Audi A1 30 TFSI: krása a luxus, za který se plácnete přes kapsu

Audi A1 30 TFSI: krása a luxus, za který se plácnete přes kapsu

Autor: Lucie Přádová · Fotografie: Lucie Přádová

Píše se rok 2010 a automobilka Audi představuje svoji první generaci modelu A1. Od jejího představení již uplynulo devět let a nyní se mi naskytla možnost testovat nový model pro rok 2019, který je větší, ostřejší a snad i luxusnější než předchůdce, právě za luxus se ale samozřejmě platí.  Právě v mém případě je to malý krasavec s označením 30TFSI, obohacen provedením S-line a sedmistupňovou automatickou převodovkou. K tomu všemu patří i patřičný obnos, který si každý zájemce musí připravit. Obhájí si jej nová A1 svými jízdními vlastnostmi, designem nebo třeba komfortem na palubě? Dokáže najít tak malý vůz užití v běžném životě rodiny, nebo je to jen městské auto? To vše a mnohem více mě během testu zajímalo…

 

Design: Milionové červené peklo

Co musíme zaručeně zmínit jako první je, že od předchozí generace urazil model Audi A1 kus cesty, což ještě více umocňuje námi testované designové provedení s-line. V době neustálého zvětšování už ani nová A1 není malým prckem, ale spíše dospělým jedincem. Na první pohled zaujme A1 především svým agresivním vzhledem sportovního ďábla. Nechybí vyladěné LED světlomety s dynamickým tvarem. Detaily v podobě sportovních černých osmnáctipalcových kol i nápadné „mezírky“ mezi kapotou a maskou chladiče tomuto červenému peklu přidávají na drsnosti. Na bocích auta nalezneme jasné označení S-line, které říká, že tento malý skvost není jen obyčejné auto. Na zádi poté objevíme označení 30 TFSI, ale pozor, to není třílitr, nýbrž jednolitr 85 kw. Audi zavedla nové značení, a tak jsem se nesčetněkrát setkala s pohledy typu: ,,páni, to je třílitr, to musí letět strašně rychle“. Ne, neletí. Shrnutím celkového designu pomineme jednolitr či třílitr, protože při prvním pohledu na toto Audi si jej stejně budete chtít projet.

 

Interiér: Sportovní luxus pro řidiče

Interiérově se s většinou shodneme na tvrzení, že A1 rozhodně má co nabídnout. Začneme-li z pozice řidiče, nabízí se nám dobře tvarovaný kožený multifunkční volant s označením S jako S-line. Oproti některým konkturentům padne tvar volantu do rukou jak na míru dělaný. Tlačítka jsou přehledná, a tak se nemusíme obávat, že byste museli při jízdě „lovit“ například ovládání hlasitosti. Co se týče sedadel, zděšení při pohledu na manuální kolečko pro polohování sedačky a klasickou páku na zvedání sedačky bylo na místě. Zrovna u takového auta by člověk nečekal, že sedačka minimálně u řidiče, nebude ovládána elektrickými tlačítky. S opomenutím tohoto menšího nezmaru u jinak vybaveného a cenově výše postaveného auta jsou jinak sedačky vcelku pohodlné, mají slušné bočnice, díky kterým sedačky nevypadají tolik „obyčejně“. Jako v dnešní době u téměř jakéhokoliv auta ani u nové A1 nechybí velký digitální přístrojový štít a bohatý infotainmentem. Soundsystém vychází z reproduktorů značky Bose, které hrají hlavně přes bluetooth či USB více než přijatelně. Ve sto procentech si tento skvost ale užijete jen ze sedadla řidiče, protože palubka a celkový design přední části je směřovaný spíše jen na něho. Spolujezdec se tak cítí jako by mu v autě něco chybělo, když je vše natočené na odvrácenou stranu. Nemluvím ani o ostřejší hraně tvrdých plastů, která se nachází hned vedle audiosystému, a o níž by nebylo nic příjemného, kdyby se spolujezdec praštil. Co se týče zadních sedaček, nemůžeme očekávat místo jako v limuzíně. Jelikož je A1 stavěna na stejné platformě jako třeba VW Polo, větší či vyšší člověk si jízdu na zadních sedačkách opravdu neužije. S kufrem jsem byla vůči velikosti auta nadmíru spokojená. Na tak malé auto je opravdu prostorný, dokonce do něj složíte nákup i z IKEI. Než nastartujeme a vyrazíme vstříc dobrodružství, povězme si pár slov o klíčku. Ano, k nové A1 dostanete poněkud okoukaný „vystřelovací“ klíček, téměř stejný jako byl například u dvojkové Octavie. Zarážející zjištění, že auto za danou částku má takto obyčejný klíček a ve výbavě není zaškrtnuta položka bezklíčového odemykání a startování. Něco, co mi hlava hold nebere…

 

