Premiéru Středoevropské rally zvládl nejlépe Neuville, titul mistra světa obhájil Rovanpera a triumfoval i Cais

Premiéru Středoevropské rally zvládl nejlépe Neuville, titul mistra světa obhájil Rovanpera a triumfoval i Cais

Autor: Jan Novotný · Fotografie: Jan Altner

Středoevropská rally přinesla premiéru, která nadchla fanoušky motoristických závodů nejen v Čechách, ale nejen díky kvalitám tratí v Čechách, Rakousku a Německu také po celém světě. Premiérový ročník středoevropské rally odstartoval s pompou a představil osmnáct extrémně náročných asfaltových rychlostních zkoušek. Šlo tak o důstojné místo pro vyhlášení nového mistra světa v rally. Kalle Rovanperä sice skončil „až“ na druhém místě, i tak si ale zajistil potřebné body pro zisk titulu, ačkoliv v cíli soutěže slavil vítězství Thierry Neuville. Třetí příčku obsadil Ott Tänak. Jedenácté místo celkově obsadil Erik Cais, nadějné české želízko v ohni, které splnilo sen mnoha fanoušků. S vozem Fabia RS Rally2 dojel na 3. místě v kategorii Rally2 a dosáhl na body za druhé místo v rámci hodnocení Mistrovství světa WRC2. Závodníci se utkali na plný plyn během 310 km na uzavřených tratích před očima 125 000 nadšených diváků. S tímto úspěchem je tak už teď nadějne vyhlížen ročník 2024.

 

Nadšení fanoušků patrné už od první vteřiny

I přes dobrou přípravu pořadatelů byla před samotným startem znát u všech účastníků nervozita. Tréma však brzy opadla, protože už na ceremoniálním startu na Hradčanském náměstí bylo patrné, že soutěž má velkou podporu diváků. Toto nadšení potvrdila i první rychlostní zkouška ve Velké Chuchli, kde byly tribuny i okolní zóny zcela zaplněné nadšenými fanoušky. Stejný duch provázel i pokračování v Klatovech na Čínovském okruhu, kde se posádky představily těsně před setměním.

Seznamovací jízdy ukázaly, že šumavské erzety vyžadují respekt, a déšť, který vytrvale pokračoval, ještě zvýšil náročnost tratí. První ohlasy po pátečním prvním testu ve Vlachově Březí byly jasné – trasy byly velmi náročné a zrádné, s proměnlivou adhezí a blátem. Kale Rovanperä se rychle dostal do vedení a ukázal, že je zcela připraven obhajovat titul mistra světa.

 

Jasná dominance Rovanpery a skvělý výkon Neuvilla i Caise

Rovanperä měl před startem soutěže náskok 31 bodů před svým týmovým kolegou Elfynem Evansem, a i když se Evans po sobotní nehodě vrátil poslední den do bojů, nedokázal ohrozit vedení úřadujícího mistra. Obhajoba titulu tak pro mladého Fina byla na dosah v podstatě od první do poslední chvíle. Po celou soutěž vládla napínavá atmosféra a konkurence byla tvrdá, ale Rovanperä byl spokojen s tím, jak soutěž probíhala. Ocenil svého spolujezdce Jonneho Halttunena a tým, který ho podporoval. Titul mistra světa byl pro něj důležitý a mnohem těžší než ten první.

Thierry Neuville si připsal letošní druhé a celkově devatenácté vítězství v MS, a to v Pasově, kde bylo centrum rallye. Radoval se z dobré práce a konzistence, která mu přinesla úspěch.

I Erik Cais měl důvod k radosti, protože se držel na hraně první desítky a nakonec skončil o pár vteřinek na celkovém jedenáctém místě. Mezi vozy kategorie Rally2 obsadil třetí místo, a v hodnocení seriálu WRC2 bral body za druhé místo. Výsledek byl potěšující, a Erik Cais měl důvod k hrdosti, že se tak dobře umístil na mezinárodní scéně motoristických závodů, což platí dvojnásob pro závody konané na domácí půdě.

„Jsem opravdu šťastný, že jsem v cíli,“ oddechl si Belgičan při předávání cen v Pasově. Na posledních erzetách totiž v zpočátku proměnlivých povětrnostních podmínkách zanechávaly rallyové vozy na trati spoustu bláta, které se stalo velkou klouzačkou. Všichni jezdci si tak ještě i na posledních kilometrech soutěže užili horké chvilky.

 

Pár slov závěrem o svátku českého motorsportu

Středoevropská rally se stala historickým okamžikem v českém motorsportu a potvrdila, že tato země má co nabídnout fanouškům motoristických závodů. Rally jako vůbec první v šampionátu WRC konaná na území třech států zároveň bude součástí kalendáře i v příštím roce. Od 31. října do 3. listopadu 2024 se uskuteční druhý ročník. I my se na příští ročník těšíme. Organizátoři dokonce již teď spustili předprodej vstupenek na ročník 2024.

Reportáž z Barum Czech Rally Zlín 2022: jedna z nejtěžších rally vůbec, nejen pro jezdce

 

Výsledky středoevropské rallye:

1. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) 2:52:39,9, 2. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) -57,6, 3. Tänak, Järveoja (Est./Ford Puma) -1:52,8, 4. Ogier, Landais (Fr./Toyota Yaris) -2:08,6, 5. Kacuta, Johnston (Jap., Ir./Toyota Yaris) -2:48,3, 6. Suninen, Markkula (Fin./Hyundai i20) -3:06,3, …11. Cais, Trunkát (ČR/Škoda Fabia RS) -12:25,8, 18. Březík, Krajča-17:15,1, 21. Vojtěch, Ernst (všichni ČR/Škoda Fabia) -23:18.2.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 13 závodů): 1. Rovanperä 235, 2. Evans (Brit./Toyota Yaris) 191, 3. Neuville 184, 4. Tänak 162, 5. Ogier 114, 6. Lappi (Fin./Hyundai i20) 98, …26. Cais 1, 27. Prokop (ČR/Ford Fiesta Mk II) 1.

Pořadí týmů: 1. Toyota 504, 2. Hyundai 399, 3. M-Sport/Ford 271.

 

Nový mistr světa Kalle Rovanperä popisuje své pocity takto:

„Cítím se opravdu dobře! Letošní rok byl pro mě osobně ještě důležitější než ten loňský. Konkurence byla silnější a my jsme v kokpitu odvedli opravdu dobrou práci. Největší dík samozřejmě patří Jonnu Halttunenovi, je to nejlepší spolujezdec na světě. Tento titul si budu užívat ještě více než svůj první.“

 

Erik Cais dodává:

„Nebyla to jednoduchá soutěž. Dnes bylo hlavním úkolem dojet do cíle a udržet se na stupních vítězů v kategorii WRC2. Nechtěli jsme zbytečně riskovat. Jsme moc rádi, že z toho je takový výsledek. Vždy budu vzpomínat i na to, že jsme na Hradě i ve Velké Chuchli mohli startovat jako první a napsat tak historii českého motorsportu.“

 

Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR, poděkoval všem zúčastněným:

„Celoroční příprava se vyplatila. Mezinárodní tým ze tří spřátelených zemí optimálně spolupracoval i navzdory jazykovým bariérám a kulturními rozdílům. Vytvořili jsme závod mistrovství světa na špičkové úrovni. Za to patří náš dík všem maršálům a dalším pomocníkům.“

 

Jan Novotný

Sdílet: