Citroën přiváží do ČR novou C5 X: nabízí zejména komfort a prostornost za rozumnou cenu

Citroën přiváží do ČR novou C5 X: nabízí zejména komfort a prostornost za rozumnou cenu

Autor: Jan Novotný · Fotografie: C Automobil Import, s.r.o. (Citroen media)

Je tomu sotva pár dní, co české zastoupení značky Citroën přivezlo do ČR prvních několik kusů nové vlajkové lodi, kterou se pro francouzskou značku proslulou komfortem svých vozů stává model C5 X. My jsme u jeho představení samozřejmě nemohli chybět a už teď musíme přiznat, že jsme byli hodně zvědaví. C5 X je totiž od základu při nejmenším hodně zajímavým počinem. Už jen to, že v sobě kombinuje údajně hned tři různé dimenze, mluví samo za sebe. Jenže ono je toho daleko více. Za zásadní lze považovat ale právě to, čím Citroën historicky proslul – důrazem na komfort posádky, C5 X k tomu pak přináší ještě praktickou stránku věci, kterou představuje především prostornost a vzdušnost interiéru. Nechybí ani moderní technologie v čele s plug-in hybridním pohonem. Aby toho nebylo málo, to celé značka balí do poměrně lákavě vyhlížející nabídky. Takhle na papíře to vypadá minimálně hodně lákavě. Vy tak už možná chápete, proč jsme byli na novinku tolik zvědaví. Pojďme už ale na to, co tedy C5 X do Čech vlastně přiváží?

 

Nová vlajková loď sázející na kombinaci tří typů karoserie

Originální C5 X v sobě spojuje eleganci hatchbacku, prostornost kombi a vyšší pozici při řízení SUV. Nová vlajková loď Citroënu je manažerský vůz s výrazným designem a dokonalým komfortem. Je vybaven prvky programu Citroën Advanced Comfort®, tedy zejména aktivními tlumiči Citroën Advanced Comfort a sedadly Advanced Comfort, pro pocit jako na oblíbené pohovce. Důmyslné odhlučnění kabiny chrání před hlukem zvenčí díky vrstveným sklům předních a zadních oken. Cestující ocení příjemné prosvětlení kabiny, které přichází velkým elektricky ovládaným střešním oknem. Nový C5 X je vybaven moderními technologiemi pro bezpečné cestování, jako je rozšířený head-up displej (promítá na čelní sklo), asistenční systémy řízení, které zavádějí poloautonomní řízení, a zbrusu nové komunikační rozhraní na 12″ HD dotykovém displeji s rozpoznáváním přirozeného hlasu.

Designéři vozu C5 X se zaměřili především na prostornost. Vpředu vytváří elegantní, horizontální palubní deska velký a ničím nerušený životní prostor. Velkorysý a příjemný prostor vzadu vybízí k odpočinku a relaxaci. Díky prostoru pro kolena XXL, širokému rozvoru a výjimečnému prostoru pro hlavu se cestující na zadních sedadlech pohodlně usadí a mohou si užívat cestu. Zvláštní pozornost byla věnována pohodlí cestujícího na zadním sedadle vpravo, který má na boku opěradla předního sedadla snadno dostupné ovladače pro podélné nastavení a sklápění sedadla spolujezdce.

 

Vytříběná míra pohodlí na palubě

C5 X nabízí vpředu i vzadu sedadla Advanced Comfort. Ty tvoří tkanina s vysokou hustotou a 15 mm silná vrchní pěna. Sedadla Citroën Advanced Comfort® nabízejí jedinečný vizuální komfort díky specifickému čalounění, komfort při dosednutí díky příjemné pěně, která okamžitě po usednutí nabízí oporu podobnou jako matrace, dynamický komfort díky kombinaci strukturované pěny na povrchu a elastické látky a konečně komfort z hlediska držení těla díky řadě možností elektrického nastavení sedadel řidiče i spolujezdce (podélné, výškové, bederní, sklon sedáku a opěradla). Sedadla jsou rovněž vyhřívaná, větraná a vybavená masážní funkcí. Vnitřní prostor nabízí také velké množství pečlivě navržených odkládacích přihrádek na všechny drobné předměty každodenní potřeby. Patří k nim velká hluboká schránka před sedadlem spolujezdce, odkládací schránka pod přední středovou loketní opěrkou s křídlovým otevíráním, odkládací schránka pod středovou konzolou krytá posuvnou roletkou, ve které je především umístěn systém bezdrátového nabíjení telefonů, otevřená odkládací schránka před středovou loketní opěrkou, držáky nápojů zabudované do středové konzoly a do loketní opěrky zadních sedadel, rozměrné kapsy ve dveřích s protiskluzovými povrchem nebo kapsy na zadní straně předních sedadel. Celkem jde o 13 praktických a důmyslných úložných přihrádek o celkovém objemu 29 litrů, které usnadňují cestujícím život na palubě.

