Jak na „chytré“ auto? Říká se, že pomocí Xmartonu

Jak na „chytré“ auto? Říká se, že pomocí Xmartonu

Autor: Klára Kalašová · Fotografie: Klára Kalašová

Můj úkol zněl jasně. Dojet do Hauch gallery v Praze, kde jedna později jmenovaná společnost představovala jeden z údajně opravdu revolučních produktů. Dozvěděla jsem se tam spousty zajímavých věci, o které se s vámi teď podělím. Zajímá vás, jak se dá na dálku ovládat váš automobil, jeho funkce a jak mít přehled o všem, co je s vaším automobilem spojené? Stačí proniknout do možnosti nového komplexního řešení Xmartonu a ovládat, sledovat a zabezpečit automobil prostřednictvím vašeho vlastního smartphonu. Na tyto funkce nás lákali zástupci této nové značky. A jak to vše vypadá v praxi? To jsme si měli možnost vyzkoušet osobně jako vůbec jedni z prvních!

 

Co je vlastně Xmarton?

Xmarton je homologovaná výkonná jednotka určená na univerzální propojení vozu a chytrého telefonu. Je přizpůsobena konkrétnímu modelu automobilu, do kterého se instaluje v podobě malého zařízení, tzv. CarBoxu. Jednotka prošla národní atestací o technické způsobilosti, kterou vydává Ministerstvo dopravy České republiky, a podporuje bezpečnost, přehled a pohodlí.

„Ovládání elektrických okének, zámků dveří a kufru, spouštění varovných blinkrů pro snadné nalezení auta, bezklíčkové sdílení či bezpečná imobilizace vozu prostřednictvím mobilního telefonu. To vše bylo naším snem a vizí již od roku 2015,“ uvádí Miloš Herman, generální ředitel společnosti Xmarton, a dodává: „Po více než dvouletém úsilí dnes stojíme před zákazníky s hotovým produktem, který posune ovládání jejich vozu o několik úrovní dál a usnadní jim tak každodenní život. S uvedením Xmartonu na český a slovenský trh však naše úsilí rozhodně nekončí. Našim zákazníkům budeme v budoucnu pravidelně nabízet další nové funkce a modernizovat tak zaběhlé zvyklosti v používání automobilů.“

Pro přenos dat mezi jednotkou a mobilním telefonem jsou využívány mobilní sítě všech operátorů (jednotka se vždy napojuje na nejsilnějšího z nich po celé Evropě). Aplikace ve smartphonu si pak žádá připojení k internetu. „V dosahu bezdrátového spojení funguje komunikace na bázi Bluetooth Low Energy,“ komentuje procesy konektivity technologický ředitel Xmarton Jan Pešek. Jednu z klíčových hodnot – bezpečí – uživatelům nezaručují pouze funkce řešení Xmarton, ale je garantováno i při sběru osobních dat, které v tomto případě logicky probíhá. Data jsou bezpečně uložena tak, že je možné se k nim dostat pouze prostřednictvím specifikovaných zabezpečených přístupů. „Využíváme silné šifrovací techniky, např. výměna asymetrických klíčů probíhá dle PKCS standardů pro síťovou komunikaci i bezdrátové spojení. Úroveň tohoto zabezpečení je takřka neprolomitelná“

 

Pro koho Xmarton je?

O instalaci řešení Xmarton mohou uvažovat majitelé již vyrobených modelů aut, kteří mají zájem o jejich „nachytření“. Mezi největší výhody patří snadné sdílení, dokonalý přehled a zabezpečení auta ve smyslu imobilizace startování neoprávněným osobám, okamžité notifikace při případné autonehodě a nepřetržitém dohledu nad všemi aktivitami a procesy automobilu. Majitelé Xmartonu si také mohou kdykoli zkontrolovat hladinu benzinu v nádrži nebo stav baterie. Typy automobilů, do nichž lze Xmarton snadno nainstalovat, najdou zájemci na webu www.xmarton.com. Ti, kdo svůj typ vozu v seznamu nenajdou, se mohou spojit prostřednictvím formuláře na stránkách přímo s pracovníky společnosti, kteří jim pomohou připravit řešení šité na míru. Instalace probíhá v tzvh, což je 12 partnerských servisů po celé České republice a na Slovensku.

 

Pár modelových situací:

Když se mobil zasekne? Tak si jednoduše můžete odemknout klíčem, a potom přepnout do servisního programu přes web a jednoduše „zrestartovat“ Xmarton v mobilním telefonu.

A když se mobil úplně rozbije? Tak stačí poprosit kolemjdoucího o půjčení mobilního telefonu, přihlásit se na svůj účet a odblokovat automobil a ten se automaticky přepne do standardního módu.

 

Seznam značek  ve kterých slouží Xmarton? A co se kterými auty umíme a neumíme

Citröen C3- neumí otevřít a zavřít okna. Umí zamknout/odemknout auto a varovné blinkry

Hyundai i30- neumí otevřít a zavřít okna. Umí zamknout/odemknout auto a varovné blinkry

Renault Mégane III- neumí otevřít a zavřít okna. Umí zamknout/odemknout auto a varovné blinkry

Škoda Octavia III (5E 154) Bez keyless- neumí otevřít a zavřít okna. Umí zamknout/odemknout auto a varovné blinkry

Volkswagen Bora (1J 2)- musíte se zeptat na webových stránkách

 

Závěrem? Za rozumnou cenu a s dobrou funkčností proč ne.?

Jednotka  Xmarton včetně její možntáže dneska vyjde na 9.990Kč. To se na jednu stranu může zdát jako poměrně vysoká částka, ale… Podobné systémy v autech nabízené přímo jejich výrobci stojí kolikrát daleko více a vlastně kolikrát ani nemusíme umět vše, co Xmarton. Samozřejmě, jak se u nás v Čechách říká, ani kuře zadarmo nehrabe. Xmarton si účtuje od svých klientů určitou „paušální“ částku za poskytované služby. Výpočet vypadá takto: Při platbě kvartálně: 690,-Kč/230 za měsíc, platba pololetně: 1 190,- Kč/198 za měsíc, platba ročně: 1 990,- Kč/166 za měsíc.

Závěrem z této akce bych chtěla říci, že jsem odcházela s pocitem takovým jako nikdy. To znamená mile překvapená, že automobil se dá ovládat, zabezpečit a sledovat pomocí telefonu. Většina z funkcí Xmartonu je opravdu nových, moderních a tak trochu i revolučních. Až praxe ale ukáže, zda funkčnost opravdu odpovídá všem marketingovým lákadlům. Minimálně já osobně se těším, až jej vyzkoušíme i my v naší redakci.

 

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..