Kandidáti na prezidenta a auta: Petr Pavel je vášnivým motoristou i petrolheadem

Kandidáti na prezidenta a auta: Petr Pavel je vášnivým motoristou i petrolheadem

Autor: Michaela Rubešová · Fotografie: BMW Group

Česká republika prožívá náročné chvíle, které rozhodnou o dalších letech. Již brzy se totiž rozhodne o novém prezidentovi, který bude reprezentovat naší zemi. Kromě různých debat, které mohou lidé sledovat v televizi, se objevují v médiích i různé rozhovory s kandidáty na Hrad. I nás zajímalo, jak to mají, pro nás s nejbližším tématem, automobily. Tentokrát nám na otázky odpověděl generál Petr Pavel. Nutno podotknout, že se jedná o žhavého a velmi vytíženého kandidáta, proto nebylo v našich silách získat odpovědi na všechny otázky jako u předchozích kandidátů, i tak pro vás máme to nejdůležitější o dalším z kandidátů a jeho vztahu k autům.

Petr Pavel je velmi zajímavou českou osobností. Generál totiž již ve 14 letech nastoupil na Vojenské gymnázium. Tím, že se jeho kariéra i život ubíral ihned záhy právě tímto směrem, byl zřejmě rozhodnutý už v útlém věku. Žil v době, kdy členství v KSČ bylo života důležité. Kdo nebyl ve straně, nemohl prakticky nic – ani studovat. Do strany tedy vstoupil v 21 letech, dnes ale říká, že svého rozhodnutí lituje. Přesto se pro něj minulost stala zdrojem učení a růstu.

Důležité je zmínit, že třicet let sloužil v aktivní službě armády. Sloužil demokratickému světu a jeho hodnotách. Zajímavá jsou i vyznamenání, která generál Pavel za svou existenci na tomto světě získal. Jmenujme alespoň některé: Kříž za vojenskou statečnost (Francie), Řád záslužné legie (USA), Řád královské koruny (Belgie), Státní vyznamenání ČR – Medaile za hrdinství, a řada dalších. Také bychom neměli zapomenout, že byl Pavel zvolen předsedou Vojenského výboru NATO. Pojďme se ale už podívat na otázky, které nám kandidát na prezidenta Petr Pavel zodpověděl. Určitě budete překvapeni skladbou jeho garáže!

 

Máte řidičský průkaz?

Ano, dlouhou dobu a během aktivní služby jsem měl možnost vyzkoušet mnoho různorodých vozů, mimo jiné i ty největší vojenské „vehikly“.

 

Jakým autem, případně auty nebo motorkou pan generál momentálně jezdí a co na nich má rád?

„BMW M2, to je můj sporťák pro každý den a naplněný řidičský sen. Dále pak VW Golf. Ten je zase nezničitelný a za všech okolností spolehlivý 12letý dělník do každého počasí. Moje garáž je také plná motorek. Mohu jmenovat například BMW GS 1250, to je moje univerzální motorka “několik v jedné”, která zvládne všechno od krátkých výletů až po cesty na tisíce kilometrů. A také Jawa 350 “Konopnice”, to je zase nostalgie a návrat k motorkářským kořenům.“

 

Jaký má vztah k autům či motorkám obecně?

„Velmi kladný a dlouhodobý, řízení pro mě bylo vždycky radostí a dosud mě nepřestalo bavit.“

 

Jaký zajímavý vůz v minulosti řídil a jaké zážitky si z toho odnesl?

„BMW i8, popsal bych ho jako futuristický sporťák s karbonovým monokokem, hybridním pohonem.“

 

To byly čtyři otázky a odpovědí z krátkého rozhovoru na téma „kandidáti na prezidenta a auta“. Tentokrát na naše otázky odpovídal Petr Pavel. V pořadí jde již o pátého kandidáta. Zbývá dodat, že se první kolo prezidentských voleb koná 13.-14.1. Volit bude možné v pátek 13.1. od 14 do 22 hodin a v sobotu 14.1. od 8 do 14 hodin. Druhé kolo nás všechny pak čeká přesně o 14 dní později (27. a 28.1.), opět v pátek a sobotu ve stejných časech.

 

Michaela Rubešová a Jan Novotný

Sdílet: