Motorvize karting cup 2018 v Třinci? To byla jízda!

Motorvize karting cup 2018 v Třinci? To byla jízda!

Autor: Petr Bahenský · Fotografie: Petr Bahenský

Hodně mých článků začínalo brzkým ranním vstáváním. Zpětně si vybavuji, že když jsme vyráželi na rally, měl jsem tendenci psát o mé únavě. Dnes bych si dovolil napsat téměř to samé, protože jsme tentokrát vyrazili z Prahy směr Třinec, a tak nás čekala opravdu dlouhá cesta. Vstávání o víkendu na šestou hodinu ranní není nic moc pro mě, ale i přesto usedám do našeho cestovního vozu od Citroenu a vyrážím společně s kolegou vstříc novým zážitkům. Možná už jsou někteří naši závodnici také na cestě, a o to větší poklona jim patří. Odbíjí osmá hodina a je čas konečně vyrazit. Co nás dnes čeká? Přeci třetí závod Motorvize karting cup 2018! Co vše si užijeme my a hlavně naši závodníci na údajně jednom z nejlepších okruhů v Evropě vůbec, Steel Ringu ve Třinci?

 

tisíc mil, těch tisíc miL…

Vybavuji si při naší čtyřhodinové cestě do Třince jednu ze slavných písní. Ovšem cesta je plynulá a na silnicích si užíváme klidný provoz. Krátce po 12 jsme již v centru dění. Ptáte se, kde tedy konkrétně jsme? Na Steel ringu v Třinci. Jedním slovem bych tamější okruh popsal: „nádhera“. Vlastně bych měl odpovědět jinak, omlouvám se. Areál nejde popsat jen jedním slovem. Snad se dá jen přemýšlet, jestli by se neměl založit i tým Motorvize, abychom mohli závodit s vámi, či odškrtnout jinou posádku. Nebojte, takoví nejsme, a proto si závod mohli užít všechny přihlášené posádky. Po rozmístění „brandingu“ motorvize se pomalu blížíme k rozpravě s tými. Zástupci areálu nabádají jezdce k opatrné jízdě a nějak si nadále vybavuji jeho prohlášení, že pokud někdo úmyslně udělá nějaký prohřešek, jezdce snímá až 28 kamer ve velkém rozlišení. Nebudeme chodit dále kolem horké kaše, pojďme na to, kvůli čemu tady jsme. Hurá na start. Tedy abych byl přesný, na kvalifikaci.

 

390 ccm hovoří za sebe…

Takový má obsah motokára ve Třinci. Kolik jezdci na trati mohou jet? Až 90 km/h. Zní to až téměř děsivě, že? Kvalifikace nám nenabídla nic závratného. Vždyť všichni se drželi ducha fair play. Ostrý start se blíží. Motokáry jsou připraveny. Červená světla svítí. Chvilka pauzy a zelené světlo se rozsvicí. Závodníci se vydali vstříc rekordním časům. Dovolím si předběhnout závod a okomentovat tuto svojí větu. Ačkoliv žádný ze závodníků nezajel rekordní čas, i přesto si jezdci dle slov místních drželi hodně dobré časy. Na trati můžeme vidět borce, kteří se nebojí dát motokárám, co pro to. „Chudák manželky“ říkám si v duchu. Tak trochu tradičně čekalo na závodníky povinné střídání, ke kterému bylo opět přidáno i povinné tankování vprostřed závodu (mezi 55. a 65. minutou). Opět si vzpomenu na jednu větu z rozpravy: „Všichni přeci víme, že v boxech se závody nevyhrávají.“ Naznačena byla nutnost jízdy rychlostí kroku v rámci celé boxové zídky. Zároveň bylo tentokrát drsně trestáno nedodržení časového limitu pro střídání – jen pro připomenutí doplňuji, že každý ze závodníků mohl na trati strávit maximálně 20 minut (+ 1 minutu tolerance). Překvapivě, ačkoliv většina startovního pole už na závodech Motorvize byla, hned třem týmům byla po prvním střídání udělena penalizace průjezdu boxy, a to za překročení zmíněného limitu.

 

Na závěr? Opět velké díky.

Jedná se už o třetí ročník našeho značkového šampionátu závodů na motokárách pro veřejnost. Někteří jsou s námi už od začátku a za to jim také patří velké díky. Někteří jsou zde s námi chvilku, ale  vážíme si vás všech. Těch, kteří s námi jezdí přes celou republiku, aby si užili závody. Samotný Steel Ring, špičkový motokárový okruh, s námi byl podruhé v řadě. Právě všem místním profíkům patří další poklona. Ačkoliv si vždycky na začátku zanadávám, že musím brzy vstávat, největší odměna přichází ve chvíli, kdy se s vámi můžeme potkat, vidět, jak se vám daří a hlavně sdílet jeden důležitý znak  – lásku k motorismu. Není to tak?

 

Petr Bahenský

 

Generální partner Motorvize karting cup 2018 je společnost PP-Group. Děkujeme.

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.