Mitsubishi L200 Expedition: srdcem dobrodruha

Mitsubishi L200 Expedition: srdcem dobrodruha

Autor: David Samsa Bitner · Fotografie: David Samsa Bitner

Naše redakce na sklonku ledna dostala možnost vyzkoušet opravdový „teréňák“ se vším všudy. Přemýšlím, jak tohle auto uvést. Napadá mě jediné. Pokud máte srdce dobrodruha, pak tenhle kousek musí stát ve Vaší garáži… A pokud dobrodružnou povahu nemáte, pak musíte mít dům někde tam, kde končí civilizace a začíná divočina. Využili jsme této situace a jeli vyzkoušet tuhle opravdovou čtyřkolku do hor. Zkušebním terénem se nám stalo pomezí Jizerských hor a Krkonoš…

Jedna nejmenovaná automobilka má ve svém sloganu „Nezastavíš…“ Nicméně dnes testovaný vůz si tento přídomek bezpochyby zaslouží víc než cokoliv jiného. Snad jedině fatální porucha by jej mohla zastavit. O tom ale dnešní článek není – nás opravdu nic nezastaví.

 

Základem je síla

Takže si jej pojďme prohlédnout detailně. Základem je pickup Mitsubishi L200. Pod kapotou má turbodiesel 2.4 DI-D s výkonem 133 kW a nejvyšším kroutícím momentem 450 Nm. Může se zdát, že tento výkon na tohohle přes dvě tuny vážícího drobečka nebude stačit. Opak je ale pravdou. Zrychlení z 0 na 100 dává kolem 10 sekund a dálnicím se s ním rozhodně vyhýbat nemusíte. Snad jen ve vyšších rychlostech je trochu slyšet nástavba a vývod sání. Převodovka je pochopitelně manuální, šestistupňová. Auto má běžně poháněnou zadní nápravu. V režimu 4X4, který lze měnit i za jízdy do 100 km/h se pak připíná náhon na přední nápravu. Dále jsou možnosti 4X4 HLC a LLC. Nadstandardní je uzávěrka diferenciálu, i bez ní ale dokáže L200 překonat velmi obtížný terén.

Stanoviště řidiče je poměrně hodně vysoko a samotné rozměry auta dávají pocit, že řídíte spíše menší náklaďák než terénní pickup. Abychom nebyli jen u těch výhod. V městském provozu je to spíš utrpení než radost a zvláště pak hledání parkovacího stání pro 5,8 m dlouhé auto nemusí být úplně zábavou. Jinak posaz i rozhled je výborný. Máloco lze vytknout ergonomii uvnitř. Vše je tam, kde to tak nějak očekáváte. Škoda jen, že ovládání doplňkových výbav – nezávislého topení, či uzávěrky diferenciálu je každé jiné a působí poněkud neprofesionálním dojmem. Ale to je detail, nejde o designérský kousek, ale o pomocníka do pohody i nepohody.

 

S městem za zády…

Nechme tedy město za zády a odbočme na nezpevněnou cestu. Než se ale dostaneme někam do terénu, je dobré se krátce zmínit o jízdních vlastnostech na silnici. Díky vyššímu těžišti a zejména vysokému profilovému číslu pneumatik je potřeba při projíždění zatáček počítat s mírnou nestabilitou. Jinak se na dálnicích a běžných silnicích auto chová bezproblémově.  V lehkém terénu, třeba někde na louce či lesní cestě si za sucha vystačíte i se základním nastavením, tedy pohonem zadních kol. Můžete si dovolit i jízdu v relativně hlubokých kolejích, jelikož světlá výška je 22,5 cm. To pomalu přecházíme k těžšímu terénu. L 200 může jet až ve 45° náklonu. V předu má nájezdový úhel 30° a vzadu 25° respektive 22° podle stupně výbavy. Když se před vámi objeví nějaký ten potůček, lehce jej překonáte. S brodivostí 60 cm pohodlně překonáte i menší řeku. V běžném režimu 4×4 se točivý moment přenáší v poměru 40:60, dále je možno rozdělit v režimu 4×4 HLc točivý moment 50 na 50 s použitím uzávěrky mezinápravového diferenciálu, anebo v režimu 4×4 LLc přidat redukci. Pokud ani tohle nestačí k překonání terénní překážky, pak zbývá snad jen nasadit naviják a pomoci si přitažením k pevnému bodu.

 

Bivak v přírodě

Už máme za sebou všechny nástrahy terénu a pomalu zapadá slunce a ztrácí se zář. L200 Expedition má relativně pohodlné spaní pro 2 dospělé, a to na střeše. Jeho příprava není nijak složitá a nezabere mnoho času. Chce to jen chvíli točit klikou, až se stan zcela napne. Přístup na střechu zajišťuje hliníkový žebříček. V Úložném prostoru je chladnička ARB o objemu 35l, do které pohodlně naložíte dost jídla a pití. Napájená je z baterie, ale lze ji také připojit na běžnou síť 230V. Nechybí ani 2 kempová křesílka a stolek, který si můžete rozložit pod sluneční markýzou, jež se nachází na pravé straně. Ani jednu z těchto možností jsme díky mrazivému počasí nevyzkoušeli. Poslední, ale důležitou částí expediční výbavy, je naviják, který lze umístit jak dopředu tak i dozadu. Ovšem díky uvedené výbavě už v ložném prostoru moc místa nezbývá.

 

Expediční verze

Tento nápad vzešel od českého zastoupení Mitsubishi. Cílem je připravit téměř běžné auto, které přináší zážitek tak trochu jinak. Nástavbová výbava auta přišla bratru přes 400 tisíc. Soupis nadstandardní výbavy přinášíme níže. Pro běžného řidiče tohle auto asi není, ale pro ty, kteří mají rádi dobrodružství, cestování a pobyt v přírodě je jako dělané. Osobně bych si tohle auto rád vyzkoušel během letních měsíců a vyrazil s ním třeba někam na východ. Jako zkušenost se i tahle jízda v tak trochu nepříznivých, chladných zimních podmínkách ale také rozhodně hodí!

 

Soupis expedičního vybavení:

Nástavba korby – Hardtop 74 197
Střešní stan Maggiolina Airlander a střešní nosič 73 833
Nezávislé topení Webasto 43 170
Kryty podvozku 35 332
Multi-Mount 35 000
Naviják WARN M8000 31 660
Terénní pneumatiky 31 610
Air Locker uzávěrka diferenciálu 29 062
ARB kompresor CKMA12 12V 8 172
ARB lednice 35 lt s uchycením 24 467
Zvýšené sání 14 207
ARB vyprošťovací taška Medium RK11 10 084
Rhino-Rack markýza Sunseeker 2000 6 950
Rhino-Rack LED kit 6 050
Rhino-Rack boční díl k markýze Sunseeker 2000 3 801
ARB hliníková skládací židle Sport 1 550
CELKEM 429 145

 

David Bitner

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..