Mitsubishi ASX 2018: pro (ne)náročné motoristy a fandy značky

Mitsubishi ASX 2018: pro (ne)náročné motoristy a fandy značky

Autor: Jakub Kameníček · Fotografie: Jakub Kameníček

Neuběhly ani dva týdny od mého návratu ze ženevského autosalonu a já měl nyní možnost otestovat letošní verzi známého modelu ASX od japonské automobilky Mitsubishi. O jejím působení na letošním GIMS jste si mohli ostatně přečíst i v mém výstupu (odkaz). Již tam mě staronové ASX zaujalo a byl jsem zvědav na své hodnocení v závěru tohoto testu. S autem jsem jezdil primárně po zpevněných komunikacích (i vzhledem k dodané specifikaci), a to na těch dálničního či městského charakteru i druhého typu, okresek. Co jsem si z těchto tří krátkých dní odnesl? Zaujal mne natolik, že bych si ho já sám chtěl koupit? A proč? Na tyto otázky se vám pokusím odpovědět v následujících řádcích. Pohodlně se usaďte a vydejme se společně na cestu odhalení pravé povahy mnou testovaného vozu.

 

Design a styl: co přináší letošní rok a kde došlo ke změnám

Co se týče exteriéru, předek byl přepracován v podstatě minimálně. Změnu doznal jen vzhled mřížky před chladičem, oproti loňským horizontálním pruhům má nyní podobu šestistranného vzoru . Další detail, který s sebou přináší až nové ASX 2018, je přidaná chromová linka mezi světlomety, propojující tak středový znak na masce s oběma hlavními světlomety. Předek tak nyní působí ještě o něco agresivněji a exluzivněji. V zadní části byl přepracován celý nárazník. Nyní vypadá o něco dynamičtěji a stylověji, ve spodu náznak difusoru a nad ním vlis s odrazkami-dvě ve tvaru „c“ po stranách a jeden rovný pruh ve středu. Mohu tak alespoň ze svého pohledu říci, že i když došlo na první pohled k malým kosmetickým změnám, jsou rozhodně k lepšímu.

V interiéru nastalo změn snad ještě méně. Kromě přeskupení tlačítek pro vyhřívání předních sedadel ve spodu středového panelu (které bylo jistě ovlivněno nyní i přidáním dvou USB portů) a kromě toho, že již zcela vymizela fyzická tlačítka a regulátory z palubního displeje na vrchu středové konzole, je interiér více méně totožný s tím z loňského roku. Abych byl férový, ještě se hýbalo s úložnými prostory a přihrádkami mezi předními sedadly. Tak či tak, po usednutí za volant nebo na místo spolujezdce si budete připadat jako v plastovém království. Jen vrchní, nejvíce viditelné plastové díly jsou trochu měkčené a působí o něco kvalitněji…

 

Ergonomie a prostor je to, v čem sdílím nadšení.

Zde naváži na předchozí kapitolu. To, co mě v tomto autě bylo příjemné, byla ergonomie. Ať už za volantem, na pozici řidiče, kde jsem měl vše příjemně na dosah – polohování volantu, sedačky a řadičky, tak i například vzadu, kde jsem si užíval dostatek místa pro hlavu i nohy. Ideální byla pro mě osobně i výška oken a výhled z nich. Co až tak ideální nebylo a po čem jsem si postesknul, byla absence dostatečně velkých dveřových kapes na láhev vepředu, respektive jejich totální absence u spolujezdců vzadu. Ty vpředu pojmou maximálně půl a tři/čtvrtě litrovou láhev. Spolucestující vzadu se musí spokojit pouze s drobnými držáky, dostupnými jen po vyklopení středové loketní opěrky. Pokud jedu v SUV (respektive v naší specifikaci spíše v crossoveru), čekal bych větší variabilitu a maximální praktičnost. Pro leckoho může toto být zanedbatelné. Já bych však při výběru takového druhu auta tento detail nepřehlížel. Každopádně, co se týče prostornosti jako takové, platí pro ASX „rčení“: jak zvenku působí poměrně drobně, tak uvnitř prostoru nabídne velkoryse. Líbily se mi obzvlášť některé praktické detaily, které bych stěží hledal u jiných automobilek. Například clipy na tužky či prostor pro uložení balíčku s kapesníky (viz galerie), aneb vše má své místo a svůj pořádek.

