Mikulášská Rally Slušovice: víc než jenom „zimní show“

Mikulášská Rally Slušovice: víc než jenom „zimní show“

Autor: Petr Bahenský · Fotografie: Petr Bahenský

Asi poslední událost, kde jsme se mohli my – motorističtí nadšenci setkat v letošním roce, byla Mikulášská Rally ve Slušovicích. Ptáte se, kde se tato oblast nachází? Poradím vám. Redakční tým se přemístil opravdu ale opravdu blízko Zlínu. Mohli jsme se těšit na celkově 5 RZ a na velké množství zábavy. Možná vám hlavou probleskla otázka: „Proč?“ Velmi snadno na otázku odpovím. Je 10 hodin, my nyní sedíme v autě a při cestě vidíme první náznaky sněhu, vydrží sníh až do Slušovic?

 

Sněhu víc a víc: Dnešek bude prostě pecka!

Jak jsem již v předešlé větě naznačil, asi 100 km za Prahou jsme se setkávali s prvními náznaky sněhové pokrývky, ale stále nás čekalo mnoho kilometrů, a proto jsme netušili, jak to bude vypadat na místě. Čím blíže jsme ovšem byli, tím více jsme si libovali, že jsme nejeli zbytečně. Pří výstupu z auta, můj kolega Honza už hází první „tlamu“ na led. Samozřejmě jsem se mu také patřičně vysmál, ale i já jsem za několik vteřin chytal svého prvního zimního zajíce.  Na místo jsme přijeli za 5 minut dvanáct, a tak běžíme pro akreditace a na správné místo, abychom mohli být svědky zajímavých průjezdů.

 

Silnice a nebo lední plocha? Zatím to vypadá na druhou možnost.

Někdy se stane, že váš výběr místa nedopadne podle představ, ale náš dnešní první hodnotím snad nejlépe za letošní sezonu. V diváckém prostoru jsme mohli vidět několik jízd bokem, zařazení zpátečky, nebo dokonce i pana Jezdce Mikulaštíka, který se svým průjezdem poněkud mimo dráhu pokusil fotografům naznačit, aby se vyhnuli focení. Závodníkovi se nepovedl jeden průjezd zatáčkou, ale zároveň nechtěl řešit svojí chybu „zbaběleckou“ zpátečkou, a pro oko diváka se rozhodl, že využije jediné volné místo, kudy mohl jet. Fotografové se museli pro svojí smůlu nebo štěstí proběhnout, aby nedošlo k nehodě, ale vše se vyřešilo naprosto bravurně a jezdec s Octavií WRC nám zase ukázal, že udělat show opravdu umí! Mnoho z dalších účastníků dostalo také hodiny, někteří svojí chybu řešili stylem, že pobavili diváky točením dokola na místě, někteří závodníci nás trochu zklamali a využili zpátečku. Snad jako nejvtipnější moment na celém závodě hodnotím jízdu Honzy Černého, jenž nejspíše chtěl se svojí Fabii R5 poukázat na fakt, že má Škodovka opravdu velký kufr. Někdo z kolegů mu nezavřel kufr a na některé části trati se mu otevřel. Pokud jezdec stačil zaznamenat divácký smích, tak jsem si vtipně představoval, jak si tak Honza říká: „Proč se mi sakra smějí?“ Jen žertuji, tušil to určitě Honza i sám.

 

Konečné výsledky: každý je pro nás šampion

Samozřejmě, že si lidé pamatují vítěze. Nikdo si za 10 let nevzpomene na poraženého. Dneska pro mě ale není ani jeden ze závodníků poraženec. Jak možná tušíte, Mikuláška je spíše exhibiční soutěž než vyloženě velký závod. Za dnešní zábavu vděčím právě lidem, kteří usedli za volant kteréhokoliv auta a ukázali nám, že my – běžní uživatelé bychom si na silnicích měli dávat pozor, protože i jezdci měli mnohokrát potíže. Samozřejmě nikdy nepojedeme rychle jako oni, ale i přesto je dobré dbát na bezpečí. Letošní ukončení sezony se opravdu povedlo na jedničku, a kdo se nepřišel rozloučit, jako by nebyl. Ne nadarmo se říká: „To se slovy nedá popsat, to bys musel vidět“.

 

Petr Denzel Bahenský

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..