Motorvize karting cup 2017: první amatérský závod s opravdovými profíky

Motorvize karting cup 2017: první amatérský závod s opravdovými profíky

Autor: Petr Bahenský · Fotografie: Petr Bahenský

Už uběhl rok od posledního závodu loňského prvního ročníku amatérského motokárového šampionátu, který sklidil mnoho chvály a vykouzlil mnoho radostných tváří nejen po skončení jednoho jediného závodu, ale už v průběhu a v závěru celého šampionátu. Během roku 2017 se mnoho těchto motokárových nadšenců (dokonce) samo ozývalo a dotazovalo se na další benzínový zážitek v podání motorvize. A já můžu konečně napsat: „Včera slavnostně proběhl“. Tak se za ním pojďme poohlédnout a připomenout si ty nejdůležitější momenty. Motokáry nastartované, já probuzený, tak jen už vy dopijte svůj poslední šálek kávy, pohodlně se usaďte a jdeme zavzpomínat.

 

Lidí jak na***** už hodinu před závodem

Mě samotného překvapil velký zájem, který jsem mohl zaznamenat už před samotným startem akce. Zahájení mělo totiž proběhnout až lehce po 3 hodině odpoledne. Společně se Simčou Zápotočnou jsme přijeli hodinu před závodem a oba jsme hleděli s otevřenou pusou, kolik je na parkovišti aut. Při příchodu do areálu jsme zde mohli vidět první (ne)amatérskou skupinku závodníků. Teď mi dovolte vysvětlit můj nadpis a ne v závorce. Zvolil jsem tyto kroky právě kvůli tomu, že se většina účastníků opravdu vybavila, jako kdyby byla na opravdu profi závodě. Nechyběli vesty, vlastní helmy a především koncentrace od samotného začátku. Především včasný příchod všech závodníků se velmi cení a patří jim velký klobouk dolů. Všech 9 startujících družstev dorazilo před doporučeným příchodem.

 

Za pár minut začíná kvalifikace, tak se ještě rychle občerstvíme…

U většiny týmů předcházel kvalifikaci tolik doporučovaný trénink, kdy si závodníci mohli vyzkoušet trať, naladit se na závodní atmosféru a hodit se do formy. Z obličejů závodníků bylo poznat, že byli s tratí spokojeni. Ti, kteří se tréninku nezúčastnili, tak měli možnost naplnit své žaludky něčím dobrým ze švédského stolu v podání Motorvize. Musím se přiznat, že sekaná sice vypadala jako, že jsme některé z nadšenců chtěli otrávit, ale na druhou stranu se i tahle pochutina dala sníst a pokud někomu nechutnala sekaná, měl možnost vybrat si ze salátů a dalších dobrot – za to mimochodem patří dík nejen provozovateli areálu, ale i našemu týmu, který pro vás už v brzkých ranních hodinách chystal občerstvení.

 

Kvalifikace se blíží, závodníci najedeni

A druhý ročník se pomalu těší na první závodníky, kteří budou mít možnost si vylosovat motokáru. Jako první dojeli kluci z #HORIZONFULL, kteří losovali jako první a já jsem jim věřil v dobrý výsledek. Po výběru motokár si první závodníci vyslechli poslední slova o bezpečnosti a mohlo se jít startovat.

 

A je to tu! Velká očekávání vybuchují už v prvních zatáčkách

Adrenalin koluje krví, závodnici připraveni, Motorvize spouští živé vysílání a začínáme! To největší napětí je samozřejmě v závodnících stojících na startu. Trať v Hořovicích já osobně hodnotím jako jednu z nejlepších v republice, navzdory tomu je prvních pár metrů trati doslova nejužším místem na trati. I proto sledujeme nejvíce dění v prvních zatáčkách, kde se samozřejmě 9 motokár neobejde bez drobných kontaktů/ťukanců, k větší kolizi ale nedochází. Postupně sledujeme souboj o přední příčky. Ten svádí vlastně všichni stálíci – tým Noname, NoRajdrs a HORIZONTFULL.  Překvapením není ani staronový tým Hajsel motorsport, jehož složení již delší dobu dobře známe, název je však pro Motorvizácký cup novinkou. Po prvních pár kolech se pozice ustálují, doslova stíhací jízdu má na starosti Honza Starý z týmu Noname, stačí mu však prvních pět kol a je na prvním místě (ze čtvrté startovní příčky). Úkolem jeho týmu je pak udržet vedení a zajistit si co největší náskok.

 

9 z 9 v cíli: výsledky nejsou všechno

Možná by se mohlo zdát, že na závody všichni chodí, aby vyhráli, a koneckonců tomu vše nasvědčovalo i v průběhu celého prvního závodu. Emoce i nervozita byly na nejvyšší úrovni, možná by vás to překvapilo úplně stejně jako mě, protože přeci jen jsme pořád na amatérských závodech. Co jsem tím chtěl naznačit? Snad ani nic důležitého. Jen jsem si nemohl odpustit poznámku směrem k úrovni našeho šampionátu. Jak všichni jistě dobře víte, Motorvize je hlavně o autech, ale nejen o nich. Zajímá nás motorsport a rádi se s našimi čtenáři potkáváme v terénu. Tím spíše si vážíme zájmu, kterému se těší náš pohár, ceníme si vaší přízně a jsme rádi, že všechny týmy dojeli v pořádku do cíle. Samozřejmě nikdo není dokonalý a neomylný, bohužel ani technika ne, takže se omlouváme všem, jejichž pocit z jízdy nebyl vyloženě bez výhrad a věříme, že se jim příště pojede lépe. Každopádně už teď se těšíme do Brna, kam bychom se měli přesunout již první zářijový víkend.

Petr Bahenský

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..