 

Technická data o motoru, převodovce a další parametry.

V mnou testované verzi byl uložen řadový atmosferický benzinový čtyřválec MIVEC – jednašestka, spřažen s 5-ti stupňovým manuálem. Klasická předokolka. Maximální točivý moment se dostavuje až při vyšších otáčkách, konkrétně ve 4 tisících. To se projevuje (ne)blaze i na spotřebě a pocitu z jízdy. O tom však až o kapitolu níže. Maximální výkon této benzínové jednotky pak činí při cca 6000 ot/min nevelkých 86 kW (117 koní). Naše auto bylo ve verzi Intense+, což znamená, že nabídne (oproti verzím Inform a Invite+) větší ráfky kol (18 palců), o něco větší šířku karoserie (1810 mm) i malinko větší hmotnost (1360 kg).

Palivová nádrž má celkem slušný objem, hezkých 63 litrů.

K dispozici jsou u tohoto modelu vyhřívaná přední sedadla, které jsem mile rád během testu využíval. Při jízdě po dálnici se nabízí využití tempomatu, jehož ovládací prvky se nacházejí tradičně na volantu, a při zacouvávání na parkovišti je příhodná i parkovací kamera. Ovšem chyběly zde (trochu nelogicky?) parkovací senzory, příplatková položka.

Jedna informace, o které se dočtete přímo na stránkách výrobce, se týká světlometů. Vzhledem k trendu dnešní doby – využívat převážně led technologie, se drží Mitsubishi u tohoto modelu stále xenonu (bavíme-li se o hlavních světlometech). ASX nabízí speciálně navržené svícení, které v nočních či temných podmínkách poskytly i mně během testování o něco širší zorný úhel osvětlené vozovky a okolní krajiny (tabulkově to činí 160°). Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že zrovna to je v noci, kdy bývá divoká zvěř často aktivní, velmi rozhodující. Musím tedy s povděkem kvitovat, že tato osvětlovací technologie, tzv. SUPER-HID „wide vision“, funguje vcelku dobře. LED světla byly použity pouze pro denní svícení v podobě svislých pruhů v předním nárazníku.

Technologickým vrcholem interiéru je přirozeně 7“ středový displej, vnořený do plastového klavírně-lakovaného dílu. Infotainment umožňuje propojení s iPhone i Android zařízeními a do jisté míry spoléhá primárně na jejich programová rozhraní i navigaci. Všechna tlačítka jsou již dotyková a reagují bezchybně. Samotný infotainment má intuitivní strukturu a dobrou (rychlou) odezvu.

O hudební zážitek se mi v tomto voze postaralo hned 6 reproduktorů a jejich výstup byl podle mého laického ucha velmi uspokojivý.

 

Pocity z jízdy a naměřené hodnoty

Vzhledem k výše řečenému si pokládám otázku, co  zhruba může člověk čekat od takového vozidla? Já se setkal s chvalitebným až dostatečným výsledkem (berte jako ve škole). Schopnost akcelerace u tohoto vozidla je spíše slabší. Až ve vyšších otáčkách se „jakoby něco děje“. Řízení není úplně responzivní jako u jiných modelů, respektive jiných značek. Osobně spíše preferuji ostřejší odezvu a myslím, že i to přináší lepší požitek při průjezdech zatáčkami. Zamrzel mě také u auta s takovouto cenovkou i chybějící šestý kvalt převodovky. Auto by v případě jeho přítomnosti mělo jistě úspornější chod při cestě na dálničních tazích. Ve vyšších rychlostech se auto tak či tak necítí úplně komfortně, což dává řidiči znát během jízdy právě třeba po dálnici (uvažujme rychlosti od 140 km/h výše). Minimálně ne v této specifikaci či motorizaci. Na druhou stranu, musím obhájit jeho pohodlnost a nízkou spotřebu benzínu (máte-li lehkou nohu a udržujete motor v otáčkách ve spektru 1500 – cca 2200 ot/min) při cestách městem či po okreskách. Tam se mi klidná jízda jevila jako velmi pohodová. Spotřebou jsem se na těchto typech komunikací pohyboval někde na pomezí 6 litrů, což je u benzinového auta, jednašestky, prostě hodně dobré. Na dálnici to ale bylo vždy minimálně 7,2-7,3 litrů/100 km.

Pokud budu subjektivně hodnotit odezvu podvozku na nerovnosti ve vozovce, řekl bych, že tlumení a izolace interiéru jsou spíše průměrné: nijak neoslní, ani vyloženě neurazí. Co též souvisí s podvozkem je jízda zatáčkami. Tam se mi auto hodně líbilo. Díky zvolené technice (i naší o něco lepší verzi Intense+) je každý průjezd více méně sebejistý a auto se téměř vůbec nenaklání resp. naklání tak, jak od crossoveru čekáte (o trochu méně než velké SUV a o trochu více než tvrdý evropský městský crossover).

 

A co na to konkurence?

V dnešní době je trh crossoverů již hodně obsáhlou oblastí. Asi by nebylo úplně fér srovnávat ASX s prémiovými vozy jako je například Audi Q2 nebo třeba BMW X1. Takže pokud přirozeně zamíříme svou pozornost na vozy v podobné cenové relaci (mnou testovaný vůz má hodnotu cca 625.000,- Kč ; respektive 550.000,- Kč po akční slevě), můžeme jej srovnávat s takovými vozy jako je například Citroen C3 Aircross, který nabídne možná okázalejší, modernější design (zejména v interiéru), nebo třeba Mazda CX-3, která poskytne opět o něco modernější vzhled a hlavně prostě lepší řidičský požitek či nakonec třeba můžeme oponovat modely od VW koncernu, například Seatem Arona či VW T-Roc, oba poskytující přinejmenším to, co právě ASX, akorát snad trochu o něco atraktivněji a zábavněji…

 

Komu se vyplatí nové ASX?

Možná nyní vypadá, jakoby Mitsubishi ASX bylo špatné auto… Ne. Nebo, že by ztrácelo krok s trendy a tedy i s konkurencí. Možná je to ale jen záměr značky – udržet si právě tuto tvář. Některé ovládací prvky v interiéru se mohou lidem mého typu jevit předpotopně (např. tlačítko pro zobrazení jízdních dat umístěné na palubce hned pod volantem). Možná ale bude spoustu lidí, kterým to bude naprosto vyhovovat. Ostatně, existují statistiky, které jasně říkají, že se najdou tisíce spokojených majitelů tohoto modelu, a to i u nás či na Slovensku, napříč generacemi, stářím modelu i věkem majitele. Každopádně, pokud bych měl představit svůj pohled na věc, dle mého názoru bude tento vůz dobrou volbou spíše pro nenáročné řidiče, středního či pokročilejšího věku hledající spíše pohodlí, konvenční/osvědčené technologie a spolehlivost. Může to být dobré městské auto i fajn přemisťovadlo na výlety po okreskách. A to se ani nebavíme o jiných nabídkách od této automobilky a pro tento model. Osobně bych si v ASX spíše dokázal lépe představit diesel, šestistupňový automat CVT, s náhonem na obě nápravy. Pak by mně osobně dávalo větší smysl a bylo by v mých očích více atraktivní při srovnání s vozy konkurence. Na druhou stranu, ve statistikách najdeme jako nejžádanější specifikace spíše ty levnější, které dosáhnou i pod hranici 400 tisíc korun. A za ty peníze? Prostě příjemně jednoduché auto.

Tak či tak, jde o Mitsubishi, a to má nesmazatelnou historii a pověst spolehlivých aut-držáků. A to taky mnoho potenciálních zákazníků jistě zváží. Pokud tedy doporučit spolehlivé, úsporné, prostorné auto do města a na výlety a navíc, pokud máte oblibu v jeho vzhledu, myslím, že toto Mitsubishi splní všechny tyto požadavky obstojně.

 

Technická data a další užitečné rady naleznete na portálu Autohled.cz:

[link-preview url=“https://www.autohled.cz/a/mitsubishi/asx#recenze“ forceshot=“true“]

 

Jakub Kameníček

 

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..