Kandidát #4 Motorvize fans award 2017: Seat Arona

Kandidát #4 Motorvize fans award 2017: Seat Arona

Autor: Jan Novotný · Fotografie: Jan Novotný

Už loňská výroční čtenářská anketa Motorvize fans award 2017 se nesla v duchu nových, moderních crossoverů a SUV. Zdá se, že letošní ročník, půjde v těchto zaběhlých šlépějích. Mou milou povinností je vám představit jednoho z nejžhavějších zástupců této moderní a stále rostoucí kategorie osobních vozů, Seat Arona. O tomhle autě se toho v magazínech ještě moc nedočtete. Není se čemu divit. Oficiálně totiž zástupci tohoto modelu minimálně na českých silnicích k vidění ještě nejsou. I my stále čekáme na první jízdu s ním a víte co je na téhle zprávě nejlepší? Budete to právě vy, naši čtenáři, skupina, která bude mít jako jedna z prvních v naší republice možnost svézt se v nové Aroně! Teď už ale dlouho nezdržujme, pojďme si tento crossover ve stručnosti představit. Pro tentokrát nám bude muset stačit text importéra. O to více se těšíme na první svezení. Má šanci vyhrát? My si myslíme, že rozhodně ano. A co vy? To se ukáže už v neděli 12.11. na letišti v Příbrami – Dlouhé Lhotě!

Nový SEAT Arona bude hrát v rodině modelů SUV roli mladšího sourozence, který však vyniká svým důvtipem, s nímž kombinuje výhody kompaktních rozměrů pro městský provoz i vlastnosti crossoveru, jež přijdou vhod při výpravách za hranice města. Model Arona je pro pracovní týden od pondělí do pátku elegantní, prostorný, praktický a komfortní, zatímco o víkendu se uplatní jako dobrodružné, robustní, sportovní a hospodárné vozidlo. SEAT doplňuje uvedené atributy o vyspělou techniku v oblastech bezpečnosti a konektivity, která je dosud běžná jen ve vyšších segmentech trhu. Bez povšimnutí nezůstane ani bezpochyby atraktivní a osobitý design značky SEAT, který vyzařuje dynamiku sportovní DNA i sofistikovanost španělské značky. Pro náročné zákazníky jsou připraveny velmi široké možnosti individualizace. Model Arona, vyráběný výhradně v Martorellu, v závodě s největším objemem výroby ve Španělsku, bude hrát důležitou roli v procesu upevňování postavení značky SEAT a zvyšování jejího prodeje.

Model Arona nelze zařadit do specifické kategorie, je však ztělesněním všestrannosti. Díky kompaktním rozměrům a pocitu bezpečí a jistoty, který pramení z vysoké polohy za volantem a moderního designu, je dokonalým vozem pro každodenní provoz, ale směle dává na odiv také svou zábavnou a dobrodružnou povahu. Arona s odvážným vzhledem crossoveru není obyčejným automobilem, protože dojede mnohem dál.

Nový SEAT Arona je zkonstruován pro řidiče, kteří hledají vzrušení, odlišení i funkčnost. Pro lidi, kteří vědí, že věk je jenom číslo, nikoli výhled na další průběh života. Je to vůz, který se hodí k jejich životnímu stylu; který se uplatní ve městě i na venkově; který překypuje vyspělou technikou; a který je komfortní, prostorný, bezpečný, dynamický, přizpůsobitelný představám majitele a všestranný. Je to automobil, který svým uživatelům usnadní nastupování i vystupování a svým velkorysým zavazadlovým prostorem je navíc zbaví všech starostí s přepravou zavazadel.

Rozměry

Co se týče vnějších rozměrů, má SEAT Arona vnější délku 4138 mm, což je o 79 mm více než u nového modelu Ibiza. Největší rozdíl však spočívá ve výšce, která je o 99 mm vyšší. Nový SEAT Arona v důsledku toho nabízí nejen vyšší světlou výšku pro dobrodružství mimo zpevněné cesty, ale také větší prostor pro hlavu na sedadlech vpředu i vzadu, a především větší zavazadlový prostor s objemem 400 litrů. Dalším důležitým rozdílem je o 52 milimetrů vyšší poloha sedáku, která přináší dvě výhody. Za prvé je to vyšší poloha za volantem, umožňující lepší výhled z vozu. Za druhé je to mnohem snadnější nastupování a vystupování. Také sedadla pro spolucestující jsou výš, a to o 62 mm. Výška stropu nad sedákem je o 37 mm vyšší vpředu a o 33 mm vzadu. Světlá výška se zvětšila o 15 mm a čelní okno má o trochu menší sklon než u modelu Ibiza, což ponechává více prostoru pro interiér.

Platforma MQB A0

Klíčovým faktorem pro zvětšení vnitřního prostoru a zvýšení úrovně jízdní dynamiky je nejvyspělejší technika koncernu Volkswagen, kterou disponuje modulární platforma MQB (Modular Quer Baukasten) pro vozy s motorem uloženým vpředu napříč. Platforma MQB A0 umožňuje vyšší flexibilitu výroby a snadnější uvádění odlišných modelů s různými druhy karoserie v rámci stejného segmentu. Na stejné základní platformě lze také realizovat modely s různým rozvorem. Investice společnosti SEAT do výroby, výzkumu a vývoje směřovaly v uplynulých letech z části do přestavby montážní linky 1 v závodě Martorell podle požadavků nové platformy MQB A0. SEAT je tak první značkou v rámci koncernu Volkswagen, která tento technický základ používá.

Dokonalá konektivita a vlastní styl

Z hlediska konektivity je model Arona vybaven systémy Apple CarPlay, Android Auto a MirrorLink. A pro náročné posluchače nabízí nový SEAT Arona na přání audiosystém BeatsAudio se 6 prémiovými reproduktory, osmikanálovým zesilovačem o výkonu 300 W a subwooferem v zavazadlovém prostoru.

Stejně jako Leon, Ateca a Ibiza bude i nový SEAT Arona nabízen ve výbavových liniích Reference, Style, FR a Xcellence. Výbava pro model Arona zahrnuje rovněž dvoubarevné (červené a bílé) dekorační osvětlení interiéru diodami LED a dvouzónovou automatickou klimatizaci s filtrem Aircare. Nový model Arona je okamžitě rozpoznatelný podle trojúhelníkových světlometů na přídi s atraktivní barvou a vynikajícím světelným výkonem. Zadní světlomety jsou rovněž vybaveny diodami LED a svými dvojitými koncovými světly vizuálně umocňují šířku vozu. Stupeň výbavy FR zahrnuje odpružení se dvěma režimy a volič jízdních režimů SEAT Drive Profile se čtyřmi režimy: Normal, Sport, Eco a Individual. Proces individualizace nového modelu SEAT Arona usnadňují výhodné pakety s vybranými prvky výbavy na přání.

Všestranná využitelnost bez jediného kompromisu

Po emocionální stránce nabízí Arona potěšení z jízdy, které kdysi řidiči očekávali od třídveřových verzí, ovšem s bonusem velkorysého vnitřního prostoru rodinného vozu a rozšířených možností pro jízdu mimo zpevněné cesty díky vyšší světlé výšce. Arona tedy sdílí přednosti s modelem Ateca. Koneckonců je jeho mladším bratrem v rámci rodiny modelů SUV, která čeká na svůj největší přírůstek v podobě velkého SUV, jehož termín příchodu na svět je stanoven na rok 2018. Robustní příď modelu Arona je stejně strukturovaná jako u modelu Ateca. Její trojrozměrný design má ještě výraznější vzhled, aniž by však působila agresivně. Také umístění registrační značky na víku zavazadlového prostoru umožnilo vytvořit robustnější design nárazníku a vizuálně vůz zvýšit.

Dokonalý partner

Síla v současnosti spočívá v hospodárnosti a spolehlivosti. Všechny motory, nabízené pro novou modelovou řadu Arona, mají přímé vstřikování paliva, přeplňování turbodmychadlem a automatický systém stop-start. Na výběr jsou tři různé zážehové motory s hliníkovým blokem válců. Vstupní verzí je tříválec 1.0 TSI s výkonem 95 k, ve spojení s pětistupňovou mechanickou převodovkou. Stejný motor je nabízen také ve verzi s výkonem 115 k, a to v kombinaci s šestistupňovou mechanickou převodovkou, nebo se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG. Třetí alternativou je nový čtyřválec TSI o výkonu

150 k s aktivním systémem deaktivace válců. Tento motor se dodává výhradně se stupněm výbavy FR a šestistupňovou mechanickou převodovkou. Pro příznivce vznětových motorů je k dispozici hospodárný a spolehlivý motor 1.6 TDI ve výkonových variantách 95 k a 115 k. Verze o výkonu 95 k může být kombinována s pětistupňovou mechanickou převodovkou, nebo se sedmistupňovou převodovkou DSG, zatímco pro verzi o výkonu 115 k je určena šestistupňová převodovka. V polovině roku 2018 rozšíří nabídku modelové řady Arona motor 1.0 TSI o výkonu 90 k na stlačený zemní plyn CNG (Compressed Natural Gas). SEAT je prvním výrobcem, který nabídne tento druh motoru ve třídě kompaktních crossoverů. Na některých zámořských trzích bude kromě toho nabízen také motor 1.6 MPI o výkonu 110 k s mechanickou nebo automatickou převodovkou.

Sdílet:

Zanechat odpověď

Musíte být přihlášen pro vložení komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..