Kandidát #3 Motorvize fans award 2017: Range Rover Velar

Kandidát #3 Motorvize fans award 2017: Range Rover Velar

Autor: Jan Novotný · Fotografie: Jan Novotný

Blížíme se k úplnému cíli. Motorvize fans award s ročníkem 2017 je pomalu a hodně jistě za dveřmi. Už v neděli 12.11. se sejde redakční tým Motorvize se čtenáři, kteří se na jeden den promění v porotce hodnotné čtenářské ankety. Všech 7 nominovaných kandidátů v kategorii mainstream bylo už představeno, nyní je čas na dokončení letošní novátorsky oddělené skupiny vozů, premium segmentu. Předposledním je to dost možná nejmodernější a nejluxusnější SUV letošního roku. Range Rover nám v Čechách teprve před pár měsíci představil svůj nejnovější počin, a teď ho tu téměř v zápětí máme i my pro vás. Už tehdy Velar vzbudil hodně rozruchu. Nejen díky svým futuristickým tvarům, vytříbené technice a hlavně naprosto nevšedně luxusnímu a komfortnímu interiéru zaujal širokou i odbornou veřejnost, jež se mohla na Velar podívat v předpremiéře u předního českého dealera, Dajbych Praha Motol. My jsme u toho byli a řekli jsme si, že jej na letošní Fans award prostě musíme dostat ať to stojí, co to stojí. A víte co? Tohle je prostě pecka. Stačí prvních pár kilometrů a auto si vás dostane. Teď už ale možná až moc předbíhám. Tím, že své první pořádné tváří v tvář s Velarem zažívá náš redakční tým až nyní, nenajdete o něm na stránkách Motorvize vlastně nic jiného. Pojďme se podívat alespoň níže na přiložený oficiální text importéra. Má šanci Velar vyhrát? Za nás určitě ano. O jeho umístění ale rozhodnete pouze a jenom vy, naši čtenáři, a to už brzy. Těšíte se? Na Velara určitě oprávněně! 🙂

Vůz Velar přináší do modelové řady Range Rover nový rozměr elegance. Tento automobil vyplňuje místo mezi Range Roverem Evoque a Range Roverem Sport. Značka Land Rover tak cílí na nový typ zákazníků.

Přestože Velar přináší výraznou změnu DNA značky, na první pohled je patrné, že jde o Range Rover. Toto středně velké luxusní SUV tvoří specifické křivky, které jsou vyváženy optimalizovaným prostorem a jeho proporcemi. Siluetu a dramatický výraz Velaru podtrhují velká kola s průměrem až 22palců.

Plovoucí střecha a „véčková“ kapota jsou jasnými odkazy na jeho původ. Rozvor 2 874 mm (Evoque: 2 660 mm; Range Rover Sport: 2 923 mm) podtrhuje vizuální délku Velaru. Díky této velikosti inženýři vytvořili velmi prostorný interiér a zavazadlový prostor o objemu 673 litrů. Jde o největší zavazadlový prostor v dané třídě. Stoupající boční linie a zužující se okna vyvažují eleganci se sportovním vzhledem. Vizuální lehkost zvýrazňuje krátký přední převis a úzké full LED světlomety. Delší zadní převis vytváří rovnováhu vzhledu a zároveň vyzdvihuje délku Velaru. Dvě chromované koncovky výfuku jsou integrovány do zadního nárazníku.

Značka Land Rover má bohaté zkušenosti s lehkou hliníkovou konstrukcí a to se promítlo i do čistého a jednoduchého designu vozu. Čisté, nepřikrášlené povrchy jsou zvýrazněny linií v oblasti ramen těsně pod okny. Zatímco černá grafika elegantně splývá na spodní části karoserie. Výdechy na blatnících, které začínají na úrovni přední nápravy, postupují dozadu k předním dveřím a podtrhují dynamický vzhled Velaru. Designéři kladli silný důraz na čisté, nerušené linie, což vyžadovalo extrémně malé spáry mezi panely karoserie.

Zapuštěné výsuvné kliky dveří, které jsou u Range Roveru použity úplně poprvé, zdůrazňují, že základem atraktivního designu Velaru jsou technologie. Kliky, které jsou decentně osvíceny LED, se rychle vysunou při odemknutí dveří dálkovým ovládáním nebo po stisknutí nenápadného tlačítka v klice. Při otevírání dveří se pak plynule vyklopí směrem vpřed.

Při zamknutí vozidla nebo překročení rychlosti osm km/h se zasunou zpět do dveří. To zvyšuje aerodynamickou účinnost a snižuje se tím i spotřeba paliva. Všechny verze Velaru mají v základní výbavě LED světlomety. LED technologie ve srovnání s bi-xenonovými světly nabízí lepší svítivost a energetickou účinnost. Designéři vytvořili nejštíhlejší hlavní světlomety, jaké kdy byly na sériovém Land Roveru použity. Dramaticky přiléhají k přídi vozu. Vnitřní černá grafika, která se táhne po celé délce, zdůrazňuje jejich štíhlé provedení. Výrazná světla pro denní svícení pak dotváří kompletní vzhled, kterým se vyznačují všechny Range Rovery.

Precizně zpracovaný interiér Velaru odráží čistý, střízlivý a výborně řešený design karoserie. Kromě nejnovějších technologií značka Range Rover klade důraz i na luxusní materiály, propracované detaily a kultivovanost.

Sedadla Velaru s tzv. Sports Command Driving Position kombinují potřebnou oporu pro všechny cestující a design, který se zaměřuje na propojení výkonu a maximálního možného komfortu. Sedadla nabízí až 20 parametrů nastavení jako vyhřívání, ventilaci a masážní funkci. Hmotnost sedadel byla optimalizována a jejich konstrukce umožňuje využít další místo v interiéru. Sedadla mají speciální tvar pro snadné nastupování a vystupování z vozu.

Také zadní sedadla dělená v poměru 40:20:40 nabízí pohodlí a mohou být vybavena vyhříváním a elektrickým sklápěním. Komfortní prostředí pro všechny cestující je podpořeno i příplatkovou čtyřzónovou klimatizací a systémem ionizace vzduchu.

Hlavním prvkem architektury interiéru Velaru je široký vodorovný pás na přístrojové desce. Dramaticky se svažuje směrem k čelnímu sklu. Vůz tak má největší sklon čelního okna ze všech modelů značky Land Rover. Úzké výdechy ventilace zvýrazňují reduktivní design Velaru.

Uprostřed jsou dva 10palcové dotykové displeje s vysokým rozlišením nového multimediálního systému Touch Pro Duo. Tenký kapacitní polykarbonát přesně kopíruje decentní zakřivení přístrojové desky. Výsledkem je jednolitý povrch.

Luxusní vzhled Velaru podtrhují materiály nejvyšší kvality a moderní povrchové úpravy. Výrazná vodorovná architektura kokpitu je doplněna plastickým designem Cut Diamond, který se táhne od přístrojové desky až k vnitřnímu obložení dveří a zvýrazňuje tak šířku prostorné kabiny.

Nový design se decentně odráží v celém interiéru. Sedadla čalouněná kůží Windsor nebo s prémiovým textilním potahem mají perforovaný povrch. U audiosystémů Meridian se 17 nebo 23 reproduktory je také nedílnou součástí ozdobných mřížek reproduktorů z nerezové oceli motiv Cut Diamond.

Prémiový textilní potah sedadel je nabízen zdarma jako alternativa koženého čalounění. Tento speciální potah vyvinula společnost Kvadrat, přední evropský výrobce kvalitních designových textilií. Tento udržitelný materiál je dodáván v barvě Dapple Grey a je tvořen tkaninou s příměsí vlny se vsazenými kontrastními velurovými prvky v odstínu Light Oyster nebo Ebony. Velurová vlákna jsou vyrobena z recyklovaných plastových lahví a zpracována na texturovaný netkaný materiál, který je měkký na dotek. Díky vyspělému nátěrovému systému splňuje tento textilní interiér přísné nároky Land Roveru na odolnost a snadné čištění.

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..