 

Aktivní odpružení aneb ve stejném duchu

Vůz C5 X je standardně vybaven odpružením Citroën Advanced Comfort, což je exkluzivní inovace značky Citroën, která filtruje překážky, výmoly, žlábky, retardéry a další nerovnosti na vozovce a zajišťuje tak hladkou jízdu a pocit jízdy jako na létajícím koberci. Tento efekt, který je pro Citroën tak důležitý, vytváří jednoduchá a účinná technologie tlumičů s dvojitými hydraulickými dorazy.

Plug-in hybridní verze vozu C5 X posouvá komfort ještě dále díky aktivnímu odpružení Citroën Advanced Comfort®, které zajišťuje nepřetržitou aktivní regulaci odpružení. Díky senzorům snímajícím stav vozovky a počítači, který určuje tuhost nastavení odpružení pro každé kolo zvlášť, nabízí C5 X svým cestujícím maximální komfort za všech jízdních podmínek. Systém aktivního řízení odpružení tak zvyšuje účinnost progresivních hydraulických dorazů®, neboť při jízdě více uvolňuje odpružení, aby vůz doslova letěl nad vozovkou, zároveň snižuje naklánění karoserie a zaručuje oporu karoserie při větším zatížení. Tato technologie tak poskytuje pocit měkkosti a zároveň komfort na palubě.

 

Světlá kabina s dobrou izolací

Na palubě vozu C5 X je dostatek světla díky 360° zaskleným plochám kolem celého vozu včetně oken u zadních sloupků a také díky velkému střešnímu oknu. Interiér umocňuje bílé ambientní osvětlení s nastavitelnou intenzitou, které podtrhuje „vznášející se“ elegantní vzhled výbavy.

Pro další zvýšení komfortu na palubě a co nejpříjemnější cestování ve voze C5 X byla zvláštní pozornost věnována akustice, zejména vrstveným akustickým oknům předních a zadních dveří, která zajišťují výjimečnou izolaci od vnějších rušivých vlivů. C5 X tak nabízí nejlepší akustický komfort ve své třídě.

Plug-in hybridní verze jde ještě dál a umožňuje cestujícím vychutnat si potěšení z rozjezdu a tiché jízdy ve 100% elektrickém režimu. C5 X Hybrid nabízí možnost absolvovat většinu každodenních cest (až 55 km) v elektrickém režimu a využívat komfortu tiché a plynulé jízdy v elektrickém režimu.

 

A teď konečně ta lákavá nabídka

V České republice se C5 X nyní nabízí v šesti barvách, s pěti možnostmi dvoubarevného řešení karoserie a ve čtyřech úrovních výbavy  – Feel, Feel Pack, Shine a Shine Pack. Od druhé úrovně výbavy je v sérii MyCitroën Drive Plus, který zahrnuje: navigační system 3D v češtině s integrovanou mapou Evropy a hlasovým ovládáním, doživotní aktualizaci zdarma, předplatné TomTom services na 3 roky zdarma (TomTom Traffic – on-line dopravní informace,  upozornění na nebezpečné úseky/rychlostní radary, ceny pohonných hmot, parkoviště – cena a dostupnost, počasí, body zájmu), radio FM/DAB (digitální radio), 8 reproduktorů + Hands-free Bluetooth® a Mirror Screen s možností bezdrátového připojení (Apple CarPlay / Android Auto). Dále pak zadní parkovací kamera, hliníková kola 19”, hands free přístup a startování vozu a další prvky.

C5 X nabízí volbu mezi benzínovými motory PureTech (1.2 se 130 k a 1.6 se 180 k) s automatickou osmistupňovou převodovkou nebo plug-in hybridní verzi (s 225 k). Ceny startují na 795 000 Kč a zahrnují prodlouženou značkovou záruku Essential Drive na 5 let nebo 120 000 najetých kilometrů. PLUG-IN HYBRID 225 ë-EAT8 začíná na 1 095 000 Kč ve verzi Feel Pack. Citroën nabízí také výhodné financování obou motorizací formou měsíčních splátek operativního leasingu, a to „již od“ 10.544 Kč bez DPH měsíčně.

 

Jan Novotný
(z oficiální tiskové zprávy)

Sdílet: