 minutou závodu. Právě v tomto časovém okně je plánovaný povinný „pit-stop“ k dotankování strojů. Všem závodníkům je bez výjimky odměřeno 40 vteřin v servisní zóně. Někteří si v rámci tankování dokonce na vlastní požadavek nechávají vyměnit motokáru a zkoušejí svou preferenci i štěstí na novém stroji. To vše s sebou přinesl už 22.7. třetí ročník Carting cupu Motorvize.

 

Konec dobrý… Však ještě není konec, tohle byl začátek!

Hořovice jsou místem, kde jsme před třemi lety začínali. Je to pro nás matka, které se nikdy nevzdáme. I proto je nám vžy ctí naplánovat úvodní závod kteréhokoliv ročníku právě sem. Vracíme se na místo činu. Stejně tak tomu bylo i letos. A bylo to perfektní! Mezi jezdci jsme nezaznamenali žádné větší konflikty, všichni odjížděli vcelku, po svých a hlavně spokojeni. I my jsme byli, byť je dvouhodinnový formát pro všechny poněkud náročnější, než by se dalo čekat. Počasí přálo, atmosféra byla uvolněná a fanoušci také nechyběli. Jde sice o amatérské závody, naši závodníci ale úplnými amatéry rozhodně nejsou, jejich výkony také ne a zejména pak jednotlivé areály drží skvělou úroveň závodů! Teď ale zpět k tomu, co nás ještě tenhle rok čeká. Je totiž pravdou, že v Hořovicích to teprve začalo. Už za necelé tři týdny, 12.8., se přesuneme my a věříme, že i vy, do výjimečného areálu kombinujícího vnitřní i venkovní prostředí, Kart Arény Litomyšl. Na závod jste srdečně zváni samozřejmě i vy, naši závodníci, čtenáři a veřejnost! Vůně benzínu je neodolatelná, užijte si ji, dokud to jde… Něco mi říká, že i letos pro vás budeme mít něco „modernějšího“ než je beznín.

Jan Novotný

 

Generální partner Motorvize karting cup 2018 je spol. PP-Group. Děkujeme.

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..