Jak se jezdí v západní Evropě? Především v klidu!

Jak se jezdí v západní Evropě? Především v klidu!

Autor: Petr Bahenský · Fotografie: Petr Bahenský

Jako správný motoristický redaktor myslím na automobily každý den. Někdy se mi po povedeném testu zdají i sny o voze, který jsem testoval. Je to neustálý tok myšlenek, které začínají počátečním radostným pocitem usednutí za volant a končí mnohdy smutným vrácením vozu. Myslím si, že takhle je to správně, ale přeci jenom jsem si chtěl užít dovolenou bez žádných myšlenek na svou práci. Můj plán ale úplně nedopadl tak, jak jsem chtěl. Hnedka při příletu, vlastně spíše při „přesedlání“ do autobusu jsem přemýšlel, že bych mohl spojit příjemné s užitečným a podělit se s vámi o své zážitky z dovolené. Neslibuji vám příliš rozsáhlý článek ani nikterak informační. Spíše bych jej rád pojal svým pohledem, jak se jezdí „u moře“ a případně znal i váš příběh z dovolené. Nyní je venku sotva pár stupňů nad nulou (možná i pod), tak se pojďme vrátit do teplých krajin, kdy bylo ještě krásně …

 

Vyrážíme směr hotel, všude klid a mír

Španělé jsou známí tím, že teprve v noci ožívají. Přesně tohle neplatí ale na dálnicích, kde jsme okolo půlnoci měli volný průjezd. Téměř bez žádného auta. Upřímně nevím, jaké máte zkušenosti s řidiči autobusu, ale u mě platí, že jsou zde velké rozdíly v jejich chování. Někteří umějí být tzv. kliďasové, některé naopak dokáže naštvat i opravdová drobnost. Poslední dobou jsem se ale potkával spíše s druhým typem přepravců. Při cestě z letiště jsem narazil na řidiče, který sice ne vždy jel dle předpisů, ale nenechal se vyprovokovatk žádnému zvratu. Před příjezdem jsem zaznamenal opravdu mnoho kruhových objezdů. Asi se vliv EU dostal i sem.

 

Pojďme se podívat na pláž (a také na silnice)

Do hotelu jsem přijel poměrně pozdě, proto jsem se ihned uchýlil k delšímu spánku. Samozřejmě mě druhý den vzbudily sluneční paprsky, které mi jasně dávaly najevo, že mám vyrazit směrem na pláž. Cestou jsem zaznamenával zaparkovaná auta. Oblast, ve které jsem bydlel se mohla pyšnit zástavbou, v níž jsou nemovitosti vlastněny výhradně Španěly. I proto mě zajímalo, čím tedy naši západní evropané jezdí. Pokud očekáváte luxus, musím vás zklamat. I já jsem byl upřímně zklamaný. Nepotkal jsem zde téměř žádný nový kousek. Z novinek můžu jmenovat třeba novou 3008 od Peugeotu, kterých v okolí jezdilo hned několik. Další vůz byl Nissan Juke, jenž zde projížděl skoro ve všech barvách, co vás napadnou. Pokud přesuneme svou pozornost na ojeté vozy, tak jsme měli možnost potkávat hodně zástupců od značky Renault. Zejména v mé oblasti měli rádi Mégane a Clio. A poslední automobilkou byla značka Seat, která zde měla převážně své Leony. Jako správný Čech jsem se těšil na přízeň značky Škoda. Pokud jste i vy očekávali zájem o tyto vozy, musím vás zklamat. Za celý týden jsem potkal pouze 6 kousků. Čtyři z nich byli starší Fabie I. a II. generace a konečnou šestici dovršují Superb druhé generace a jedná Octávie.

 

O něco málo jsem se s vámi podělil a nyní zas zpátky do Čech!

Svoji dovolenou jsem si velmi užil a jsem rád, že jsem se s vámi mohl podělit o své postřehy. Někdo hold jezdí k moři kvůli odpočinku, potom jsou tu redaktoři Motorvize, jenž myslí na své čtenáře a chtějí s nimi sdílet své zážitky. Osobně věřím, že si každý užije svou „Siestu“ podle sebe do posledního puntíku. Za mě patří Almérie k opravdovým krásám a pokud byste někdo měl cestu právě tam, doufám, že si dovolenou užijete. A kdybyste chtěli být opravdu velkorysí a vděční za tento článek, vezměte mě prosím s sebou.

 

Petr Bahenský

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..