Zdroj úvodní fotky: Hyundai Motor Czech s.r.o.
Hyundai Tucson: kandidát na čtenářské auto roku #11

Hyundai Tucson: kandidát na čtenářské auto roku #11

Autor: Jan Novotný - Yasmine Borůvková · Fotografie: Hyundai Motor Czech s.r.o.

Nový Tucson je čtvrtou generací bestselleru značky Hyundai. Od jeho představení v roce 2004 se na celém světě prodalo více než 7 milionů vozů, z nichž 1,4 milionu bylo prodáno v Evropě. Výzvou nové verze je sportovnější vzhled. A právě tahle verze se bude ucházet o vaše hlasy v anketě čtenářské auto roku. Tucson vjíždí do MOTORVIZE Fans Award jako velmi žhavá novinka, která dostává do vínku řadu atributů předpovídající úspěch. I vy mu tak můžete dát svůj hlas, a to on-line už od 17.10. a 15 z vás taktéž osobně při závěrečném testování už 31.10. v areálu Motokáry Hořovice. Pojďme se tedy na zmíněné předpoklady této novinky podívat. To, jestli uspěje, pak už bude jen na vás.

 

Exteriér – drahokam

Automobilka Hyundai se u nového Tucsonu pyšní revolucí. Hned na první pohled je jasné, že tou prošel právě design. Ostré hrany jsou kombinovány s dynamickými proporcemi. Celkový charakter vozu je spíš robustní SUV, což je pro Tucson typické. Jeho tvůrci ho označují za „městského dobrodruha“. Tucson se vyznačuje svým typickým střídáním ploch, hran a linií, které jsou návrháři tvořeny na základě digitálních dat. Nejnápadnějším prvkem je pak maska chladiče s „parametrickými skrytými světly“. Sportovní tvary plynule přecházejí do hranatých podběhů kol z lehké slitiny, která přispívají dynamickému vzhledu. Sportovní duch modelu Tucson je umocněn chromovanou ozdobnou lištou parabolického tvaru. Zadní světla se skrytými parametrickými detaily pokračují ve stejném designovém duchu. Čtvrtá generace Tucsonu má skrytý zadní stěrač umístěný pod spoilerem. Novinkou je také logo Hyundai z leštěného skla, které vypadá trojrozměrně, ale ve skutečnosti z ostatních ploch nevystupuje. Co se barev karoserie týče, Hyundai tady představil 3 nové odstíny laků – Shimmering Silver, Amazon Gray a Teal.

Čtenářské auto roku 2021 můžete vybrat i vy: tentokrát on-line i osobně při testování – hlasování zde

 

Interiér

Vnitřek nového Tucsonu je propojením technologií a komfortu. Středový panel je tvořený dvěma stříbrnými lištami, které odstínem ladí s ostatními detaily. Displej o velikosti 10, 25“ nabízí multimediální funkce a navigační systém – vše k dotykovému ovládání. Interiéru dominují měkké materiály, které přidávají na onom komfortu. Vcelku ale působí vnitřek minimalisticky – tomu nahrává i ono minimalistické ovládání displeje. Atmosféru uvnitř vozu vytváří i světlo, které je tvořeno dvěma bočními liniemi v prostoru bočních přihrádek. Ještě pro větší detail nabízí světla 64 barev a 10 stupňů jasu. Zákazník si může zvolit mezi třemi variantami interiéru – jednobarevným černým s látkovým nebo koženým čalouněním, dvoubarevným s kombinací černé a šedé a látkovým nebo koženým čalouněním a tmavým modrozeleným barevný paketem, s možností volby mezi černým látkovým nebo koženým čalouněním s tmavě modrozeleným prošíváním na sedadlech, loketních opěrkách a řadicí páce.

 

Jízdní vlastnosti

Kromě volitelného pohonu všech kol nabízí tohle SUV také volbu jízdních režimů. Kromě „klasických“ režimů je možné Tucson 4×4 přizpůsobit pro potřeby snížených adhezních podmínek – Mud (bláto), Sand (písek) a Snow (sníh).

