Nejspolehlivější rodinný vůz roku 2018 je údajně z Nošovic: Hyundai i30

Nejspolehlivější rodinný vůz roku 2018 je údajně z Nošovic: Hyundai i30

Autor: Lucie Přádová · Fotografie: Lucie Přádová

I s Hyundaiem i30 jsme toho už v redakci zažili poměrně hodně. Svezli jsme se základní litrovou verzí, oturbenou jednačtyřkou, nejsilnějším dieselem a vyzkoušeli jsme i „brutální“ variantu N Performance, kterou shodou okolností kolega Lukáš Jeřábek schovává ve své garáži. Okouzlila ho na tolik, že si jí prostě musel koupit. Koupil si testované auto ihned po skončení výpůjčky, a to jako první redaktor MOTORVIZE. Jeli jsme v ní s manuálem i automatem a spoustu kilometrů (nebo spíše mílí) jsme s ním najezdili nedávno ve Walesu, kde nám čtyři dny dělal společnost při další zastávce WRC. Nejen pro Lukáše teď ale máme důležité a velmi dobré zprávy. Hyundai i30 (bez ohledu na verzi) je totiž prý nejspolehlivějším rodinným vozem vůbec. Alespoň to tvrdí hned 18 tisíc řidičů, kteří pro britský časopis What Car? oceňovali spolehlivost svých rodinných vozů. Výsledky pak určily ty nejvíce a nejméně spolehlivé. Vítězem se stal Hyundai i30, jehož spolehlivost dosáhla 98,9 %.

 

Jak anketa probíhala?

Anketa za rok 2018 se zabývala spolehlivostí rodinných vozů podle zkušeností řidičů. Ti v anketě uváděli závady jejich automobilů za posledních 12 měsíců, jak dlouho trvalo jejich napravení a kolik za opravu zaplatili. Modely vozů, které měly nejmenší problémy a nejvýhodnější opravy, získaly nejvyšší hodnocení, zatímco auta, která trápila své majitele se závažnými závadami, jejichž oprava byla finančně náročná, získala nejnižší skóre. Hodnoceny zde byly vozy ve stáří od jednoho do čtyř let. Nejspolehlivějším rodinným vozem se stal Hyundai i30. Jediným problémem, zmíněným hlasujícími u tohoto vozu, byla převodovka, která však byla vždy do týdne zdarma opravena.

 

Komentář od importéra:

Tento úspěch u zahraničních zákazníků nás velmi těší, protože dokládá nejen špičkovou kvalitu našich vozů, ale také perfektní práci výrobního závodu Hyundai v Nošovicích u Frýdku-Místku. Je to další skvělý výsledek z roku 2018, který pro nás byl celkově velice úspěšný. Po Evropě jsme obdrželi více než 50 nejrůznějších ocenění – od bezpečnosti, technologií, inovací, provozních vlastností až po jedinečný design,“ říká Jan Pohorský, zástupce společnosti Hyundai Motor Czech.

 

Jaké neduhy má konkurence?

Na opačné straně žebříčku, tedy na 27. místě, skončil nejmenovaný francouzský zástupce c-segmentu. Nejvíce problémů řidiči hlásili s infotainmentem, časté poruchy se týkaly také brzd, motorů, elektroniky nebo převodovky. Některé opravy stály až 500 liber (cca 15 tisíc korun). U vozů Škoda pak bylo nejvíce problémů hlášeno u převodovky, nemotorových systémů, karoserie a řízení. I přes možnost vůz nadále řídit museli někteří dotázaní zaplatit za opravu i 50 liber (cca 1,5 tisíce korun).

 

Význam do budoucna?

V době, kdy stále častěji vidíme pod kapotou běžných vozů k dennímu užití oturbené malé motory, se problematika spolehlivosti probírá stále častěji a častěji. Není divu, že jsou takové ankety opravdu důležité. V době konzumní společnosti a přístupu k automobilům jako ke spotřebnímu zboží se s výdrží nového vozu delší než-li 10 let málokdy počítá. Kolikrát přichází problémy ale ještě v záruce. Naopak málokdy je fabrika ochotna vzít vadný kus zpět nebo dát k dispozici zákazníkovi zcela nový vůz. O tom ale dnešní zpráva nebyla. Byť nejde o naší domácí Škodu Auto, kdo v britské anketě zvítězil, na stupínku nejvyšším stojí vůz vyráběný v Čechách, a to jistou radost určitě udělá. Mě osobně zajímá, jak tomu bude v Čechách a zda to se spolehlivostí svých vozů vidí stejně i čeští řidiči. To ale samozřejmě ukáže až čas…

 

 

Lucie Přádová

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..