Jízdní vlastnosti: Naprostá bezpečnost v podobě malého tanku

Když vstřebáme zjištění o klíčku, můžeme nastartovat. Audi A1 vypadá sice jako agresivní stíhačka, avšak pod kapotou nalezneme jen litrový tříválec. Na tento malý milionový skvost motor postačí, není to ale nic, z čeho by automobilový fanda omdlíval blahem. Problém tohoto motoru pociťujeme například hned při prvním couvání či pomalejší, ale plynulé jízdě. Sedmistupňová automatická převodovka zařazuje vyšší stupeň i při nižší rychlosti, a tím motor podtáčí, což cítíme i lehkými vibracemi, které díky podtáčení do kabiny přicházejí a nejsou nic příjemného. Abychom se tomuto problému vyhnuli, existuje zde (jak jinak) než nastavení jízdních režimů. Mimo sportovního s názvem dynamic, úsporného nebo automatického je zde i individuál, kde si můžu nastavit například odezvu motoru a tuhost podvozku. Problém s nízkými otáčkami je vyřešen v režimu dynamic, nebo individuál se sportovní odezvou motoru. Motor rychleji reaguje a má tu pravou dynamiku, kterou by měl mít. Úměrně tomu ale logicky roste spotřeba. Při sešlápnutí plynu se v případě této volby line libý zvuk motoru, který je hodný sporťáku. Bohužel nemůže dělat tříválcový jednolitr zvuk jako formule, a tak je jasné, že zásluhu na tom mají především zabudované reproduktory. Sportovní podvozek, který je, jak jinak, než za příplatek si v námi testované verzi nemůžu vynachválit. I přes větší tvrdost byla jízda pohodlná a v ostřejších zatáčkách stála A1 pevně na všech čtyřech. Najdeme zde i řadu bezpečnostních systému, které nám usnadňují a zpříjemňují jízdu. Mezi prvky, které stojí za zmínku, je systém držení vozidla v pruhu, jenž občas bývá velmi agresivní zvláště, když nepoužijete blinkr a chcete přejet z jiného pruhu do druhého. Volant se s vámi doslova pere a je potřeba jej silněji držet a vydržet, abyste do jízdního pruhu přejeli. S rychlejší jízdou přichází i vyšší spotřeba, které se bezpochyby nevyhneme. Dosahuje pak až na 8 l/100 km. Kombinovaná pak kolísá kolem 6 l/100 km, což už špatné není. Naskytla se mi možnost otestovat tohoto ďáblíka i za deštivého počasí, kde převládaly spíše smíšené pocity. Při téměř každém rozjíždění, i když bylo pozvolné, si kola tak trochu „zahrabaly“ a pak teprve přišla slušná trakce a pozvolný rozjezd. Možná to bylo zapříčiněné režimem auto, kdy bohužel plyn reaguje trochu pomaleji, díky čemuž pak vystřelí A1 vpřed jako guma. Jízda v deštivém počasí jinak až na tuto chybku byla bezproblémová. Auto i tak hezky drželo a stěrače fungovali tak, jak mají. Trochu mně zklamala absence automatických dálkových světel, jež v ceníku figurují jako další, oddělený příplatkový prvek, ale tak nemůžeme chtít vše. I tak nová A1 předkládá spíše jen kladné vlastnosti jak vzhledově, tak jízdou.

 

na závěr Milion dollar baby

Po dnech strávených s tímto červeným hatchbackem konstatuji skoro samé superlativa. A1 i přes malý obsah motoru dokáže s režimem dynamic vykouzlit krásně svižnou jízdu, kterou si s doplněným sportovním podvozkem náramně užije každý, kdo rád „řeže“ zatáčky. Jak exteriér, tak interiér má sportovního ducha, který ocení každý, co rád trochu luxusu. Když už mluvíme o tom luxus, právě za něj se platí, a to v případě nové Audi A1 nevyjímaje. Ta se v námi testované verzi dá pořídit za téměř milion korun, konkrétně za 978 623 Kč vč. DPH. Za tuto cenu si dokážu představit lépe vybavené auto, ať už se bavíme o elektricky nastavitelných sedačkách, parkovacích kamerách, bezklíčovém přístupu nebo třeba elektricky sklápěných zrcátcích či silnějším motoru. Značka Audi je opředená luxusem, a ten také dostanete, byť v konkrétních nuancích chybějí prvky, které by se jistě pro denní užití hodily. S jednou rukou na srdci a druhou na autě sděluji, neb kdo touží po červeném pekle, do něj investované finance si určitě doma obhájí. Navíc má Audi v dnešních dnech platnou kampaň operativního leasingu, ve kterém A1 (jako „doplněk“ k manažerské A6) dostanete při nejmenším hodně výhodně (a výhodněji než v našem případě za onu ceníkovou cenu).

 

Lucie Přádová

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..