Má také nové elektronicky řízené tlumiče a nastavení podvozku pro komfortní nebo sportovní jízdu. U režimů Normal nebo Eco pro každodenní provoz se vývoj zaměřil na komfortní a stabilní jízdu. Po aktivaci režimu Sport si může řidič zcela nového modelu Tucson užívat ještě pohotovější reakce a větší kontrolu nad vozem. Elektrický posilovač řízení R-MDPS (Rack-mounted Motor Driven Power Steering) je u nového modelu Tucson uložen na hřebenové tyči a disponuje novou generací převodového ústrojí. K novému Tucsonu je na výběr z několika pneumatik a tří aerodynamicky řešených designů kol, která mohou mít průměr ráfku 17, 18 nebo 19 palců. Dále má Tucson široký výběr elektrifikovaných pohonů v segmentu kompaktních SUV: 48V mild-hybridní pohony na benzin nebo naftu, hybridní a plug-in hybridní variantu. Kromě elektrifikovaných pohonů mohou zákazníci objednávat zcela nový Tucson také s běžnými zážehovými nebo vznětovými motory. Hybridní varianta zahrnuje nový přeplňovaný zážehový motor „Smartstream“ 1.6 T-GDi (Turbocharged Gasoline Direct injection) s přímým vstřikováním a elektromotor o výkonu 44,2 kW (60 k), napájený ze sady akumulátorů Li-Poly o kapacitě 1,49 kWh. Hybridní varianta je k dispozici s pohonem předních nebo všech kol ve spojení s šestistupňovou automatickou převodovkou (6AT). Daná varianta nabídne úctyhodný výkon 169 kW (230 k). Co se týče technologie mild-hybridního pohonu s napětím 48 V, Hyundai má na výběr ze tří různých verzí: 1.6 T-GDI Smartstream 2WD s výkonem 150 k, 1.6 T-GDI Smartstream (2WD nebo 4×4) s výkonem 180 k a 1.6 CRDi Smartstream s výkonem 136 k (2WD nebo 4×4).

Bez 48V mild-hybridního systému jsou k dispozici benzíny se 110 kW (150 k) a diesel s nejvyšším výkonem 85 kW (115 k), obě varianty vždy s manuálem a pohonem předních kol. Na úplně opačném konci spektra je plug-in hybridní verze, a to v kombinaci s motorem 1.6 T-GDI a celkovým systémovým výkonem 265 k.

Co se samotné jízdy týče, a to konkrétně na delší cesty, tohle SUV má zabudovaného asistenta pro jízdu na dálnici HDA (Highway Driving Assist), který napomáhá, aby cestování po dálnici bylo bezpečnější a pohodlnější. Upravuje rychlost jízdy, udržuje bezpečnou vzdálenost od vpředu jedoucího vozidla a dohlíží na správnou trajektorii jízdy v aktuálním dálničním jízdním pruhu. Řidič aktivuje HDA stisknutím jednoho tlačítka na volantu.

RECENZE: Hyundai Tucson 1.6 T-GDI MHEV – moderní pojetí vesmírné lodi

 

Závěr s pozváním k hlasování

Jak se dalo předpokládat, čtvrtá generace je opět o něco dál. Nabízí širokou škálu individualizace, která umožní budoucímu řidiči sestavit si vůz dle libosti. Díky několika jízdním režimům a rozsáhlé nabídce motorů v širokém spektru výkonů vyhoví auto i sportovnějšímu řidiči. Naopak svým vzhledem i interiérem přiláká jistě i „rodinné typy“. Volba je teď už jen na vás. Svůj hlas můžete Tucsonu dát už nyní v rámci on-line hlasování. 15 z vás pak vybereme, aby se mohlo osobně zúčastnit i závěrečného jednodenního testování většiny nominovaných novinek, mezi nimiž Tucson zkrátka nemůže chybět.

 

Jan Novotný & Yasmine Borůvková

Sdílet: