Volkswagen Golf GTE: má se Prius bát nebo.?

Volkswagen Golf GTE: má se Prius bát nebo.?

Autor: Jan Novotný · Fotografie: Jan Novotný

Golfa jako takového ani jeho poslední generaci vám nemusím určitě představovat. V současném provedení je sice na trhu už nějaký ten pátek, ale díky titulu Evropského auta roku 2013 se mu jeho atraktivnost stále upřít nedá. Postupně během automobilového životního cyklu přicházejí různé varianty. Jako první se nám samozřejmě představila verze kombi, kterou Volkswagen tradičně označuje jako „variant“. Pak postupně přicházeli i sportovní verze: kultovní GTI a monstrózní R, mezi nimiž je rozdíl samozřejmě ve výkonu a pohonu (slabší GTI spoléhá na přední náhon, R má k dispozici pohon všech kol). Nedávno z fabriky vyjel i nový konkurent pro vozy jako je Civic Type-R nebo Megane RS a Astra OPC – Golf GTI Clubsport s 265 koňmi a pohonem přední nápravy. Volkswagen ale tentokrát myslel i na ekologicky smýšlející zákazníky, kterým již nějakou dobu nabízí čistě elektrickou variantu: e-Golf. Písmeno e naznačuje ekologický pohon, jehož zdrojem je čistě elektrická energie uložená v bateriích. Další eko variantou, s přízviskem TGI, je Golf, jehož zdrojem pohonu je stlačený zemní plyn CNG. Zdálo by se, že jsem vyjmenoval už snad všechny varianty pohonů, a že VW opravdu nezapomněl na nikoho. Opak je pravdou. Platforma, na které je Golf postaven, totiž dovoluje zapojení motoru spalujícího benzín, naftu, plyn či motoru elektrického. Výrobce se snaží cílit i na již částečně zaběhlou klientelu, která sice touží po ekonomičtější a ekologičtější jízdě, nicméně se nechce omezovat ani výkonem ani nižším dojezdem. Ano, v nabídce by nám chyběl hybrid, lépe řečeno plug-in hybrid. Proto přichází i varianta GTE, která kombinuje výhody zážehového a elektrického motoru. Jedná se tedy o nejvariabilnější vůz na trhu, co se pohonů týče. Co vše toto spojeni přináší v kombinaci s bývalým Evropským autem roku?

 

GTE: tak sportovní GT nebo ekologické E?

Možná už jste uhodli, co by mohlo být na tomto označení pro nás divné. Máte pravdu, že spojení písmen G a T u VW vždy znamenalo něco spíše sportovněji laděného. Kde se tedy stala chyba? Proč u na půl elektrického auta máme pochyby, jestli nejde spíše o něco sportovnějšího? Pro rozklíčování je potřeba si uvést hodnoty obou motorů, které tvoří celé hybridní ústrojí. Benzín zastupuje přeplňovaná jednačtyřka s výkonem 110kw známá třeba jako základní motorizace do nové Škody Superb, kde mimochodem funguje zcela bezchybně. Elektrickou část zastupuje elektromotor o výkonu 75kw. Celkově může pak auto využívat v určitém časovém horizontu výkon 204koní, což rozhodně není běžná hodnota mezi hybridními konkurenty. Z počátku by se mohlo zdát, že největším konkurentem Golfu GTE bude Toyota Prius, jeden z nejpopulárnějších hybridních vozu na světě nebo třeba Toyota Auris v hybridní verzi. Navzdory tomu bych já osobně hledal konkurenta možná i paradoxně uvnitř vlastní stáje. Výkonově nám totiž jako hlavní kandidát na srovnání připadá klasický Golf GTI.

 

Jízda v praxi: „E“, hybrid nebo GTE?

V případě 100% stavu dobytí a naplnění akumulátoru a nádrže si můžete vybrat mezi třemi módy, které Golf GTE nabízí. V módu E máte možnost ujet zhruba 50km čistě na elektrickou energii, což využijete zejména ve městě. Mezi čistými elektromobily by šlo o opravdu nízkou hodnotu, mezi hybridy je však stále málo aut, které vůbec umí jet čistě na elektřinu a ještě méně těch, kteří překročí hranici 20km. V režimu hybrid je možno využit výhody obou zdrojů, jedná se o takový kompromis, kdy by spotřeba energie ani paliva neměla být nikterak vysoká. Elektronika vše řídí za vás. Dalším režimem je dobíjení baterii, kdy se pomocí benzinového agregátu a zvýšené rekuperace auto snaží dobít akumulátory tak, aby bylo možné je využit, až to prostě budeme potřebovat. Takovou vrcholnou variantou je režim GTE, po jehož  aktivování si můžete hrát na opravdového závodníka. Kromě tzv. boostu, který je k dispozici díky maximálnímu výkonu obou motorů, se posádce dostává i opravdu líbivého zvuku. Ten je bohužel produkován z větší části speciálními reproduktory. Nutno přiznat, že zátah je opravdu monstrózní. Vždyť auto je při rozjezdu schopno hrabat na dvojku ještě zhruba v 70km/h. Málem bych zapomněl na převodovku. I přestože se říká, že koncern VW pomalu bude upouštět od dvouspojkových převodovek, náš golf má spojky hned tři. Dvě jsou k dispozici díky klasickému DSG benzinovému agregátu, poslední z nich slouží výhradně  elektrickému pohonu.

 

Raději tedy na spotřebu nebo na rychlost?

Přáním výrobce bylo bezesporu umožnit nám volbu mezi vyloženě ekonomickou jízdou a naopak i tak rychlou, aby uspokojila náročnější řidiče. Běžný týden podle mých představ by vypadal asi takto: ve všední dny jezdit maximálně na elektrickou energii, čehož by se při mém průměrném denním nájezdu zhruba 70km dalo beze sporu dosáhnout. O víkendu by pak bylo mým přáním nelimitovat se omezeným dojezdem nebo snahou ušetřit na benzínu. V takovém případe budu z auta neuvěřitelně nadšený při rozjezdech. S velkým překvapením mohu uvést, že při projížďce na vaší oblíbené silničce by soused s Octavií RS určitě nestačil a z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že třeba taková Audi RS 4 vybavena tehdy ještě motorem 2.7 BiTurbo by příliš také neujela. Malinko možná budete ztrácet v zatáčkách, kde GTE doplácí na lehce vyšší hmotnost a absenci samosvorného diferenciálu. Pokud si navíc budete užívat, musíte počítat s o něco větším opotřebením pneumatik, ty naše byly na autě se zhruba 8 tisíci kilometry těsně před výměnou. Zajímavou variantou je i kompromis mezi těmito dvěma naprosto odlišnými styly jízdy. Řeč není o ničem jiném než o hybridním režimu, kdy je úkolem vozu ideálně kombinovat využití motoru elektrického a konvenčního spalovacího. Je otázka, co od auta v tuto chvíli očekáváme. Pokud je naším snem spotřeba na hranici dvou či tří litrů na 100km, tak u zdejšího hybridního ústrojí nepochodíme. Počítejte, že s lehkou nohou bude v hybridním módu jezdit GTE za zhruba 5l/100km, běžná jízda je pak na hranici 6l/100km a režim GTE neboli „závodník“ pro vás muže znamenat hodnoty i přes 10l/100km a bez pochyby nesmíme zapomenout ani na spotřebu elektrické energie, která vlastně ani žádné omezení nemá.

 

Ideální recept na všestranné auto! Kolik za něj ale jsme schopni dat?

Ano, souhlasím, že mě v poslední době asi žádné VW neuchvátilo tak, jako Golf GTE. Nemám rád strohá, jednoduchá auta, která jen nudně stojí v řadě a takový přesně námi testovaný exemplář není. Úchvatná je nejen čistě elektrická jízda, která je stále poměrně výjimečnou, ale spíše brutalitou je maximální výkon auta a síla dodávaná elektrickým motorem. Určitě byste mu pocitově netipovali udávaných 204 koní a 350Nm. Kdo nezažil, prostě nepochopí. Golf stejně jako každé jiné auto od VW ctí s přehledem zásady a hodnoty německého koncernu. Především je to přehlednost, jednoduchost a přiměřená kvalita za relativně dostupnou cenu. Zde bych se možná na chvilku pozastavil, protože o zcela uživatelsky přívětivé ceně se u GTE mluvit nedá. Otázkou zůstává s jakými vozy ho srovnáváme. Přímého konkurenta, jak už jsme si řekli, nenalezneme. Prius Plug-in hybrid bude sice jen o zhruba 50.000Kč levnější, jenže za zmiňované GTI ušetříte klidně i 350 tisíc Kč. Ukažte mi pak, který z vás bude schopný v nějakém rozumném časovém horizontu ušetřit na provozních nákladech tolik, aby dorovnal rozdíl v nákladech pořizovacích. Auto jako takové je opravdu skvělou hračkou a nikdo mi nevezme, že dokonce jednou z nejlákavějších, kterou si pro nás VW v poslední době připravil. Bohužel má jednu velkou vadu na kráse, kterou je cena. Příplatek 100 tisíc za takovou dávku extravagance, výjimečnosti a pozoruhodné techniky by určitě byl přijatelnější.

 

Jan Novotný

 

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..