Nissan X-Trail: takhle má vypadat SUV!

Nissan X-Trail: takhle má vypadat SUV!

Autor: Jan Novotný · Fotografie: Jan Novotný

S X-Trailem jsme již měli tu čest snad nesčetněkrát. Mé první svezení se datuje někdy zhruba rok zpátky, asi se ani koneckonců nemusím tajit, že Nissan bylo vlastně mnou vůbec první testované vozidlo, X-Trail to ale nebyl, zpět tak k němu. Není překvapením, že právě kategorie SUV nebo chcete-li také crossoverů je v poslední době stále více probírána a je na ni hlavně kladen stále větší důraz v portfoliích automobilek. Ne nadarmo tak loni ohlásilo hned několik automobilek opravdovou SUV ofenzívu. Zatímco někteří již do budoucna nepočítají s pohonem 4×4, Nissan se jej vzdát nechce, i když jde tak trochu střední cestou. Čtyřkolka je zde totiž manuálně přizpůsobitelná řidičem, kdy ji můžeme buď zcela vypnout a posílat všechnu hnací sílu na přední nápravu, nechat ji v režimu auto, který si sám volí mezi preferencí přední a zadní nápravy a v neposlední řadě nám auto v rychlosti do 50km/h dovolí uzavřít poměr přesně na 50:50 mezi obě nápravy. To zní zajímavě, nemyslíte? I novinář se musí v technickém ohledu a sledování nových zpráv vzdělávat, já jsem si zrovna v době psaní tohoto výstupu všiml, že X-Trail se stal v loňském roce třetím nejprodávanějším modelem na světě, a kdo ví, možná právě skvělé možnosti čtyřkolky se staly oným etalonem, nebo snad nabízí i něco víc? Nějakou přidanou hodnotu? O tom všem až za chvíli.

 

První dojem: relativně obyčejné SUV..

Vlastně téměř v každém článku se vyjadřuji o designu jakožto poměrně subjektivně hodnotitelném parametru. U některých aut se třeba větší část veřejnosti shodne, že jsou nevkusná a z jiných je zas převážná většina nadšena. Já sám často operuji se stavem, kdy auto „nezarmoutí, ale ani nenadchne“. Něco podobného by se dalo vlastně říci i o X-Trailu. Nissan s ním neriskuje, nepracuje s žádnými převratnými designovými výstřednostmi. Pak se ale zastavíme u druhého bodu mé představy o „konzervativních“ vozech. Největší SUV od Nissanu mi prostě úplně jako šedá myš nepřipadá. Čtyřoký sice není, 20“ kola na něm nenajdeme, všechna světla s technologií LED také ne, do davu s ním asi sice relativně bez problému zapadnete, ale snad nikdy jsem neměl pocit, že je zrovna tohle auto opravdu obyčejné. Ani první dojem tak nelze hodnotit záporně. Jak jsem již naznačil o pár řádek více, vzhled je spíše otázkou vkusu. Pokud se ptáte na ten můj, tak je naprosto jednoduchý: auto není výstřední, zároveň ale není ani ošklivé a stydět se za něj určitě nebudete. Pěkné SUV, na rozumných kolech, s líbivou barvou, které bez problému na parkovišti zapadne, není tato kombinace tím, co většina z této cílové skupiny od auta požaduje? Snad jediné, co by mohl hnidopich vytknout, by směřovalo k jeho stáří, protože každý model má svůj životní cyklus a ačkoliv je na českém trhu X-Trail relativně krátkou dobu (3 roky), tak celosvětově už je opravdu spíše v té druhé polovině prodejního cyklu.

 

Interiér: solidní kvalita a technologie

V podobném duchu se nese i interiér. Zatímco u některých korejských kolegů najdeme ještě stále až příliš nevkusné, tvrdé a lesklé plasty, X-Trail nabídne takový, řekl bych, solidní standard. Na evropská auta samozřejmě ještě Nissan úplně v žádném tomto komfortně-kvalitativním ohledu nemá, ale při nejmenším mě auto i uvnitř uspokojí a rozhodně mi nehrozí oslnění z odlesku od některých lesklých plastů. Postesknout si tady musím snad jen lehce u sedaček. Vy, naši čtenáři, určitě již víte, že moje záda jsou poměrně náročná a jen tak v nějakých sedačkách nebudou spokojeny. V nejvyšší výbavě – Tekna, sice máme celokožená sedadla s vyhříváním, ale neočekávejte třeba téměř žádné boční vedení. Bederní opěrka je samozřejmě k dispozici, ovládání pak už ale jen v jednom směru (vyfouknutí, nafouknutí), což mým zádům už rozhodně nestačí. Ani jeden z těchto nedostatků ale nevidím jako zásadní. Nesmím opomenout ani technologie na palubě. Mnozí z vás si představí na dnešní dobu už poměrně jednoduchý a hlavně malý displej navigace. Infotainment v Nissanu sice nikdy neoplýval nějakou zásadně skvělou grafikou či nadčasovými funkcemi. Po několika zkušenostech ale docházím k názoru, že funguje naprosto bezproblémově a jeho ovládání bych popsal jedním slovem jako skvěle intuitivní. I taková drobná vychytávka, jakou je upozornění na odbočku z navigace v palubním počítači, je sice už hodně ohraná, ale její absence vás u některých konkurenčních automobilů nutí až k šílenosti. Tady určitě ne! Lehce jsem nakousl i palubní počítač. Ten není ani malý, ani nevzhledný. Zobrazuje všechny potřebné informace v dobrém rozlišení a velikosti, je barevný a jeho ovládání na volantu je otázkou jen krátkodobého zvyknutí. Příjemný je mimochodem i samotný kožený volant včetně všech tlačítek. Opět po poměrně krátkém testování přicházím na kloub všem jeho funkcím a musím říci, že třeba ovládání hlasitosti není snad nikde tak ideálně umístěno jako na volantu v Nissanu. Jsou to detaily, ale právě ty vás po čase začnou těšit.

 

Technika: „jen“ jednašestka? Solidní základ, ale i kvalitní společník

Přesně bylo mou první úvahou, když jsem se doslechl o motoru s objemem „pouhých“ 1,6l, zda nejde o nějakou srandu? Zda si opravdu někdo myslí, že velké SUV utáhne takhle maličký motor. Možná i proto jsem se rozhodl auto otestovat a hodně jsem se na něj těšil. Je to možná až podivné, ale právě to, jak si Nissan poradil s implementací takhle malého motoru do paradoxně opravdu obrovského auta, mě hodně zajímalo. Asi mi nebudete věřit, ale výsledek je opravdu solidní. Ve většině případech bude jeho výkon vskutku dostačující. Myslím, že jeho majitelé nemají ambice na německých dálnicích atakovat rychlosti hluboko za hranicí 200km/h, na kterou se sic pomaleji dostanete. Odměnou za pomyslnou oběť v případě výběru této slabší motorizace vám bude nízká spotřeba, ba dokonce i hodně nízká spotřeba. Jen pro představu, my jsme se dostali v plně naloženém autě (4 cestující a patřičná výbava na lyže) na hodnotu lehce pod 7l/100km. Ano, opravdu jsme s velkým SUV s dieselem a čtyřkolkou v plném naložení jeli pod touto hranicí. Pak přichází na řadu druhá, neméně důležitá část jízdního projevu auta. Řeč je o podvozku, který u SUVéček sice bývá hodně komfortní, za to ale dost měkký, nevyvážený a často až přehnaně se naklánějící. Možná by vás zarazilo, kdybyste se dočetli o nejlepších výsledcích renomovaných švédských losích testů. X-Trail v naší specifikaci s rokem výroby 2015 se stal z mého pohledu vůbec prvním sériovým (běžným vozem) v tomto pomyslném žebříčku. Asi bych se divil podobně jako vy, kdybych s autem neabsolvoval lehce přes 1000km. Nevím, jak je to možné, ale Nissan vykouzlil opravdu ideální technický poměr mezi komfortem, kvalitou, solidním držením v zatáčkách, motorickými vlastnostmi a auto je tak opravdu skvěle vyvážené.

 

Co dodat nakonec? Chcete solidně kvalitní, vybavené a technicky vyspělé SUV? Tady je ideální kompromis!

Při psaní tohoto článku jsem dlouho přemýšlel, jak jej realizovat tak, abych nevypadal zaujatě. Závěrem tak dodám krátký příběh z našeho testování. Auto jsme vystavili opravdu poměrně reálné zátěži – čtyři lidi, lyžařské vybavení, jídlo a pití naloženy pomalu až po strop auta a cesta do Alp dlouhá v každém směru okolo 700km. Při tom posledních 30km znamenalo pořádnou porci převýšení vzhledem k průsmyku s nejvyšším bodem okolo 2.000m.n.m. Zde jsme mimochodem otestovali i brzdy, které při příkrém sjezdu z vrcholku nevadly. Možná bych i zapomněl na věc pro koncového uživatele nejdůležitější – cena. Zatímco základní verze stojí „jen“ 660.400Kč, tak tu naši v ceníku najdete za nejméně 943.000Kč, což sice není málo, ale zřejmě nepůjde o koncovou cenu a dost možná vám na něj kterýkoliv prodejce bude schopný dát dodatečnou slevu. Nicméně ani necelý milion korun není na největší SUV modelové řady v nejvyšší výbavě, se čtyřkolkou nikterak přehnaná částka. Celkově tak hodnotím X-Traila jako jedno z obecně nejvyváženějších aut, ve kterém jsem kdy seděl. Osobně bych snad ani nepotřeboval přemýšlet o silnější variantě s novým dvoulitrovým dieselem a 177koňmi. Prostě tohle se povedlo!

 

Jan Novotný

 

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..