Zdroj úvodní fotky: Osram Česká republika s.r.o.
Osram získal homologaci pro LED H7 autožárovky – legální jsou nyní i v ČR

Osram získal homologaci pro LED H7 autožárovky – legální jsou nyní i v ČR

Autor: Jakub Vodička, Osram Česká republika s.r.o. · Fotografie: Osram Česká republika s.r.o.

Od listopadu mohou nově čeští majitelé mnoha typů osobních a užitkových vozů legálně používat LED žárovky H7 OSRAM NIGHT BREAKER LED v hlavních světlometech místo technologicky starších halogenových autožárovek. LED žárovky je možné instalovat do potkávacích, případně dálkových světel vozů, které jsou uvedeny na seznamu vozidel s Ministerstvem dopravy schválenou technickou způsobilostí (osvědčení č. 3811). Seznam zahrnuje aktuálně více než 90 typů a modelů osobních vozů značek Alfa Romeo, Audi, BMW, Citroen, Dacia, Fiat, Ford, Hyundai, Mercedes-Benz, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Škoda, Toyota, Volkswagen a 10 modelů užitkových vozů značek Citroen, Fiat Professional, Ford, MAN, Mercedes-Benz, Peugeot a Volkswagen. Česká republika je teprve pátou zemí v Evropě, ve které se použití LED světelných zdrojů pro tyto účely a v takovém rozsahu povedlo legalizovat. Seznam schválených vozidel bude postupně ještě rozšiřován, a proto je možné, že někteří řidiči na něm svůj vůz naleznou až později. Vždy aktuální seznam schválených vozidel spolu s montážními instrukcemi pro splnění všech legislativních požadavků je k dispozici na těchto prvních schválených LED žárovek.

Hlasujte v anketě čtenářské auto roku a vyhrajte tyto LED autožárovky nebo jednu z dalších cen

 

Dříve jen mimo pozemní komunikace, nyní už legálně

LED autožárovky OSRAM NIGHT BREAKER LED H7 jsou první Ministerstvem dopravy ČR schválené náhradní LED žárovky splňující zákonné požadavky pro použití v potkávacích a dálkových světlech v silničním provozu na veřejných komunikacích ČR. Dlouholeté přání majitelů vozidel se světlomety s halogenovými žárovkami, aby si do nich mohli legálně koupit a namontovat výkonnější, odolnější a ekonomicky i ekologicky výhodnější LED žárovky, je splněno.

Co s legálně použitelnou LED H7 autožárovkou řidiči získají?

Řidiči starších nebo méně vybavených automobilů mohou již před touto zimní sezonou své vozy legálně opatřit nejnovější LED technologií. Dočkají se nejenom mnohem lepší viditelnosti a s tím související vyšší bezpečnosti, ale i menší spotřeby paliva a úspory nákladů za časté vyměňování halogenových zdrojů, které nemohou LED zdrojům konkurovat. Nová výkonná LED žárovka s chladně bílým světlem podobným dennímu světlu osvítí vozovku s až o 230 % vyšším jasem, výrazně vyššími kontrasty a větším dosvitem. Její použití tak pomáhá snížit riziko dopravních nehod zaviněných nedostatečným osvětlením vozidel. A navíc posouvá vzhled vozidla na vyšší úroveň. V porovnání s běžnými halogenovými žárovkami je LED žárovka NIGHT BREAKER LED H7 lepší i co do odolnosti proti vibracím a má až 5× delší životnost, takže s ní lze najet mnoho tisíc kilometrů bez jakéhokoliv servisního zásahu.

Osram představuje LED žárovky pro světlomety do terénu

 

Montáž je možná doma nebo v odborném servisu, kde navíc zákazník získá 5letou záruku a garanci správného sežízení

Do tzv. malého a velkého technického průkazu není po výměně potřeba nechávat cokoliv zapisovat. Pouze je nutné mít na světlometech vylepený štítek s uvedeným číslem schválení, který je dodávaný v balení spolu s LED žárovkami. LED žárovky je možné montovat svépomocně, avšak je nutné důkladně zkontrolovat dané vozidlo, montážní příslušenství a schvalovací číslo světlometů, které se musí přesně shodovat s údaji uvedenými na seznamu schválených vozidel. Po montáži je nutné nechat oba přední světlomety odborně zkontrolovat, případně seřídit, s pomocí regloskopu, aby nedocházelo k oslnění ostatních účastníků silničního provozu, a přitom aby byl naplno využit potenciál LED žárovek. V případě montáže v odborném servisu získá zákazník na LED žárovky NIGHT BREAKER LED 5letou záruku, oproti standardní 4leté záruce. U některých vozů je pro legální instalaci vyžadován speciální montážní LEDriving adaptér a odporová LEDriving Smart Canbus jednotka, jednotlivé montážní kombinace jsou uvedeny v seznamu schválených vozidel. Náhrada za neoriginální OSRAM adaptéry nebo LED žárovky jiných výrobců není přípustná a seznam schválených vozidel ji neumožňuje. Cena legálních LED H7 žárovek začíná na 3200 Kč vč. DPH za jeden pár.

 

Jakub Vodička

Sdílet: